Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat

V zimních měsících a v době, kdy je vytápění opravdu velmi drahá záležitost, se jistě snažíte udržet teplo doma co nejvíce. A tak omezujete větrání na co nejkratší dobu, nebo pro jistotu nevětráte vůbec. Ale to děláte velkou chybu, protože v takovém případě brzy budete muset řešit plíseň. Jak tedy správně větrat?

(Zdroj: Saint-Gobain)

Pravidelné větrání je důležité hned z několika důvodů, jedním z nich je vysoká koncentrace CO², kterou vnímáte jako vydýchaný vzduch. Čím více lidí je v místnosti, tím více oxidu uhličitého vzniká. Dalším indikátorem toho, kdy otevřít okno, by měla být vlhkost v místnosti. Pokud přesahuje 50 %, pak je čas vyvětrat. Poznáte to také podle toho, že se vám začnou rosit okna. A odtud je již jen krok ke vzniku nepříjemných plísní. Odborníci doporučují větrat krátce, ale intenzivně. Tedy nemít otevřenou celý den ventilačku, ale jednoduše otevřít celé okno a krátce vyvětrat. Větrat byste měli opakovaně během dne zhruba na pět minut, vyměníte vzduch a zbavíte místnost vlhkosti. A bát se nemusíte ani v případě, že jste nachlazení, ba naopak, spíš vám to prospěje.

Dlouhodobé větrání ventilačkou nahrává plísním

Pokud budete v zimě nechávat celý den otevřenou ventilaci, ochlazují se i vnitřní povrchy a vy tak zbytečně přicházíte o teplo. Navíc se ochlazují některá místa, tam potom může docházet ke kondenzování vlhkosti a následnému vzniku plísní. Rychlým větráním ochladíte a vyměníte vzduch, ale zároveň neochladíte podlahy a stěny, po zavření okna se tak místnost znovu rychle zahřeje a nedochází ani k velkým tepelným ztrátám, ani ke vzniku plísní.

Prevence vzniku plísní

Ideální pro prevenci vzniku plísní je udržovat v místnostech stálou teplotu na 21 stupních. Snažte se prádlo sušit venku, nebo používejte sušičku, po sprchování vyvětrejte v koupelně, případně tam pusťte ventilátor a otřete mokré plochy. Také nezahlcujte byt rostlinami. Při vaření používejte k odsávání par digestoř a hrnce zavírejte pokličkami. Poté krátce, ale intenzivně vyvětrejte. Nebo zkuste využít sofistikovanější systém větrání.

Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat
Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat (Zdroj: Saint-Gobain)

Vyzkoušejte řízené větrání

Jestliže vám intenzivní větrání nevyhovuje, nebo nepomáhá a stále se potýkáte s vlhkostí, pak zkuste sáhnout po řízeném větrání. Nejefektivnější je centrální řízené větrání s rekuperací tepla. Co to je takové řízené větrání? Je to systém, který zajišťuje permanentní přívod čerstvého vzduchu z venku. Rekuperace tepla zajišťuje větrání bez tepelných ztrát, kdy teplo z odváděného odpadního vzduchu ohřívá čerstvý vzduch přiváděný z venku, a vy tak máte doma čerstvý vzduch i optimální vlhkost. Systém je opatřen filtrací, která si poradí s prachem z polí i měst, s pylem, s výpary i roztoči, navíc odvětrává radon a další škodliviny a zajišťuje tak zdravé mikroklima.

Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat
Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat (Zdroj: Saint-Gobain)

Kam lze větrání s rekuperací instalovat?

Řízené větrání lze instalovat téměř kamkoliv. Můžete jej přidat, pokud zrovna stavíte dům, ale sáhnout po něm můžete i v případě staršího domu. Lze ho použít do zděných domů i dřevostaveb, kde je právě kvůli vlhkosti téměř nutností. Můžete využít centrální větrací jednotky, které se dávají třeba do technické místnosti či na půdu, nebo lokální, které můžete nechat instalovat třeba jen do koupelny. A jaké řízené větrání vybrat? Výborné je od V-systém elektro, které nabízí nadstandardní záruku 5 let a odborníci vám tady připraví individuální návrh přímo pro vaše potřeby.

Když už plíseň zaútočí

Ač jste se snažili sebevíc, přece jen se u vás plíseň objevila? Co teď s tím? Podívejte se po nějakém produktu, který si s plísní poradí. My máme vyzkoušený Weber Proti plísni – likvidace, který je určený pro přímou aplikaci. Můžete ho použít doma na omítku, zdi, beton i dřevo. Je šetrný k povrchům a vhodný i na textilie, oceníte, že nezanechává skvrny a nezapáchá. Jakmile se plísně zbavíte, neponechávejte nic náhodě a mějte vždy doma po ruce i Weber Proti plísni – prevence. Až se pustíte do malování, přidejte tohoto šikovného pomocníka do vodou-ředitelných barev a ochráníte tak svůj domov proti plísním ještě účinněji. Pomoci vám mohou videonávody pro boj s lehčí i těžší formou plísně.

 

Publikováno: 11.01.2023, Autor: autor: Redakce | zdroj: Redakce ve spolupráci se Saint-Gobain

Mohlo by vás dále zajímat

Syndrom nemocných budov

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Po zimě na sobě můžete pociťovat příznaky takzvaných nemocných budov. O co se přesně jedná, uvidíte v následujícím videu.

Víte, jak správné odvětrávání ovlivňuje vaše zdraví?

Jak správně větrat a jaké jsou nejlepší systémy na přívod čistého vzduchu

Jak minimalizovat tepelné mosty

Máte doma plísně? Dnes Vám ukážeme, jak se ji zbavit.

Jak správně postupovat při léčebně kožních plísní u zvířat.

Jak správně postupovat při léčebně kožních plísní u zvířat.

Plísně na zdech

Plísně na zdech našich domovů a možnosti, jak s nimi bojovat, nám v reportáži prozradí pan Jiří Bajer

Jak ochránit zeleninu před plísní

Jak ochránit zeleninu před plísní

ČTĚTE DÁLE

Výměna zářivky vás zbaví rušivého blikání! Pořiďte si LED trubici
Výměna zářivky vás zbaví rušivého blikání! Pořiďte si LED trubici

Úsporné bydlení

Jestliže také patříte mezi lidi, kteří mají pod svou kuchyňskou linkou klasickou lineární zářivku, je čas na výměnu zářivky za vhodnou LED trubici.

Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat
Nedejte plísním šanci, naučte se správně větrat

Úsporné bydlení

V zimních měsících a v době, kdy je vytápění opravdu velmi drahá záležitost, se jistě snažíte udržet teplo doma co nejvíce. A tak omezujete větrání na co nejkratší dobu, nebo pro jistotu nevětráte vůbec. Ale to děláte velkou chybu, protože v takovém případě brzy budete muset řešit plíseň. Jak tedy správně větrat?

Rekonstrukce? Se sádrokartonem ji stihnete rychle
Rekonstrukce? Se sádrokartonem ji stihnete rychle

Úsporné bydlení

Po krásném a teplém létě jste se vrátili ze zahrad a teras zpátky domů a čím víc času tam trávíte, tím více si uvědomujete, že by váš byt či dům potřeboval pořádnou rekonstrukci. Jenže v této rychlé době není času nazbyt. Poradíme, jak vše stihnout v přijatelném termínu, a ještě si práci užít.

Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?
Pořídit si fotovoltaiku, nebo ne?

Úsporné bydlení

Vzhledem k cenám energií, které šplhají do astronomických výšin, a zdá se, že i docela tuhé zimě, která nás čeká, není divu, že spousta lidí zvažuje pořízení fotovoltaiky. Co to vlastně je? Kam ji lze umístit a vyplatí se vůbec? Zjistili jsme pro vás vše potřebné.

Úspora energie? Zateplete i šikmé střechy
Úspora energie? Zateplete i šikmé střechy

Úsporné bydlení

Vzhledem k tomu, jak neustále stoupají ceny energií, jistě vás napadlo zabránit nechtěnému úniku tepla z vašeho domova. Fasádu máte zateplenou, nová okna také, tak jak je možné, že teplo stále uniká? Zkuste se podívat vzhůru. Ano, máme na mysli střechu. Dost často se totiž zapomíná na izolaci šikmých střech. Pojďte se spolu s námi podívat, jak na to.