Obraz bez rámu je jako dům bez střechy

Všichni si přejeme, aby naše obrazy působily co nejlépe. Ať už si necháme zarámovat dětské kresbičky, první složené puzzle, fotku z dovolené, oblíbený plakát či obraz po strýci, správně zvolený rám pomůže doladit výsledný dojem. A interiér tak získá svoje nezaměnitelné kouzlo.

(Zdroj: Frame-it.cz)

Obrazy a fotografie se nerámují jen za praktickým účelem pověšení na stěnu, ale rám dodává dílu další rozměr. Ke každému typu obrazu existuje ideální rám, který ho nejen doplní, ale promění v jedinečně působící celek.

V dnešní době, stejně jako je typické pro módu, jsou i v rámování mnohé, často vzájemně protichůdné, proudy. Na jednu stranu by podle současných trendů měl být rám méně výrazný, aby dílo nepotlačoval, lišta co nejtenčí a nevzorovaná. Na druhou stranu by ale rám měl být dostatečně výrazný a zajímavý, aby nadále vyzdvihnul cenu i citovou hodnotu rámovaného obrazu a v interiéru byl dostatečně viditelný. Při rámování olejů bývá volen určitý kompromis. Lišty jsou široké, ale bohaté zdobení bývá nahrazeno např. zlatou linkou.

Co je to rám?

Odborná definice říká, že obrazový rám je dekorativní obruba na malbu, kresbu, fotografii nebo obdobné výtvarné dílo. Umožňuje jednodušší zobrazení, instalaci nebo vystavení. Rámy rovněž zabraňují mechanickému poškození obrazu a mohou tedy mít i ochrannou funkci. Estetický význam splňují svým provedením, barvou nebo zdobením.

Rámováním obrazů a fotografií se zabývá řemeslo nazvané rámařství (bývá obvykle spojeno i se sklenářstvím). Tvary rámů jsou většinou čtvercové nebo obdélníkové, ale můžeme se setkat i s oválnými a kruhovými rámy. Méně obvyklé jsou například tvary srdce, které se využívají hlavně na svatební fotografie.

Historie rámování

Petr Matějíček, odborník na rámování vysvětluje: „Jeden z nejstarších rámů byl objeven v egyptském hrobě. Nález pochází ze 2. století n. l. Portrét Fayum mumie byl objeven v původním dřevěném rámu. Díky suchému a horkému egyptskému klimatu se do dnešní doby zachoval ve velmi dobrém stavu s téměř nevybledlými barvami. V období římské nadvlády v Egyptě se portréty malované na dřevěných deskách ukládaly k mumiím. Jedná se o jeden z druhů tradičního panelového malířství, které v antickém světě patřilo mezi velmi oblíbený druh umění. Ze všech těchto děl se fajjúmské rámované portréty zachovaly jako jediné.“

V Evropě se první vyřezávané dřevěné rámy, jak je známe dnes, objevily na malých deskových obrazech ve 12. a 13. století. Byly vyrobeny z jednoho kusu dřeva. Místo pro malování bylo vyřezané a zvýšené ohraničení kolem vnějšího okraje sloužilo jako rám. Nejdříve se upravil rám a pak se teprve maloval obraz. Tento způsob výroby rámu a obrázku z jedné dřevěné desky byl velice nákladný.

Proto není divu, že následně byl vyvinut účinnější způsob rámování, kdy byly na pokos použity formovací proužky, které se přidělaly k plochému dřevěnému panelu (pokos je úhel řezu a spojení v rozích rámu). První z nich byly vyrobeny z jednoduchých dřevěných formovacích pásů připevněných k vnějšímu okraji tohoto panelu. Výsledek připomínal vyřezávaný kus, ale byl méně nákladný a jednodušší na zhotovení.

Tím začala historie soudobého rámování. V období 14. a 15. století byla většina obrazových rámů součástí architektury kostela, kde většinou zdobily oltářní plátna. Rámy byly krášleny architektonickými prvky tak, aby napodobovaly exteriéry velkých katedrál. V renesančním období přemístily bohaté rodiny italské šlechty umělecká díla, včetně rámů z katedrál, do svých panství. Tím přišel na scénu přenosný rám.

Během panování Františka I., prvního renesančního monarchy, se ve Francii od r. 1515 do r. 1547 dostává umění do popředí každodenního života. Díky uměleckému rozmachu vzkvétá také tvorba obrazových rámů.

Matějíček dodává: „ Mnoho umělců přicházelo z Itálie a trh se rozšiřoval více než kdy předtím. Od r. 1610 do r. 1643, za vlády Ludvíka XIII ve Francii, se dostává do centra pozornosti především umělecké provedení rámu. Profily se dělají tenčí než v Itálii, což je začátek cesty pro barokní úpravu. Umělecké pojetí obrazových rámů bylo vysoce rozvinuté i v pravoslavný zemích, např. v Rusku a Srbsku, a sloužilo zejména k rámování ikon v kostelech.“

K čemu slouží dnes?

Rámování má dvojí úlohu. Petr Matějíček shrnuje: „Podtrhuje estetickou funkci obrazu a zaměřuje pozornost diváka na zarámovaný objekt. Rám může být použit také podobně jako repoussoir. Co to znamená? Objekt nebo postava v extrémním popředí působí jako kontrast a zvyšuje iluzi hloubky. Při nezajímavé velké ploše je prostor doplněn nějakým předmětem, například zabírá-li na snímku velký prostor obloha, využije se větev a podobně. Repoussoir, v našem případě rám, vede oči diváka na důležitý prvek na scéně, dodává obrazu hloubku a navíc je dobré, když rám samotný esteticky souvisí s tím, co je na obrazu.“

Materiály

Pro výrobu různých profilů se stále nejběžněji používá tradiční dřevo, i když se můžeme setkat i s dalšími materiály, včetně stříbra, bronzu, hliníku a stále rozšířenějších plastů. Rám může být jakékoliv barvy nebo textury, běžné je zlacení, a to zejména u starších dřevěných rámů. Řada z nich má i složité výlisky, které se přímo týkají tématu obrazu.

Složitější starší rámy bývají často vyrobeny z lisované a zlacené omítky na základně ze dřeva. Při rámování obrazů se používá sklo nebo plexisklo na ochranu samotného díla. Sklo je běžné u akvarelů a jiných uměleckých děl na papíře, jen vzácně je používáno přes olejomalby, s výjimkou některých velmi cenných děl, které jsou většinou vystaveny v muzeích a galeriích.

Slovo historičky, průvodkyně na zámku Frýdlant:

  • „I v historii se rámy obrazů často přizpůsobovaly námětu či místu, kde byly umístěny. Obraz zobrazující hon, vystavený v loveckém salónku, má vyřezávaný rám napodobující větve.“
  • „Rám zrcadla mohl být velmi zdobný a veškerá pozornost byla soustředěna pouze k němu. Bylo to malé umělecké dílo, které nebylo nijak limitováno vnitřním obrazem.“

 

Publikováno: 06.01.2023, Autor: zdroj: Petr Matějíček - odborník na rámy a majitel společnosti Frame-it.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba živého obrazu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba živého obrazu z mechu a sukulentních rostlin s Láďou Hruškou a designérkou Radkou Hamáčkovou

PRIMA rám na brýle

Máte doma spoustu brýlí, ale nemáte je kam dávat? Prozradíme, jak si jednoduše vyrobit rám na brýle pouze z rámu na obraz, provázku, barvy ve spreji a špendlíků.

Výroba živého obrazu

Osázení rámečku na obraz sukulenty a postup při výrobě živého obrazu podle zahradnice Martiny Malinové

Návod na výrobu živého obrazu ze sukulentů

Jak vyrobit živý obraz ze sukulentů jako dekoraci na stěnu

Jak vyrobit obrázek z prken a ze starých triček

Jak vyrobit recyklovaný obraz ze svých starých triček?

Ubrousková technika na břidlicových kamenech

Ubrouskovou technikou můžeme vyzdobit třeba kameny břidlice a vytvořit tak dekorace a obrazy.

ČTĚTE DÁLE

Elegance na portugalský způsob
Elegance na portugalský způsob

Interiér

Přinášíme vám inspiraci, jak podle návrhářů z firmy Laskasas mohou vypadat vstupní hala, obývací pokoj, pracovna anebo třeba ložnice.

Moderní dekorace, na kterou se nepráší
Moderní dekorace, na kterou se nepráší

Interiér

Chcete vylepšit domov podle svých představ a bez radikálních zásahů? Rádi byste přidali stylové dekorace, které zbytečně nezabírají místo, nelapají prach a přitom budou výrazným prvkem interiéru? V tom případě jsou pro vás samolepky na zeď to pravé.

Jak se posadíme? Především pohodlně!
Jak se posadíme? Především pohodlně!

Interiér

S jistotou můžeme říci, že v současném interiéru především pohodlně. Cesta, kterou si nábytková tvorba vybrala, dýchá poklidem a přívětivostí.

Pusťte se do rekonstrukce kanceláře! Zvolte černobílou kombinaci a korek
Pusťte se do rekonstrukce kanceláře! Zvolte černobílou kombinaci a korek

Interiér

Pokud se rozhodnete pro změnu vzhledu své kanceláře, najdete inspiraci v následujícím článku v podobě jedné zajímavé proměny kancelářských prostor.

Malé stolky jsou vítaný pomocník
Malé stolky jsou vítaný pomocník

Interiér

Kde byste jinak podávali kávu a „konferovaly“ s kamarádkou o tom, co je pro vás důležité? Ano, konferenční stolky, kterým se dneska víc říká kávové, jsou stejně nezbytné jako dobrá sedací souprava, před kterou obvykle takový stolek postavíme.

Fascinují vás graffiti? Nový trend street art je tu pro vás
Fascinují vás graffiti? Nový trend street art je tu pro vás

Interiér

Kladete si otázku, zda je interiérový trend nazývaný street art synonymem pro pouliční graffiti? Ptáte se, kde je hranice mezi uměním a vandalstvím? Nebo si dokonce přiznáte, že vás tato „tvorba“ vlastně přitahuje a uvažujete o tom, že si s ní ozvláštníte svůj domov?

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Spíte sama? Nevadí, pokud máte v ložnici vše, co sebevědomá moderní žena potřebuje!
Spíte sama? Nevadí, pokud máte v ložnici vše, co sebevědomá moderní žena potřebuje!

Interiér

Stále víc žen dává v posledních letech přednost bydlení bez muže. Budují si tak nejen kariéru, ale i oázu klidu a pohody bez ohledu na názory nějakého chlapa.

Vyrobte si dekorativní ptačí budky
Vyrobte si dekorativní ptačí budky

Interiér

Přivítejte jaro a pozvěte si ho i k sobě domů, a protože ptačí budky tak nějak k jaru patří, vyrobte si je společně s námi. Ozdobte jimi třeba větev ve váze nebo poličku v dětském pokoji, hezky vypadají i na okenním parapetu nebo zapíchnuté do květináčku s jarními kytičkami.

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.