Bydlení pro miláčky na kolech

Součástí domu by měla být vždy garáž, která velikostí odpovídá počtu aut v domácnosti. Najít parkování na přeplněné ulici může být problém a chráněné stání zabezpečí automobil před zloději i vlivy počasí. Navíc získáte zajímavý úložný prostor a nejeden chlap i své vlastní útočiště.

Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: shutterstock.com)

Parkování je se vzrůstajícím počtem vozidel stále složitější a snadno se vám stane, že i před svým domem nenajdete prázdné místo. V mnoha rodinách už jsou i dva automobily, a tak se ulice zaplní velmi snadno. Všeobecně se dnes také úřady snaží parkování aut ve veřejném prostoru omezit, a proto je naprosto nejlepším řešením parkování na vlastním pozemku.

Stání, nebo garáž?

Pokud budete stavět nový dům v Praze, pak vám stavební úřad rozhodování, zda pro miláčka na kolech vybudovat levnější garážové stání nebo podstatně dražší garáž, usnadní. V Praze totiž platí povinnost stavebníka, že k novému domu musí vybudovat jednu garáž a jedno stání. V budoucnosti se dá předpokládat, že k tomuto modelu přistoupí i další města.

Parkování ale samozřejmě můžete vyřešit na svém pozemku i u domu, který garáž nebo parkovací místo nemá.

Garážové stání s přístřeškem je samozřejmě levnější a rychlejší alternativa. Stání se dá vybudovat za jeden víkend… nejsou potřeba žádné cihly nebo tvárnice a ani poměrně drahá garážová vrata, stačí jen zámková dlažba a případně nějaký přístřešek. Určitou nevýhodou proti klasické garáži je menší komfort, protože například v zimě se odstraňování námrazy z oken nevyhnete.

Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: shutterstock.com)

Kde ji postavit?

Nejlepší umístění garážového stání nebo garáže je z pohledu pohodlí co nejblíže domu. Garáže velmi často přímo na dům navazují a dá se z nich přímo vstoupit například do chodby. Takto umístěná garáž ale musí být perfektně izolovaná, protože se buď vůbec nevytápí, nebo se v ní pouze temperuje. Někteří lidé mají k svým autům takový citový vztah, že garáže vypadají spíš jako domek pro auta. To je ale zbytečně prostorově velkorysé, drahé na vybudování a pak i na údržbu.

Místo – a je jedno, zda je pro garážové stání nebo pro garáž – by ideálně mělo být na rovině. Vjezd do kopce nebo z kopce může především v zimě, když napadne sníh nebo je mrznoucí déšť, znamenat poměrně velké problémy. Rovina se také pochopitelně lépe uklízí.

Vjezd do stání nebo garáže by měl být přímý směrem k vjezdové bráně. Parkovací stání i vrata do garáže jsou velmi často umístěna kolmo a s autem se pak při zajíždění a vyjíždění musí zatáčet. To samozřejmě znamená i zabrání větší plochy, u standardního vozu je poloměr otáčení kolem 5 metrů. Pokud je ale z nějakých důvodů nutné kolmé umístění směrem k vjezdu, pak je vhodné stání nebo garáž umístit vlevo od vjezdu na pozemek. To je totiž na straně řidiče, který pak může pohodlněji kontrolovat dráhu při zatáčení.

Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: Profimedia.com)

Aby se do ní vše vešlo

I když v době výstavby máte třeba automobil střední velikosti, přesto raději postavte garáž větší. Auta se totiž postupně průběžně zvětšují a až budete za několik let kupovat jiný vůz střední třídy, mohou vám jeho centimetry navíc dělat problémy.

Garáž na jedno auto by měla být minimálně 6 metrů hluboká a 3,5 metru široká, v užší se vám bude do auta už špatně nastupovat a zřejmě u něj otevřete jen jedny dveře. Pokud v garáži budou vozy dva, stačí šířka 6 metrů.

V garáži ale velmi často parkují i skútry nebo motocykly, případně i jízdní kola, slouží i jako prostor pro uložení travní sekačky, lyží, snowboardů… a pokud s ní jako s úložištěm počítáte, pak ji samozřejmě musíte patřičně zvětšit. Při projektování by se nemělo zapomenout ani na prostor pro sadu letních – zimních pneumatik a nějaké místo na nářadí.

Velikost parkovacího stání v podstatě záleží na prostoru, který máte k dispozici a v tomto případě s otevíráním dveří a nastupováním do auta asi žádné problémy mít nebudete.

Nezapomeňte na větrání

Garáž se musí plynule a bez přerušení větrat! Trvalé větrání může být přirozené nebo tzv. nucené. Čerstvý vzduch se do garáže nejlépe dostane větracími otvory v protilehlých stěnách, případně speciálními průduchy ve vratech.

Plocha těchto otvorů by měla být minimálně 0,0225 čtverečních metrů na jeden automobil. Otvory nesmí být uzavíratelné, z vnější strany se ale doporučuje mřížka nebo jiná zábrana proti hmyzu a malým živočichům. V mnoha případech pak oceníte, pokud garáž prosvětlíte třeba i malými okny.

Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: shutterstock.com)
Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: shutterstock.com)
Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: shutterstock.com)
Bydlení pro miláčky na kolech
Bydlení pro miláčky na kolech (Zdroj: shutterstock.com)

Bezpečnost především

Garážová vrata jsou při výstavbě poměrně zásadní nejen z hlediska financí. Měla by být praktická, snadno ovladatelná, vkusná a také dostatečně pevná a bezpečná.

U většiny nových garáží se dnes používají vrata sekční, která jsou složena z horizontálních lamel, které jsou spojeny klouby a pohybují se v drážkách. Vrata se pak otevřou pod strop garáže. Moderní sekční vrata mají automatický elektrický pohon, rychlost otevírání a zavírání se u nejvýkonnějších vrat pohybuje okolo 22 cm za vteřinu, průměrná rychlost je 14 cm za vteřinu. Při výběru vrat máte možnost mnoha dalších doplňků, mnoho z nich již je u některých typů dokonce v ceně. Může to být například detekce osob a předmětů v dráze vrat nebo dálkové ovládání, pohon vrat může zajišťovat třeba i malý solární panel.

Při výběru se v každém případě zaměřte nejen na pohodlí, ale i na to, jak jsou zabezpečená proti nechtěným návštěvníkům. Jednou z takových pojistek je například zajištění proti jejich zvednutí, které se mechanicky aktivuje a je funkční i v případě výpadku elektrické energie. Pokud chcete pocit bezpečí ještě zvýšit, pak na vrata, ale i do okýnek nebo průduchů nainstalujte bezpečnostní čidla.

Rada na závěr: Při výstavbě garáže nebo garážového stání nezapomeňte ani na přívod vody – i vaše auto chce být čisté!

 

Publikováno: 21.07.2022, Autor: autor: Zdeněk Urban

Mohlo by vás dále zajímat

Pepa renovuje stará garážová vrata

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pepa se tentokrát pustí do renovace vrat od garáže, která v jeho pořadu vídáte už od prvních dílů, a tak konečně došlo i na ně.

Chytrá domácnost

Chcete mít také chytrou domácnost?

Domácí kutil: posuvná vrata

Ukázka po domácku vyrobených posuvných vrat.

Konečně jsme se dostali k montáži nových garážových vrat od VEKRA

Ono usadit taková vrata, aby správně fungovala dlouhá léta, není jen tak. Těch úkonů, co člověk musí ohlídat. Od ověření nosnosti stropu ve sklepě, přes pečlivé vyměření připraveného otvoru pro vrata, kolmost, lícování.

Pepa si popovídá s odborníkem na garážová vrata

Pepa chce Karlovi pomoci s výběrem garážových vrat. Tak přivítali na stavbě odborníka na slovo vzaté, Pavla. Stavebně již nebudeme moci otvor moc rozšířit kvůli nosné zdi, nejlepším výbrem jsou pak tedy vrata, která otvor co nejméně zúží.

Práce na stavbě probíhají souběžně na všech frontách, řemeslníky se to tu jen hemží

Práce na stavbě probíhají souběžně na všech frontách, řemeslníky se to tu jen hemží. Dokončují se bourací práce, jako například bourání starých garážových vrat.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.