Šest rad, jak správně zateplit dům

Už dávno není pochyb, že zateplení domu přinese majitelům velké úspory a zvýší komfort bydlení. Zvláště v zimních měsících to určitě oceníte. A tak pokud jste se rozhodli, že se pustíte do zateplování, budou se vám hodit rady od odborníků ze Sdružení EPS ČR.

(Zdroj: Sdružení EPS ČR)

Výhody zateplení fasády domu jsou nesporné. Dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění a klimatizaci ročně, navíc budova dostane nový kabát, který s drobnými opravami vydrží 50 i více let. Aby však bylo zateplení efektivní, je potřeba k němu přistoupit komplexně.

Šetření ani kutilství není namístě

Při snaze ušetřit za každou cenu nemusí zateplení plnit své funkce a může docházet k odlupování izolantu či vytvoření tepelných mostů s rizikem vzniku plísní. Celá řada hrozících komplikací může vést až ke znehodnocení investice a samotné stavby.

Mezi nejčastější chyby patří špatná volba materiálů či nevhodný stavební postup.

„Samotné zateplení by mělo začít správným načasováním. Lepší je provádět tuto rekonstrukci v příhodných podmínkách, ideálně neklesá-li teplota k bodu mrazu a neprší. Vítáno v tomto případě není ani přímé slunce. Pro správnou funkci celého zateplovacího systému doporučujeme zpracovat pro dům energetický posudek, který odhalí kritická místa úniků tepla, a následně kvalitní projektovou dokumentaci. Podle toho se poté zvolí optimální technické řešení,“ říká předseda Sdružení EPS Pavel Zemene a varuje: „Kutilská práce bývá doma vítána, ale v tomto případě nemusí naplnit dlouhodobá očekávání. Rekonstrukci by proto měla provádět odborná firma specializující se na zateplení.“

Základem je energetický posudek

Ze všeho nejdřív je dobré nechat si energetickým specialistou vypracovat posudek a následně projektovou dokumentaci k domu, ve které projektant doporučí optimální tloušťku zateplovacího systému či vhodný typ izolantu pro dosažení co možná největší úspory energií.

Pro rodinné domy lze kvalitní energetický posudek sehnat od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Pomocí moderních technologií je navíc dnes možné odhalit kritická místa úniku tepla z domu, která se u starých domů nacházejí zejména kolem oken.

Šest rad, jak správně zateplit dům
Šest rad, jak správně zateplit dům (Zdroj: Sdružení EPS ČR)
Šest rad, jak správně zateplit dům
Šest rad, jak správně zateplit dům (Zdroj: Sdružení EPS ČR)
Šest rad, jak správně zateplit dům
Šest rad, jak správně zateplit dům (Zdroj: Sdružení EPS ČR)
Šest rad, jak správně zateplit dům
Šest rad, jak správně zateplit dům (Zdroj: Sdružení EPS ČR)

Důležitá je správná volba izolačního materiálu

Na stavebním materiálu se šetřit nevyplácí a v případě izolace to platí dvojnásob. Levné izolanty nemusí mít požadované tepelně izolační vlastnosti, což platí obecně i pro kotvení, lepidlo či perlinku.

Materiály by navíc měly být od stejného výrobce zateplovacího systému, aby spolu správně fungovaly. Vždy volte pouze kvalitní a certifikované systémy, v případě na trhu nejoblíbenějšího izolantu, pěnového polystyrenu, poznáte takové zateplovací desky díky značce kvality „Q“. Rozhodnete-li se pro levnější, ale možná rizikový materiál, hrozí nejen snížení výkonu zateplení, ale třeba i porucha či úplné zhroucení systému.

Dostatečná tloušťka izolantu je zhruba 15 cm

Není to tak dlouho, co se zateplovalo 5 cm izolantu. V zásadě však platí čím více, tím lépe. Rozdíl v ceně není nijak výrazný, volba větší tloušťky izolantu celou rekonstrukci prodraží obvykle jen o jednotky procent konečné ceny. Připlácí se totiž pouze za objem použitého izolačního materiálu, zatímco lepidlo, kotvení a dokonce i práce stojí stále stejně.

Větší tloušťka se vám naopak vrátí nejen na ušetřených nákladech na energie, ale prodloužíte také životnost celé stavby lépe chráněné před mrazem a povětrnostními vlivy. S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14 až 16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20cm izolace.

V žádném případě nezateplujte svépomocí

Žádat o dotaci lze před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení.

Ne každá stavební firma na trhu vám udělá zateplení stejně kvalitně. Ptejte se známých, jak byli se svou firmou spokojeni, hledejte na internetu reference a hodnocení od dalších zákazníků. Rozhodně se nedoporučuje brát věci do svých rukou a zateplovat svépomocí. Nevědomky se dopustíte řady chyb a ušetřené peníze za odbornou firmu přijdou vniveč, pokud budete muset nefunkční zateplení za pár let předělat.

Mezi nejčastější chyby patří špatná volba materiálů či nevhodný stavební postup. Nezřídka jsou k vidění také kutilské pokusy se zateplením pouze jedné poloviny domu s vidinou ušetření peněz. Pravdou však je, že zateplením domu pouze zčásti neušetříte téměř nic, neboť úniky tepla se jen přesunou do nezateplených částí domu.

Užitečným pomocníkem je stavební dozor

Mnozí majitelé si pod stavebním dozorem představí jen další utracené peníze navíc. Pravdou však je, že se stavební firmy mnohdy dopustí chyb. Ve snaze nabídnout vám levnější ceny než konkurenti na trhu mohou využít nekvalitní či nevhodné materiály, díky čemuž systém nebude zcela plnit svou funkci. Poté vám nezbude než práci reklamovat, což není vždy jednoduché a dům se vám navíc znovu promění ve staveniště.

Všechna potenciální rizika musí stavební dozor pohlídat a právě za tyto záruky včetně vedení případné reklamace je placený. Sehnat se dá do 10 000 Kč, záleží na počtu návštěv na stavbě.

Dobrá zpráva na závěr: dotace

Pokud dodržíte výše uvedené postupy, můžete rovnou požádat o státní dotaci. Stejné požadavky, tedy projektovou dokumentaci, energetický posudek, vhodné materiály a odbornou stavební firmu, má totiž populární program Nová zelená úsporám.

Žádat o dotaci lze před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení. Potřeba je jen doložit všechny faktury jak od materiálů, tak od stavební firmy. Podle výše dosažených úspor můžete získat zpět až polovinu nákladů.

Pozor však na zateplení minerální vlnou! Její tepelně izolační vlastnosti mohou klesnout při působení běžné vlhkosti v zimních měsících až o 50 %, čímž zateplení nemusí naplnit očekávání majitelů domů, jelikož nesníží náklady na vytápění tak, jak bylo spočítáno.

Text: Ivana Kukalová

Publikováno: 01.09.2021

Mohlo by vás dále zajímat

Zateplování starších rodinných domů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zateplování starších rodinných domů

Vhodné způsoby zateplení domu

Vhodné způsoby zateplení domu

Online stavební deník

Rekonstrukce baráku obnáší často i nové zateplení a se zateplením i nové topení. Podívejte se, jak se takové topení plánuje.

Jak vybrat omítku

Jak vybrat omítku

Jak zateplit strop ve verandě

Zateplení stropu ve verandě

Stavbyvedoucí Josef nám vysvětlí, jak správně zateplit fasádu kolem oken

Vše kolem zateplení fasády a lepení izolačních desek WEBER kolem oken nám vysvětlí Josef. Aby nám nevznikaly do budoucna netěsnosti a díky tomu pak fasáda nepraskala, je potřeba dodržet správné technologické postupy. Podívejte se jaké.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.