Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Také v interiérech se samozřejmě cení především originály. Tentokrát nemáme na mysli obrazy a plastiky, nýbrž materiály, jako jsou dřevo, kámen, kov. Jenže postupem času se začaly z různých důvodů objevovat napodobeniny, které jsou ale často od originálů k nerozeznání. A díky moderním technologickým postupům a skvělým kombinacím v současných interiérech se ukazuje, že už dávno mají své pevné místo v bytovém designu.

Originály jako klíčové prvky interiéru
Originály jako klíčové prvky interiéru (Zdroj: Wallsauce.com)

Napodobeniny nejsou žádná novinka

Možná vás to překvapí, ale lidé hledali cesty, jak docílit atraktivity přírodních materiálů pomocí napodobenin už před mnoha sty lety. Například v Itálii vynalezli speciální techniku, která je známá pod názvem scagliola (štukový mramor), už v 16. století. Výsledek, jenž je charakteristický typickým leskem a dekorem, je od skutečného mramoru k nerozeznání.

Přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo kov, v kombinaci s moderními prvky mohou vytvořit jedinečný a harmonický vzhled
Přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo kov, v kombinaci s moderními prvky mohou vytvořit jedinečný a harmonický vzhled (Zdroj: EGGER)

Falešný neznamená nekvalitní

Asi vás jako první napadne, že jde především o peníze – to rozhodně bývá častým důvodem, proč se lidé rozhodnou pro imitaci některého z materiálů. Prostě po něm touží a originál si z finančních důvodů nemohou dovolit. Tak se spokojí s jeho levnější variantou.

To ale nemusí být jediný důvod, proč popularita umělých materiálů stále roste. Například pro stavebníky jsou často jediným možným řešením v situacích, kdy by například kamenné zábradlí neúměrně zatížilo konstrukci budovy. Bytoví návrháři zas využívají jejich vlastností při vybavování interiérů. Proč nesplnit přání zákazníka a nevybavit koupelnu nebo vstupní chodbu dřevěnou podlahou? Že je příliš zatěžovaná a je tam nadměrná vlhkost? Vyřeší to tedy třeba keramická dlažba s dekorem dřeva. Vizuální efekt je zajištěn, údržba je bezproblémová, a navíc tam lze naistalovat podlahové vytápění, což by pod dřevěná prkna nebylo možné. A podobných příkladů bychom našli spoustu.

Nechte se inspirovat a odvažte se vytvořit interiér, který bude skutečně vaším vlastním
Nechte se inspirovat a odvažte se vytvořit interiér, který bude skutečně vaším vlastním (Zdroj: Ceramiche Refin)

Z toho ale zároveň vyplývá, že za imitace originálů se nemusíte stydět. V žádném případě to přece neznamená, že jste si pořídili něco nekvalitního, často to bývá i naopak. Zkuste si třeba pořídit atraktivní kožené polstrování na stěnu nebo pravou leopardí kožešinu do ložnice. V obou případech se nedoplatíte a údržba těchto kousků taky nebude žádná procházka růžovým sadem. Zatímco jejich napodobeniny vás vyjdou na zlomek skutečné ceny, snadno je otřete nebo vyperete, a přitom budou neméně působivé než originály.

Použijte originální nábytek
Použijte originální nábytek (Zdroj: Katka1)

Užijte si vizuální hravost

Interiéroví designéři si umělé materiály většinou velmi pochvalují. Lépe se s nimi pracuje, nejsou většinou tak „choulostivé“ jako originály a lépe se udržují. Vytěžit z nich však můžete ještě mnohem více. Že vás už nic nenapadá? Můžete to nazvat třeba vizuální humor.

Prostě si užijete chvíle, kdy k vám domů přijde návštěva a obdivuje zdi obložené nádherným „mramorem“. Záleží jen na vás, kdy jí prozradíte, že ve skutečnosti se jedná „jen“ o keramický obklad. Podobně ale může zafungovat například v industriálně laděných interiérech třeba vliesová tapeta s dekorem surových cihel.

Ale nemusíme chodit v příkladech až tak daleko. Stačí použít ten nejbanálnější. Určitě jste se už mnohokrát setkali s nádhernou kyticí růží, které vypadaly „jako živé“. Umělé květy jsou proto velmi oblíbeným dekoračním materiálem. Na první pohled jsou od těch pravých k nerozeznání, přitom se jejich stonky nelámou a květy jen tak nezvadnou.

Experimentujte s použitím různých materiálů a textur ve vašem interiéru
Experimentujte s použitím různých materiálů a textur ve vašem interiéru (Zdroj: The French Bedroom Co)

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 1 týdnem

Mohlo by vás dále zajímat

Kontrola zimujícího včelstva

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poznáte rozdíl mezi opravdovým voskem a uměle vyrobeným?

Kde sbírat a jak zpracovat

Kde sbírat a jak zpracovat "jidášovo ucho"

Online stavební deník a vybouraný mramor

Pepa se při kontrole baráku zmínil, že ještě není dořešený ten průšvih s vybouraným mramorem v koupelně. Tento problém pak následně spolu řešili. Docela zajímavě, koukněte, jaký byl z toho výsledek.

Návod na výrobu velkého hradu z kartonu pro malé i velké

Vyrobte si pro své děti nebo i s nimi krásný kartonový hrad. Není to nic těžkého. Video vám napoví.

ČTĚTE DÁLE

Luxusní hotel v lomu nabízí ubytování pod vodní hladinou
Luxusní hotel v lomu nabízí ubytování pod vodní hladinou

Interiér

Pokud hledáte nezapomenutelný zážitek a toužíte po něčem skutečně výjimečném, luxusní hotel v bývalém lomu vám nabízí jedinečnou možnost ubytování.

Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?
Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Interiér

Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled. Aby však zůstaly krásné a bez šmouh, je třeba věnovat jim správnou péči.

Proměny francouzského okna
Proměny francouzského okna

Interiér

Podívejte se, jak mohou ovlivnit výsledný dojem jednoho francouzského okna obyčejné závěsy – zvolená barva a materiál, z něhož jsou vyrobeny. A co s tím vš

Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek
Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek

Interiér

Konzolový stolek je jedním z těch kousků nábytku, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost vašeho domova, hodí se do různých interiérů.

Budoucnost nábytku je v jednoduchosti
Budoucnost nábytku je v jednoduchosti

Interiér

Ve světě designu a nábytkového průmyslu stále více prosazuje trend jednoduchosti a minimalismu, který reflektuje estetiku, funkčnost a udržitelnost.

Udržitelný šatník pro každého
Udržitelný šatník pro každého

Interiér

Módní průmysl je obrovským odvětvím, které ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Objevují se dva protikladné přístupy: fast fashion a slow fashion.

Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu
Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Interiér

Pokud plánujete rekonstrukci vašeho domova, je důležité zvážit každý detail, a právě plovoucí podlaha je skvělou volbou, která přináší mnoho výhod.

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.