Plastová okna pro pohodlné bydlení

Někdo nedá na plastová okna dopustit, jiný by si je nikdy nepořídil. Ve skutečnosti platí, že izolační vlastnosti oken nezávisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny okenní rámy a křídla.

Plastová okna pro pohodlné bydlení
Plastová okna pro pohodlné bydlení (Zdroj: Vekra)

Víte, jaká okna potřebujete?

Volba materiálu je jen o vkusu a preferencích každého z nás. Okna by ale měla především spolehlivě a dlouhodobě zajistit pohodlné bydlení.

„Je důležité mít na paměti, že tepelná izolace je jen jednou důležitou vlastností. Situace v místě, kde je byt nebo dům situován, může klást zvýšené požadavky i na zvukovou izolaci nebo parametry bezpečnosti,“ říká Roman Kubálek obchodní ředitel VEKRA okna a dodává, „dobré je poradit se s dodavatelem a zjistit si i zkušenosti v okolí.“

ČTĚTE TAKÉ: Vybíráme okna – seriál pro kutily

Vlastnosti profilového systému, počet těsnění a další technické detaily profilů mají vliv na parametry oken. Velice důležité je správně vybrat také izolační zasklení. Dnes již nestačí specifikovat, zda mají být osazena okna izolačním trojsklem nebo dvojsklem. Existuje celá řada typů izolačního zasklení, které se podstatně liší svými vlastnostmi.

Jak již bylo řečeno, plastová okna se vlastnostmi prakticky neliší od dřevěných, hliníkových či dřevohliníkových oken. Každý typ má ale své výhody i nevýhody a jak dodává R. Kubálek z VEKRY: „Vyplatí se zeptat se u dodavatele, který má ucelenou nabídku, vyhnete se tomu, že bude chválit jen to, co sám nabízí.“

Jaká plastová okna si vybrat

Na trhu by měla být jen okna, která vyhovují technickým normám. Dodavatel oken by parametry deklarovat tzv. CE štítkem a prohlášením o vlastnostech. Při výběru profilu je důležitou vlastností stavební hloubka, dnes je již určitým standardem volit plastová okna se stavební hloubkou větší než 70 mm.

TIP: Lepší tepelnou izolaci i ochranu před hlukem poskytují profily se systémem středového těsnění.

Stále častější volbou je izolační trojsklo, které v interiéru udrží více tepla a účinně brání rosení oken. Pokud si plánujete pořídit trojskla, měli byste se minimálně zajímat i o to, kolik zasklení pustí do bytu slunečního tepla a světla. Samozřejmostí by v současnosti měl být i teplý meziskelní rámeček, který poskytuje lepší tepelně izolační vlastnosti.

Zvolte si důvěryhodného dodavatele

Kvalita plastových oken je skryta uvnitř a bez rozřezání těžko zjistíte sílu plastových stěn a především sílu a tvar kovové výztuhy. Neměli byste podcenit volbu dodavatele a nevybírat jen podle ceny, protože kvalita není zadarmo. „Měli byste vědět, kdo a kde okna vyrobil, představuje to rozhodně větší jistotu, protože v případě problémů se můžete obrátit přímo na něj,“ dodává R. Kubálek z VEKRY.

PROSTUDUJTE SI: Praktický rádce výběrem oken i tipy na výběr dodavatele

Nepodceňte služby

Spolehlivě budou sloužit jen správně namontovaná a seřízená okna. „Vyplatí se nechat si okna odborně namontovat, zásadní je zejména správné parotěsné ošetření připojovací spáry,“ vysvětluje R. Kubálek z VEKRY a dodává, „odborná montáž je většinou také spojena s poskytnutím delší záruky na okna.“

Ideálním případem je, když okna v bytě ani nevnímáte. Moderní plastová okna mají potenciál dobře sloužit desítky let, ale potřebují alespoň minimální péči. Výhodou plastových oken je, že jejich povrch nepotřebuje kromě pravidelného mytí žádnou další péči. Potřeba je ale promazat kování, prohlédnout těsnění, případně okna seřídit podle návodu od výrobce. Problémy se projeví většinou v zimě, pak je důležité mít kontakt na servis dodavatele, který bude schopen účinně a rychle pomoci.

Komerční prezentace

Publikováno: 26.01.2017

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.