Chtělo by to zateplit, ale čím?

Stavební trh nabízí široký výběr zateplovacích materiálů v bohaté škále izolačních výrobků a systémů. Jak se v nabídce orientovat vám pomůže následující přehled vlastností jednotlivých materiálů, kde najdete výhody i nevýhody a možnosti jejich využití.

(Zdroj: archiv redakce)

Izolačně akustické materiály

Vyrábějí se ve formě obkladových desek, nebo jako pásy různých rozměrů. Vlákna mají buď podélný nebo kolmý směr. Prostor mezi jednotlivými skleněnými, keramickými, syntetickými nebo minerálními vlákny  je vyplněna vzduchem, proto tato kombinace výborně izoluje únik tepla. Z izolačních materiálů sem patří především minerální desky s vynikajícími akusticko izolačními parametry. Stejně dobře izoluje i minerální čedičová vlna, která se využívá stejně jako desky pro izolaci šikmých střech a silně zatížených střech plochých včetně pochozích teras.

Tepelné izolace

Sem patří materiály z tvrzených pěn typu polystyrén, který je k dostání v mnoha tloušťkách a dokonce i s povrchovou úpravou, nebo ve formě pěny se speciálním stabilizátorem. K jeho přednostem patří nízká hmotnost, nenasákavost i snadná opracovatelnost. Nejatraktivnější vlastností je nejen nízká cena, ale i náklady spojené s realizací polystyrénové izolace. Na problém narazíme až u vícepodlažních budov, kde lze tento typ izolace použít pouze do stanovené výšky kvůli požárním předpisům.

Polystyrénová izolace je vyráběna v několika typech. Expandovaný polystyrén, známý pod zkratkou EPS, patří mezi nejpoužívanější. Jeho výhodou je malá objemová hmotnost, ale naproti tomu e nevýhodná jeho příliš vysoká nasákavost a velké objemové změny reagující na změnu teplot. Používá se k izolaci dvouplášťových střech, podlah, příček a zdí, a pouze jen výjimečně, k venkovní izolaci suterénních prostor. Další polystyrénová izolace – extrudovaný polystyrén XPS – má vlastnosti přesně opačné. Nízká nasákavost a objemová stabilita jej předurčuje k zateplování plochých střech s obrácenou skladbou, zdí i podlah, ale především k izolaci základů.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Chtělo by to zateplit, ale čím?
Chtělo by to zateplit, ale čím?
Chtělo by to zateplit, ale čím?
Chtělo by to zateplit, ale čím?
Chtělo by to zateplit, ale čím?
Chtělo by to zateplit, ale čím?

Dalším zástupcem tepelných izolací je pěnový polyuretan, který se využívá jako nejúčinnější izolant všude tam kde je konstrukce vystavena vlhkosti, tedy šikmé střechy, obvodové stěny a mezistěny, včetně pojistné hydroizolace. Jako nejčastěji používaná technologie je vstřikovaná rychletvrdnoucí polyuretanová pěna.

Mezi tepelnou izolací nesmí chybět pružný pěnový polyetylén ve formě fólie, která je nepostradatelná při plošném zaizolování střech a plovoucích podlah. Mezi její vlastnosti patří zejména pružnost, která tlumí kročejový hluk, nenasákavost a objemová stálost.

Materiály k izolačnímu vyplnění dutin

Nejznámějším zástupcem je perlit. Pod tímto názvem se skrývá průmyslově upravená vulkanická hornina hrubozrnné struktury, který se ve formě drobných kuliček využívá jako sypaná izolace nebo se přidává do betonové směsi, malty či omítek pro zlepšení jejich tepelněizolačních vlastností. Expandovaný perlit je objemově stálý, neutrální a nehořlavý Je stejně jako minerální sklo odolný vůči hnilobě a škůdcům, ale je velmi nasákavý. Do zdících směsí se perlit míchá s izolačním pojivem, protože jinak vznikají nežádoucí, příliš velké vzduchové mezery mezi nasypanými kuličkami.

Izolační systémy

Vnější zateplení se provádí nejčastěji jako vnější tepelně izolační kompozitní systém (external thermal insulation composite systémy – ETICS) bez větrané mezery, kdy je vnější stěna opatřena Nalepenými polystyrénovými deskami, které se následně armují lepícím tmelem a armovací tkaninou. Předností je vyšší tepelný odpor a nižší pořizovací cena proti ostatním systémům.

Další používanou variantou je provedení provětrávané (s větranou mezerou mezi tepelnou izolací a vrchním lícem). Zde se tepelná izolace z EPS vkládá mezi prvky nosného roštu. Dostatečná pevnost EPS umožňuje montáž nosného roštu přes souvislou tepelnou izolaci – tak je možno eliminovat tepelné mosty, které by jinak konstrukcí nosného roštu vznikly. Vrchní vrstvu větraného fasádního systému může tvořit keramický obklad, sklo, vláknocementové šablony, dřevěné palubky, kovové lamely či jiný vhodný povrch.

Tepelněizolační omítky

Při renovaci a zateplování starších objektů se často využívá tepelná izolace pomocí tepelněizolačních omítek. Struktura a vlastnosti těchto omítek brání prostupu tepla z nebo do interiéru a jsou oblíbeny zejména pro rychlou a snadnou aplikaci. Vyrábí se jako hotové maltové směsi, které nevyžadují zdlouhavou přípravu ani složitý pracovní postup.Tepleněizolační omítky jsou vhodné pro různé druhy zdiva, například na betonové tvárnice, pálenou cihlu a za určitých podmínek i na pórobeton.

Kýžený efekt tepelněizolační omítky se dostaví již při čtyřcentimetrové  tloušťce omítky, a pokud se použije kvalitní stěrka z expandovaného perlitu, vyrovná se omítka zateplení objektu deseticentimetrovými polystyrénovými deskami. Snad jedinou nevýhodou tepelněizolačních omítek je nutnost povrch upravit další tenkovrstvou omítkou, maltou nebo fasádním nástřikem.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy ERCON-SERVIS s.r.o., Isover

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.