Mobilní dům

Jedním z úkolů architekta je tvořit a navrhovat takové stavby či projekty, které odpovídají potřebám doby. Proto je logicky jedním ze současných požadavků kladení důrazu na ekologii a používání snadno obnovitelných zdrojů. A protože se v současnosti lidé často stěhují a ještě častěji se stěhují za prací, a neboť ubytovací kapacita velkoměst a jejich aglomerací nestačí rychle reagovat, tak se architekti zabývají myšlenkou snadno „mobilního domova“.

(Zdroj: archiv redakce)

IRO Prefab  je název projektu kanadského architekta jménem Mira Yung. Jednoduchá konstrukce využívá tvaru šestihranu, jenž dodává buňce snadno zajistitelnou pevnost a tvarovou stálost. Stejně tak je pak buňka snadno manipulovatelná a slučitelná s ostatními buňkami do větších celků. Buňky tedy mohou stát samostatně a nebo vytvářet těsné či vzdálené sousedství a nebo celé kolonie připomínající rozlehlé plástve včelích kolonií.

Mobilní dům, přesněji řečeno dům, který je snadno demontovatelný a lehce se dá přesunout z jednoho místa na druhé, je odpovědí na současný stav věcí. Lidé se jednak často stěhují za prací a současně obecně platí, že bydlení je neustále obtížně dosažitelné nejen pro zmiňované nomády pracovních příležitostí, ale i pro běžné, usedle žijící, zejména pal mladé lidi.

Mobilní dům také dokáže rozšířit ubytovací kapacitu v místech, kde už není možné zahájit žádnou stavební činnost.

Komfort jako ve zděném domě

Pojem „mobilní dům“ si většina z nás spojuje s pojmy jako „karavan“ či „obytný přívěs“. Logicky se tím vyvolává představa kempingového bydlení a tedy bydlení čistě sezónního, letního a rozhodně tedy nikterak stabilního. Od kempingového bydlení nikdo nevyžaduje takový komfort, jako od bydlení celoročního a díky teplému letnímu počasí a atmosféře prázdnin a dovolených jsme kempingovému bydlení ochotni ledacos odpustit.

Mobilní dům IRO Prefab je ale stejně jako celá řada podobných projektů koncipována jako regulérní náhrada za „normální“ bydlení. Předpokládá napojení na sítě, tedy na kanalizaci, vodu či elektřinu. Zároveň jsou stěny IRO Prefab připraveny sloužit jako nosiče solárních kolektorů, čímž buňka získává dnes tolik potřebný a akcentovaný ekologický rozměr.

Dispozice „domu“ může být stejná, jako u mezonetové „garsoniéry“ a stejně tak se přidáváním dalších modulů může IRO Prefab rozrůst do pohodlného a víceúrovňového, několika pokojového bytu.

Další zajímavosti ze světa architektury ve článku Bydlení jako ze snu a domy jako umělé sopky

Red.
Foto mirayung.com

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.