Zděný dům nebo dřevostavba?

Na fóru Living.cz jsme zaregistrovali neustále se množící diskuse, v nichž projevujete zájem právě o toto téma. Zeptali jsme se proto odborníka: Co je lepší, zděný dům, či dřevostavba?

(Zdroj: archiv redakce)

Při rozhodování, zda zděný dům či dřevostavbu, je dobré si vyposlechnout názor ostatních, vždy ale nejvíce záleží jen na nás samých. Musíme si vždy uvědomit a brát v potaz, jak na stavbu spěcháme. Pokud se rozhodneme pro dřevostavbu, tak i zde musíme rozlišovat stavení srubového typu nebo dřevostavbou sendvičovou, ve finále podobnou zděnému domu.

Dřevo vždy bylo, je a bude přírodním ekologickým materiálem, a zároveň materiálem velice příjemným. Vždy však musí být řádně konzervováno, aby nedocházelo k jeho následné hnilobě, napadení různými dřevoškůdci a v neposlední řadě také proti ohni. V takto ošetřeném domě můžeme být po dlouhou dobu spokojeni. Nevytváříme tím však takovou historickou hodnotu, jako u domů zděných. Již naši předkové nebyli hloupí a věděli, kde žijí a budují své příbytky. Vždy byla volena cesta klasického zdění, začínali s nepálenými hliněnými cihlami, kamením, poté i škvárovými tvárnicemi vlastní výroby a v pozdější době zvítězila klasická pálená cihla.

Zděný dům nebo dřevostavba?
Zděný dům nebo dřevostavba? (Zdroj: archiv redakce)

Těchto se v současné době vyrábí velké množství v několika druzích. Ne všechny ale mají stejné tepelně izolační vlastnosti. Konkrétně Porotherm není špatnou volbou pro zdění současného rodinného domu.

Stavba zděného domu je samozřejmě náročnější na finance a čas. Jeho hrubou stavbu je dobré naplánovat tak, abychom s kompletním zastřešením končili před zimou. Stavbu bychom měli nechat řádně vydýchat a sednout, vymrznout, v zimě si odpočinout a na jaře pokračovat s pracemi uvnitř domu. Čím déle bude stavba otevřená a řádně větraná, tím více s ní budeme ve finální podobě spokojeni. To znamená, že není třeba spěchat ani s osazováním otvorů okendveří. Tímto se vyhneme následným možným problémům, jako je praskání zdiva, pocení a plesnivění.

Po celá staletí byly takto stavby prováděny. S příchodem moderní doby a podnikání se vše jen urychluje na úkor kvality. Tyto skutečnosti jsou závislé na ekonomice jednotlivých stavebních firem, ale urychlením zděné stavby stavebník nikdy nic nezíská.

Zděný dům nebo dřevostavba?
Zděný dům nebo dřevostavba? (Zdroj: archiv redakce)

Vrátíme-li se k sendvičovým rychlým dřevostavbám, je nutné si uvědomit, že se u nás objevily v nedávné době, kdy stavebnictví zažívalo obrovský boom, jako novinka a módní hit. Nutno ale mít na paměti, že tyto stavby přišly z jiných klimatických podmínek, než jsou ve střední Evropě.

Než však začneme stavět, musíme podstoupit nutné povolovací řízení. Nemysleme si, že mezi stavebním povolením a ohlášením stavby je zásadní rozdíl. Na tuto skutečnost odpoví každý projektant, architekt nebo pracovník stavebního úřadu.

Zde najdete celou diskusi na téma:Nemohu se rozhodnout mezi dřevostavbou a zděným domem.

Autor: Milan Tesař, TEVO s.r.o.
Foto:drevostavby-michlovsky.cz, certiko.sk

Publikováno: 21.09.2016, Autor: 14.2.2011 12:30

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.