Dobrý spánek nadevše. Odpočatý člověk podává lepší výkon v práci, dokáže se lépe soustředit, lépe vypadá a je šťastnější. Proto byste neměli vybavení ložnice podceňovat. Zvolte takový nábytek, který vás nebude nijak rušit.
To, že byste neměli těsně před ulehnutím do postele cvičit, jíst, pít kávu nebo zelené a černé čaje, je jistě všeobecně známé doporučení. Dodržování jen těchto zásad však ke klidnému a osvěžujícímu spánku nestačí. Důležité je i prostředí, ve kterém spíme.
Do ložnice patří spánek, ne práce
Máte-li v koutu ložnice pracovní stůl s počítačem, který se navíc zdráháte vypnout, protože jej ráno stejně znovu pustíte a kromě toho, co kdyby vám přišel nějaký důležitý email nebo vzkaz, klidný spánek se vám obloukem vyhne.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic















Do ložnice nepatří nic, co by vám práci jakkoli připomínalo, natož pak práce samotná! Pokud není zbytí a v bytě jiný prostor pro pracovní kout a s ním spojené povinnosti nenajdete, zkuste jej alespoň oddělit paravánem, dveřmi od šatny nebo závěsem.
Vše je lepším řešením, než usínat s pohledem na rozdělanou a nedokončenou práci, která vám bude připomínat, co vše musíte zítra udělat. Jistě není třeba dodávat, co se vám asi v takovém prostředí může nejčastěji zdát…
Postavte postel do bezpečí
Postel je samozřejmě nejdůležitějším kusem nábytku. Nejen ona samotná, ale i její postavení a místo v ložnici dokáže spánek významně ovlivnit. Kam s ní? Kvůli pocitu bezpečí by měl člověk z postele vidět na dveře od pokoje, kromě toho by neměl ze stejného důvodu ležet přímo pod oknem. Nejlepší je opřít čelo postele o stěnu, nenechávejte postel volně v prostoru.
Šatní a vestavěné skříně – fotogalerie


















Nedávejte postel přímo k topení. V chladnějších měsících vám v noci bude buď zima nebo teplo, ale nic mezi tím. Celkově se snažte umístit postel tak, abyste v ložnici nemuseli ani přes zimu skoro topit. Právě z tohoto důvodu je lepší nedávat do ložnice nic, k čemu byste se mohli vracet přes den.
Nezbytná šatna
Kromě postele do ložnice patří i šatna nebo šatní skříň. Nejlepším řešením je uzavřený prostor, tedy samostatná místnost, která může být i součástí ložnice. Není-li to možné, postačí vestavěná skříň, která ale může být nenápadně skryta a nebude tak zbytečně rušit dojem jinak pohodového místa odpočinku.
Nebojte se nechat si udělat prostor v šatně nebo ve skříni přesně na míru. Máte více sukní, košilí, kalhot a krátkých sak, ale jen jeden dlouhý kabát? Proč plýtvat místem a nechávat celou část skříně na dlouhé věci, které nemáte? Přehraďte polici na půl, do obou dejte šatní tyč a kabát pověste vedle skříně. Prostoru je ihned dvakrát více.
Udělejte si prostor
Nemáte-li na vestavnou skříň v ložnici místo, nevěšte hlavu. Nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici je postel, která by neměla ustupovat ničemu jinému. Skříň můžete přesunout do předsíně. Že ve skříni potom není dostatek místa?
Zkuste se prohrábnout věcmi, které v ní máte uložené. Opravdu je potřebujete skladovat všechny? K pohodě člověk totiž kromě výborného spánku potřebuje i dostatek prostoru. A toho nedocílí, pokud se bude obklopovat zbytečnostmi.
TIP: Co třeba ložnice celá v bílém?
Martina Tlachová
Foto: alnus.sk, Ráj spánku, Art design, Stavocentrum, babyonline.cz