Ekologické vytápění

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Jiří Civín si s námi dnes popovídá o úsporném topení, které pro svůj dům vymyslel. Ročně tak spálí pouze 10 tun dřeva. Do -5 °C vytápí pouze krbem, při nižších teplotách plynem přitápí. Běžně je rozvod tepla po domě rozváděn tak, že z krbu odchází horký vzduch přes ventilátor a rozbočuje se do jednotlivých místností. Zpět se vrací vzduch ochlazený a opět se ohřívá. Pan Civín celou krbovou vložku obalil výměníkem, kde vzduch je nasáván ventilátorem, ohřátý prochází mezipodlažím vzhůru a zpět se vrací dolů ochlazen. Plyn se využívá jen okrajově, v případě ochlazení dorovná teplotu na požadovanou výši. Každá místnost je sledována pomocí teploměru na radiátoru samostatně a plyn se spíná pouze při určitém teplotním rozdílu.

Publikováno: 11.03.2005, Autor: Receptář prima nápadů 2005 (10)

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí klimatizace

Dnes si ukážeme vychytanou domácí klimatizaci, kterou si můžete vyrobit sami doma.

Kamna na velká polena

Dnes se opět zastavíme za panem Janem Štefanem a jeho kamny na velká polena. Pojďte se s námi podívat, jak je pan Štefan vylepšil.

Osvěžování v zahradě

Jak se na zahradě osvěžit?

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Vychytaný gril na gyros

Vzpomínku na Řecko nám navodí vychytaný gril na gyros sestrojený z dílů „co dům dal“.

Jak vypadá vrt na zemní plyn

Odkud přichází zemní plyn do vaší domácnosti? Topíte zemním plynem?