Useň lze využít v interiéru

Různé druhy materiálů lze využit v interiéru jako designové prvky zajímavých barevných provedení a tvarů. Vhodně zvolený materiál do bytu, domu nebo na chalupu vám může interiér velmi originálně obohatit. Poradíme, jak se dá využít useň v interiéru – jak dodat celému prostoru nadčasovost.

Useň v interiéru působí luxusním dojmem
Useň v interiéru působí luxusním dojmem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Useň v interiéru

Useň v interiéru se užívá jako nejoblíbenější materiál desítky let. Jedná se o materiál, který má dlouhou životnost. Je možné jej využít v mnoha barevných provedeních i v různých úpravách. Useň neboli kůži je možné v interiéru kombinovat s dalšími materiály. Z tohoto důvodů se jedná o nadčasový materiál, který by neměl chybět v žádném interiéru.

Useň v interiéru má své místo

Useň v interiéru má své místo z několika důvodů. Jedná se především o její životnost. Kvalitní kožený nábytek, o který je vhodně postaráno, vám může vydržet po dlouhá léta. Čím je starší, tím získává větší patinu, která je symbolem jedinečného designu. Využití usně je opravdu široké. Hodí se do různých stylů. Své místo bude mít v rustikálním, skandinávském, industriálním i minimalistickém stylu. Vhodná je i pro glamour nebo boho styl.

Univerzálnost usně z hlediska různých úprav a barev s možností různých kombinací najde své místo v každém interiéru. Můžete zvolit kůži hladkou, broušenou či s chlupem. Důležitá je pravidelná péče s nenáročnou údržbou – postačí vám k tomu jen vlhký hadřík a jednou za čas promaštění vhodným přípravkem. Kůže je brána jako udržitelný materiál jak z pohledu původu, tak jejího zpracování. Useň je mnohdy spojena s luxusem, který vyvažuje jednoduchostí a přírodou. Díky své vůni, struktuře a vzhledu působí na vaše smysly a dokáže přinést krásu a teplo do každého interiéru.

Useň může být v různých barvách a lze ji kombinovat s jinými materiály
Useň může být v různých barvách a lze ji kombinovat s jinými materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy usní

V interiéru se užívá useň v různých barvách i úpravách. Pravá kůže (tedy useň) je nejčastěji hovězí, v menší míře vepřová, doplněná o ovčí nebo kozí. Výhoda pravé kůže je v její životnosti, vysoké kvalitě a v neposlední řadě i v příjemném povrchu. Nevýhodou pro některé může být její vysoká cena a také etická stránka, neboť jde o kůži ze zvířat. Proto je možné využít veganskou variantu kůže, která nemá živočišný původ. Známější je pod názvem „eko kůže“ nebo také „koženka“. Nevýhodou tohoto umělého materiálu byl dlouhá léta jeho zdroj. Koženka byla vyráběna z ropných produktů, ke kterým bylo nutné přidat toxická změkčovadla.

V současnosti je možné zvolit přírodní veganskou kůži vyrobenou z korku, ananasových listů nebo hub. I u tohoto materiálu můžeme hovořit o jeho udržitelnosti, především z pohledu použitého materiálů a jeho původu. Podle kvality a nezávadnosti se také odvíjí i výdrž a cena tohoto materiálu. Do interiéru lze využít i recyklovanou kůži, která je ze všech variant tou nejekologičtější. Můžete si zvolit variantu recyklované kůže živočišného původu, která je vyráběna ze zbytků, které by jinak skončily v odpadu. U veganské kůže může být využit původní materiál, a to především PET lahve nebo pneumatiky. Kvalitní recyklované materiály jsou dražší, ty levnější bývají nekvalitní.     

Výroba nábytku

Pro výrobu nábytku se nejčastěji zpracovává hovězina z evropských býků. Někdy se používá kůže z buvolů nebo antilop. Kvalitnější a dražší kousky pocházejí z Jižní Ameriky, Austrálie nebo Nového Zélandu. Než se kůže využije na výrobu nábytku, je nutné mnoho zkrášlovacích procedur. Po základní očistě, kdy se zbaví špíny a chlupů, se musí naštípat na dvě vrstvy. Horní vrstva je sice pevná, ale ne dostatečně pružná, a proto se v koželužně vloží do chromové koupele, někdy se namáčí v přísadách na přírodní bázi. Spodní vrstva, která vzniká štípáním, je jemnější a citlivější a díky anilinu je hebčí a poddajnější. Useň se barví v bubnech na požadovanou barvu. Poté se tloušťka kůže zredukuje na třetinu. Pro výrobu nábytku je vhodná tloušťka od 0,9 do 2 mm.     

Využití usně v interiéru

Vzhledem k tomu, že useň v interiéru vytváří jedinečnou atmosféru, není nutné to s jejím využitím přehánět. Příliš kůže působí příliš studeným dojmem, který je v interiéru nežádoucí. Vhodnější je zvolení kombinace s jinými materiály s výraznými barvami, které podtrhnou její krásu a dodají další úroveň. Asi nejčastěji se využije do interiéru sedací souprava.

Nejčastěji se využívají kožené sedací soupravy
Nejčastěji se využívají kožené sedací soupravy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento kus nábytku bude vhodný nejen do pracovny, kde lze využít recyklovanou kůži, ale i do industriálního obýváku. Eleganci dodá hladká bílá nebo béžová varianta. Hnědá barva dodá pocitu tepla pohodlí. Kožená křesla nebo židle jsou vhodné pro minimalistický skandinávský interiér. Tento drobný prvek nenaruší jeho jednoduchost. K jídelnímu stolu je vhodné zvolit židle z přírodního materiálu s koženým čalouněním. V obývacím pokoji, hale nebo předsíni využijte kožená křesílka. Centrem pozornosti se v každém interiéru stane kožená deska konferenčního stolku, kterou obohaťte pěknými podtácky pro studené nebo teplé nápoje. Stejně bude v interiéru působit kožený koberec, který obohatí čalouněnou sedačku.

Snažte se vybírat kvalitní kousky, které budou sice dražší, o to vám déle vydrží. Nezapomínejte, že nízká cena se obvykle odráží na životnosti.   

Další využití usně v interiéru

Useň v interiéru lze využít i jako kožený dekor do kuchyně v podobě kuchyňského náčiní nebo doplňků. Zajímavě bude vypadat kožené prostírání nebo vybavení baru. Jedinečně budou v interiéru působit i kožené úchyty konstrukce poliček nebo jedinečná vinotéka.

 Zdroj informací: veneti.cz, westwing.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Tělový scrub

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tělový scrub

Jak léčit nemocné průdušky?

Zábal na průdušky z křenu a medu

Jak vyrobit přívěsek na batoh ve tvaru zajíčka

Chcete si vyrobit originální přívěsek pro sebe nebo jako drobný dárek? Inspirujte se naším návodem.

Domácí tlačenka

Domácí tlačenka je ozdobou každé správné zabijačky. Důležité je mít správné ingredience.

O opalování

Povídání o opalování, rozdělení fototypů, o opalovacích krémech, jak se připravit na pobyt na sluníčku.

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.