Dejte svému interiéru více svobody - vytvořte si transicionální styl

Naše domovy procházejí neustále vnitřními proměnami přesně podle toho, jaký právě uznáváme designový styl. Transicionální neboli přechodný styl interiérového designu je dokonalým mixem mezi současností a minulostí. Pokud se nám tedy líbí jak staré styly, tak i moderní a nemůžeme si mezi nimi vybrat, je právě transicionální styl to pravé pro nás. Jak na to, si povíme právě teď.

Přechodný styl v interiéru dodá domovu svíce svobody
Přechodný styl v interiéru dodá domovu svíce svobody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je přechodný styl

Přechodný styl spojuje klasickou, časem prověřenou přitažlivost tradičního vzhledu s čistými siluetami a decentní barevnou paletou současného stylu. Tím, že se vyhýbá extrémům obou stylů, jako je např. přehnané zdobení tradičního stylu nebo přeplácané doplňování interiéru současnými nejmodernějšími kousky, prochází transicionální styl elegantní linií mezi těmito dvěma styly. Zároveň vytváří vlastní výrazný jev v domácnosti.

Přechodný styl vytváří rafinovanou lehkost. Zahrnuje nás pohodlím bez absence elegance. Aktualizuje starou dobrou klasiku a ničím neruší naše vnímání. Veškeré barvy, vzory i textury vytvářejí plnohodnotnou harmonii.

Ačkoliv přechodný styl čerpá ze dvou různých stylových táborů, drží se tradičních i současných prvků. Může zahrnovat jeden nebo dva trendy, pokud se zdá, že mají určitou výdrž, ale aktuální nejmodernější trendy nejsou obvykle velkou součástí nadčasových a elegantních prostor. V transicionálním stylu se vyvarujeme přehnanému zdobení. Krášlené stěny, propracované lemy nebo náročné foto rámečky se k tomuto stylu zkrátka nehodí. Ornamenty i ozdoby můžeme použít, jejich použití je však zdrženlivější a pečlivě zvážené.

Přehnané zdobení v přechodném stylu nečekejme
Přehnané zdobení v přechodném stylu nečekejme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Klíčové prvky přechodného stylu

Přechodný designový styl je známý tím, že harmonicky kombinuje velmi odlišné aspekty – například jídelní stůl v tradičním stylu může mít nad sebou moderní svítidlo a moderní židle může být čalouněná látkou s tradičním vzorem. 

Jedním z klíčových prvků je sofistikovaný nábytek. V transicionálním přechodném stylu volíme nábytek s čistými a jemnými křivkami, které vždy udeří svým vzhledem na tu správnou notu. Tradičními tvary nábytku jsou zeštíhlená křesla s oporou a pohovky s rovnými či mírně zakřivenými stranami. Nábytek je dobré doplnit čalouněním, přičemž textura hraje větší roli než vzor.

Kombinace těchto prvků se může zdát trochu nesourodá, ale když se to udělá s ohledem na několik klíčových bodů, výsledkem je jedinečný a atraktivní prostor. Musíme se vždy ujistit, že každý kousek není svým designem extrémní. Mimořádně zdobený, detailní, tradiční nábytek může vyniknout jako neohrabaný vedle ultra elegantních, moderních kusů. Snažíme se vybírat tradiční i moderní kousky, které jsou vyvážené. Tradiční křivky a jednoduché detaily mohou vedle kousků s čistými hranami vypadat úžasně, když se vyhnete extrémům. 

Zdánlivě nesourodé kousky dokážou vytvořit atraktivní prostor
Zdánlivě nesourodé kousky dokážou vytvořit atraktivní prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi klíčové prvky přechodného stylu patří klidné odstíny a neutrální barevné tóny. Ať už se rozhodneme pro studené nebo teplé barvy, musíme se v transicionálním stylu přiklánět k měkkým a jemným tónům. Jasné a kontrastní barvy jsou v tomto stylu tabu. Zachováním jednoduchých barevných palet udržujeme přechodný styl harmonicky plynoucím. Perfektními odstíny pro tento styl jsou teplé neutrální barvy jako např. krémová, béžová či čokoládová barva. Mezi chladné neutrální odstíny tohoto stylu řadíme šedou, stříbrnou a sněhově bílou barvu. Jestliže jsme zastánci klidných barevných odstínů, volíme mlhavě modrou, zaprášenou růži, modrošedou nebo jemně šalvějově zelenou.

Zelené doplňky podtrhnou jemný neutrální vzhled
Zelené doplňky podtrhnou jemný neutrální vzhled (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dekorace v přechodném stylu

Přechodný styl, i když není tak úsporný jako současný styl, působí stále velice efektivně. Jestliže se chceme zaměřit na doplňky a nejrůznější detaily, do centra pozornosti patří pouze pár vybraných kousků.

Dekorace a umění jsou používány střídmě a s rozmyslem, protože hlavním zaměřením přechodného dekoru je proudění starých a nových prvků a použití zajímavých textur. Například jedno velké umělecké dílo může být viděno na stěně namísto koláže několika menších kusů. Design transicionálního stylu perfektně doplní jeho jednoduché zarámování. Hodí se též skleněné či keramické lampy ve tvaru tykve, luxusní kašmírový přehoz, orchideje nebo římské, pevné a jednoduché závěsy v neutrálních odstínech a velká spousta polštářů.

Dekorace používáme střídmě a s rozmyslem
Dekorace používáme střídmě a s rozmyslem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby prostor dodal vizuální zajímavosti, často se na sebe vrství jedinečné textury. V celém prostoru jsou použity materiály jako kov, sklo, dřevo, kůže, ratan, lak či látka. 

Přechodný styl v kuchyni a koupelně

Kuchyně v přechodném stylu mají širokou přitažlivost. Působí čistě až rafinovaně, ale nikoliv minimalisticky. Právě takové kuchyně mohou být perfektním kompromisem pro páry, které vyznávají odlišný designový styl. Elegantní povrchová úprava a náznak zdobení pomáhají uspokojit milovníka tradičního designu, zatímco čisté linie a klidná barevná paleta ladí se současným stylem.

Přechodné kuchyně se vyznačují nepříliš elegantními ani přehnaně zdobenými skřínkami v bílých či šedých odstínech. Použít však můžeme i jemně modrou barvu, která dodá transicionálnímu stylu barevný soulad. Kuchyňské linky je dobré doplnit o pracovní desku z mramoru nebo křemene. Prostor skvěle doladí přírodní dřevo, které přináší do interiéru teplo.

Přechodný styl v kuchyni miluje bílou barvu
Přechodný styl v kuchyni miluje bílou barvu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupelny v přechodném stylu mají mnoho společných prvků s kuchyněmi. Klasické a efektivní prvky fungují totiž právě i v koupelně.

Koupelny v přechodném stylu mají mnoho společných prvků s kuchyněmi
Koupelny v přechodném stylu mají mnoho společných prvků s kuchyněmi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr umyvadla, pult ve světlých barvách, neutrální dlaždice doplněné o kamenné akcenty, skleněná sprcha i volně stojící vana s drápovými nožičkami se do transicionální koupelny zkrátka hodí. Osvětlení bychom měli volit s čistými klasickými liniemi.

Zdroj informací: www.thespruce.com, www.houzz.com, www.decorilla.com, www.decoraid.com

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Užitečné pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Užitečné pokojové rostliny

Bytový design? Co třeba Afrika?

Designový byt v africkém stylu představí designérka Zuzana Schubertová.

Moderní stylové bydlení a chalupaření

Jak se bydlí na vodě a na malém prostoru?

Kouzelná zahrada

Jak si vytvořit kouzelnou zahradu?

Toskánský dům na Slovensku

I na Slovensku lze postavit dům v toskánském stylu tak, aby byl opravdu reprezentativní.

ČTĚTE DÁLE

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.

V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok
V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Interiér

Námořnický design sahá až do dob slavných mořeplavců a pirátů, a díky němu se nám ani v zimě nebude tolik stýskat po prohřáté písečné pláži.

Dejte svému domovu větší šmrnc a nadčasový vzhled. Kouřové sklo je ideální volbou
Dejte svému domovu větší šmrnc a nadčasový vzhled. Kouřové sklo je ideální volbou

Interiér

Kouřové sklo povznáší prostor. Svým vzhledem nás dokáže přenést do nové atmosféry, přináší intimitu a dodává našim domovům útulnost a neotřelý vzhled.