Víte, jaké spotřebiče potřebujete k vaření ve vakuu?

Vaření sous-vide (čili vaření ve vakuu) vypadá někdy složitěji, než ve skutečnosti je. Nevíte, co k němu potřebujete? Vysvětlíme vám to. Možná budete překvapeni, že toho není zapotřebí zas příliš mnoho.

Vaření sous-vide není tak složité, jak vypadá
Vaření sous-vide není tak složité, jak vypadá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bez čeho se vaření sous-vide neobejde?

Vaření sous-vide se v žádném případě neobejde bez ponorného vařiče čili cirkulátoru sous-vide. Jde o oběhové čerpadlo, malé zařízení, které se snadno připevní na stěnu hrnce. Vyznačuje se tím, že má hrot s topným tělesem, jenž se ponoří do vody, kterou zahřeje na potřebnou teplotu, kterou následně udržuje s velkou přesností po celou dobu vaření. Potřebná teplota se přitom nastavuje pomocí elektronického displeje s příslušným programátorem. Nemusíte se bát, oběhová čerpadla mají ochranu proti přehřátí i proti vyvaření vody. Přístroj se napájí energií z klasické zásuvky. Před jeho zakoupením zkontrolujte přesnost termostatu a velikost hrnce, na který je přizpůsoben. A pozor si dejte také na výkon přístroje. Levné přístroje totiž mají mnohdy menší výkon než sporák. 

K vaření ve vakuu potřebujete především ponorný vařič
K vaření ve vakuu potřebujete především ponorný vařič (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další možností je nízkoenergetické varné zařízení pro sous-vide 

Pří výběru přístroje pro vaření ve vakuu je nejdůležitějším parametrem počet lidí, pro které budete vařit. Tento druh vařiče má na rozdíl od ponorného vařiče kromě topného tělesa také nádobu, v níž bude vaření probíhat. Tyto speciální hrnce jsou samozřejmě dražší než ponorné vařiče. Jejich nevýhodou může být i jejich velikost. Jsou prostě prostorově rozměrnější. Uvaříte v nich ale také více jídla, takže jsou vhodnější pro rodiny. Kapacita nádob může sahat až do 20 l. A v neposlední řadě je nutné říct, že jsou také výkonnější než ponorné vařiče.

Multicooker s funkcí sous-vide 

Další možností, jak vařit sous-vide, je multicooker, čili multifunkční hrnec. Některé tyto hrnce mají kromě funkce pomalého vaření, pečení a vaření rýže, také funkci vaření ve vakuu. Umožní vám to vyjímatelná vnitřní nádoba a regulace teploty. 

Vařit ve vakuu je možné i v multifunkčním hrnci
Vařit ve vakuu je možné i v multifunkčním hrnci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vakuovačka potravin a sáčky 

Vaření ve vakuu se rovněž neobejde bez kvalitní vakuovačky potravin. Oceníte ji však i v případě přípravy jídel ke zmražení. Funguje to tak, že vakuovačka nejprve nasaje vzduch z fólie a potom ji pevně uzavře. Na vakuovačce se nevyplatí šetřit. Vakuovačka průměrné kvality totiž nemusí být schopna správně vysát sáčky a dobře je utěsnit. V důsledku toho může pak do sáčku vniknout voda, což vede ke zkažení pokrmu.

Jde o malý kus vybavení, jehož délka těsnicího pásu se obvykle pohybuje okolo 40 cm. I u vakuovačky je důležitý výkon. Čím větší je, tím efektivněji pracuje. Vysokou účinnost zajišťují především modely se dvěma nebo třemi sváry. Vybrat si můžete mezi automatickou nebo manuální vakuovačkou. Ruční jsou přitom náročnější na ovládání. Některé vakuovačky mohou být dokonce vybaveny i dalším příslušenstvím. 

K vaření ve vakuu potřebujete také vakuovačku
K vaření ve vakuu potřebujete také vakuovačku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vakuové sáčky 

Vakuové sáčky musí být odolné vůči vysokým teplotám. Typické rozměry sáčků jsou: 150×200 mm, 1170×250 mm nebo 300 x 400 mm. Kromě hotových vakuových sáčků ale můžete používat i speciální fólii určenou pro vakuování, z níž si sáčky můžete vyrobit. Výhodou je, že jsou přesně na míru. Při výběru této fólie je důležitá její tloušťka, díky níž je fólie odolná proti roztržení. Čím silnější je, tím lepší je ochrana potravin v ní uložených. 

Zdroj informací: hendi.com, dalko.pl, vacus.pl, mediaexpert.pl 

Publikováno: před 3 týdny, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Zpracujte kukuřici do posledního fousku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co všechno lze uvařit z kukuřice?

Chov želv

Reportáž o chovu želv, jakou želvu si vybrat domů, která je vhodnější k dětem, jak by měl vypadat její příbytek, čím je krmit...

Vyrobte si stěnu, se kterou se vám nářadí už nikdy nebude válet

Máte ve své dílně slušně řečeno nepořádek? Pomůže vám jednoduchý postup, ve kterém vám Pavel Kutil Zeman ukáže, jak si vyrobit nářaďový organizér.

Připravení bazénu na letní sezonu

Připravení bazénu na letní sezonu

Včelařský rok

Seznámíme se prostřednictvím pana Augustina Uváčika s jarním nastartováním včel.

Recept na skvělé francouzské větrníky

Recept na domácí francouzské větrníky podle paní Ivany Pilátové.

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.