Zdravé vaření díky vakuovačkám a vakuovacím zásuvkám

Znáte vakuovací zásuvky? Jsou to podobné systémy jako menší domácí vakuovačky. Vakuovací zásuvky na zatavování potravin vám umožní, abyste se v domácích podmínkách stali profesionálním kuchařem. Vakuum v jídle uchová chuť, vlhkost i důležité živiny a zároveň uchová vaše potraviny déle čerstvé a lákavé.

Vakuovací zásuvky představují revoluci v kuchyni
Vakuovací zásuvky představují revoluci v kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vakuovací zásuvky ozdraví vaše vaření

Tato metoda uchovávání potravin je známá již několik desítek let. Vakuování pomáhá čelit velkému problému současnosti, a tím je plýtvání potravin. Aby se nespotřebované potraviny v lednici nezkazily, je potřeba je efektivně uskladnit. Lze je zamrazit, některé typy potravin i nasušit. A pak je tu možnost použití vakuovací zásuvky, resp. vakuovačky, která vám pomůže zabránit plýtvání.

Díky vakuovacím zásuvkám se můžete vrhnout mimo jiné i na zdravé vaření metodou sous-vide. To je kuchařská metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném plastovém obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou. Metoda vaření při konstantně nízké teplotě do cca 90 °C za pomoci vakuovací zásuvky se hodí pro přípravu masa, ryb, zeleniny i mléčných výrobků a u každé suroviny se může maximální teplotní hranice lišit. Vakuové vaření se používá ve špičkových restauracích, kde hosté očekávají jídla co nejměkčí a nejchutnější. Při použití vakuové zásuvky můžete taková kouzla s pokrmy dělat i doma.

Vakuovací zásuvka vám umožní zatavit potraviny
Vakuovací zásuvka vám umožní zatavit potraviny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč potraviny vakuovat?

Díky vakuování vydrží potraviny až několikanásobně déle čerstvé, přitom si udrží svoji přirozenou vůni, barvu i chuť. Navíc neztratí ani žádné vitaminy či jiné důležité výživové látky. Můžete tak uchovat potraviny, které vám zbyly při vaření. 

Vakuované potraviny si zachovají důležité živiny, vitaminy, vůni i chuť, takže o nic z toho nepřijdete. Vakuovat můžete dokonce i hotová jídla, která pak budete mít ihned po ruce. Velkou výhodou je, pokud takto zabalené potraviny uskladníte opět v lednici, že vakuové balení potravin zabrání šíření pachů. I kdybyste pomocí vakuovací zásuvky zabalili do fólie olomoucké syrečky nebo zavináče, v lednici neucítíte žádný nepříjemný odér.

Zatavením a zavakuováním potravin prodloužíte jejich čerstvost a trvanlivost
Zatavením a zavakuováním potravin prodloužíte jejich čerstvost a trvanlivost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Systém vakuování

Vakuovací zásuvky z balíčku s vloženou potravinou vysají vzduch, takže se výrazně zmenší celkový objem. Všimli jste si někdy, kolik vzduchu v nejrůznějších obalech v lednici uchováváte? Tento proces skladování usnadní, ale zásadně  za samotným prodloužením trvanlivosti potravin stojí zpomalení množení mikroorganismů, zejména bakterií a zárodků plísní, které ovlivňují rozkládání potravin, k němuž jinak běžně za přítomnosti vzduchu dochází.

V domácnostech spíše využijete menší vakuovačky
V domácnostech spíše využijete menší vakuovačky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zásady vakuování:

  •  je důležité, aby potravina, vložená do vakuovacího sáčku měla tvar umožňující naprosto těsné smrštění obalu
  • potraviny nesmí mít žádné ostré hrany, které by mohly obal protrhnout
  • samotný obal musí být natolik pružný, aby se mohl obrysům potraviny co nejlépe přizpůsobit

Vakuovací zásuvky jsou použitelné pro vakuování do přilnavých plastových fólií či obalů a vakuování do nejrůznějších dóz.

  • Vakuovací sáčky a fólie jsou praktičtější, potraviny zavakuované v plastovém sáčku či fólii zabírají v lednici nebo mrazáku podstatně méně místa než v původních obalech. Některé varianty sáčků je pak možné použít opakovaně.
  • Dózy a nádoby jsou speciálně vyráběné právě pro vakuové systémy na potraviny a bývají vyrobené ze skla či odolného plastu. Kvalitní těsnění víka zamezuje úniku vzduchu. Je potřeba dávat pozor na znečištění okrajů nádoby při plnění stejně jako u sáčků.

Nádoby, dózy i sáčky musí být před použitím zcela čisté, abyste zabránili množení bakterií. 

Čerstvost a chuť potravin zůstane díky vakuovacím zásuvkám uchována
Čerstvost a chuť potravin zůstane díky vakuovacím zásuvkám uchována (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vakuovačky, vakuovací zásuvky a jejich typy

Ruční vakuové systémy na potraviny pro domácnosti (malé vakuovačky)

Hodí se pro občasné používání v malých kuchyních nebo na chatě. Umožňují vakuování potravin do sáčků i dóz a většinou fungují na baterie. Jsou cenově dostupnější a kompaktnější, takže je snadno uskladníte.

Automatické svářečky fólií 

Tyto vakovací zásuvky patří k nejoblíbenějším a hodí se i pro časté vakuování. Potravina se vloží do sáčku a pomocí hadičky se z něj odsaje přebytečný vzduch. Poté se sáček neprodyšně uzavře horkým svarem.

Vakuovací boxy (vakuovací zásuvky)

Představují plastovou nádobu pro uchovávání potravin. Díky stabilnímu tvaru nádoby lze takto uchovávat dokonce i pečivo. Vakuovací zásuvky profesionálního typu se vyrábějí z nerezové oceli. Vakuovací zásuvky na zatavování potravin šetrně odsají veškerý vzduch ze sáčku, čímž se uchová čerstvost až třikrát déle než při běžném uložení v chladničce.

Vakuovačka, nebo jinak řečeno svařovačka fólií, je velmi užitečným kuchyňským pomocníkem. Kromě klasického vakuování potravin umí tyto vakuovací zásuvky nabídnout i funkci rychlého marinování, které je použitelné pro dokonalou přípravu masa všech druhů ať už na gril, nebo pro jakoukoliv jinou úpravu.

Zdroj informací: vakuovani.cz, westwing.cz, vseumel.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak skoncovat s plýtváním potravin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně uskladnit potraviny

Skladování potravin

Správné skladování potravin nám ušetří hodně času i financí.

Důležitost vlákniny ve stravě

Důležitost vlákniny ve stravě

Nádoby na skladování potravin v moderním designu

Designové nádoby na skladování potravin

Je pluma to samé co bluma? A jak se dá spojit s cibulí?

Pořad Beze ztrát učí konzumenty zbytečně neplýtvat potravinami, a pokud je to jen trochu možné a stravitelné, využít všechny části rostlin, masa a dalších potravin, které běžně končí v odpadkovém koši.

Potravinové alergie

Potravinové alergie

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.