Jak pozvat pozitivní energii k sobě domů

Domácí harmonie je přesně to, co očekáváme, když otevíráme dveře po namáhavém pracovním dni nebo když chceme najít klid a urovnat myšlenky. Podle učení feng šuej ji ale mohou někdy ohrožovat některé na první pohled až nevinně vypadající detaily.

Navodit domácí harmonii umí čínské učení feng šuej
Navodit domácí harmonii umí čínské učení feng šuej (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby mohla domácí harmonie vstoupit…

Naše vytoužená domácí harmonie není totiž závislá jenom na naší chuti ji vybudovat, protože podle tradičního čínského učení se můžeme snažit sebevíc, ale když nebude naším domovem správně proudit pozitivní energie čchi, veškerá naha se bude míjet účinkem.

Energie proudí do bytu nebo domu přes hlavní vstupní dveře. Za nimi se většinou nacházejí předsíně nebo haly – ty by měly být zařízeny jednoduše a vzdušně a neměly by se v nich povalovat ledabyle poházené tašky, batohy a další věci. Jen tak bude moci životodárná energie čchi bez překážky vcházet do prostoru.

Pořádek je vůbec základem domácí harmonie, takže by se nikde neměly vyskytovat štosy starých časopisů, neuklizených knih, hromady špinavého prádla či poházené papíry na pracovním nebo konferenčním stolku.

Pryč s neoblíbenými kousky

Tok pozitivní energie ale zpomalují podle učení feng šuej také zvadlé a usychající květiny v květináčích nebo zapomenuté kytice ve váze. A podle některých hodně přísných vyznavačů tohoto učení vadí i oblíbené dekorace ze sušených květin a doporučují je raději nahradit čerstvými řezanými květy.

Číňané považují sošky dračích želviček za symboly prosperity
Číňané považují sošky dračích želviček za symboly prosperity (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Číňané ve svých domovech nikdy nezapomenou na tzv. symboly prosperity, mezi něž patří třeba misky bohatství, mince, dračí želva nebo soška smějícího se Buddhy. Ale někdy postačí pozitivní drobnosti, k nimž máme úzký citový vztah – vzpomínky na společnou dovolenou s partnerem, obrázek po babičce nebo křížek na stěně. A naopak je vhodné se zbavit předmětů, které vyvolávají nepříjemné pocity, včetně fotografií bývalého partnera nebo dárku od někoho, koho nemáme zrovna v lásce.

Zrcadla do ložnice nepatří

Při zařizování jednotlivých místností v bytě začíná domácí harmonie tím, že bychom měli myslet na to, aby byly zaplněny všechny rohy, protože jinak v nich pozitivní energie stagnuje a nemůže správně proudit. Tam, kde nemáme nábytek, stačí postavit lampu nebo nějakou pěknou dekoraci. Rovněž bychom se měli snažit, aby hrany nábytku, zvláště ty opravdu výrazné, nesměřovaly do dalších místnosti, a nevysílaly tak „jedovaté šípy“ negativní energie dál do prostoru.

Tam kde spíme, tedy v ložnicích, ale i v dětských pokojích, by neměla být žádná elektronika. Na stěny těchto prostor patří tlumené a neutrální barvy, taková světle modrá nebo jemná béžová jsou naprosto ideální, protože harmonizují spánek. Pro posílení partnerského souladu doporučuje feng šuej umístit do ložnice "párovou dekoraci“ – například dvě svíčky nebo dva spolu související obrazy. Za záhlavím postele by měla být stěna nebo aspoň příčka, která zvyšuje pocit bezpečí. Naproti lůžkům rozhodně neumisťujeme zrcadlo, abychom se v něm v noci neviděli a mohli nerušeně spát.

Zrcadlo proti posteli rychle přemístěte, protože ruší spokojený spánek
Zrcadlo proti posteli rychle přemístěte, protože ruší spokojený spánek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zkosené stěny porušují domácí harmonii

V obytných prostorách, tedy především v obývacím pokoji, musí být neustále dostatek světla: přes den toho přirozeného a po setmění z různých druhů osvětlení – vedle elektrických svítidel také třeba ze svíček. V současné době, kdy mnozí z nás pracují často z domova, má domácí harmonie svoje nezastupitelné místo i v pracovnách, kde tak trávíme značnou část dne. V praxi to znamená mít především uklizenou pracovní plochu a ukryté kabely od elektroniky.

Postel umístěná pod zkosenými stěnami může vyvolávat pocit stísněnosti
Postel umístěná pod zkosenými stěnami může vyvolávat pocit stísněnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle učení feng šuej jsou nevhodné k delšímu pobytu i místnosti se zkosenými stěnami. Působí depresivně a citlivější jedinci mají někdy pocit, že na ně stěny padají a postrádají dostatek místa k uvolnění. Tyto prostory jsou tedy vhodné spíše jako úložiště, šatny nebo dětské herny. V případě, že v nich spíme, lze negativní dojem ze zkosené zdi upravit například tím, že pod tyto stěny umístíme vestavěné skříňky. Místnost se sice opticky zmenší, ale zároveň se „zvýší“ strop a zbavíme se nepříjemného dojmu, že se na nás řítí.

Feng šuej tip:

Aby pozitivní energie čchi mohla skutečně správně cirkulovat naším domovem, potřebuje neustálý přísun čerstvého vzduchu – takže větráme co nejčastěji, a to i v zimních měsících, a v létě podporujeme větrání rovněž pomocí ventilátoru.

Zdroj informací: www.femina.cz, www.hezkynabytek,cz

Publikováno: před 4 týdny, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Kutil vytvořil ze smetiště krásnou japonskou zahradu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Láďa Hruška navštívil Lubomíra Češku, který si vybudoval zahradu v japonském a africkém stylu.

Lapač snů a jeho výroba

Pedro Paredes popovídá o lapači snů a ukáže jeho výrobu

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.