Konvektomat představuje revoluci v gastronomii

Konvektomat je speciální kuchyňské zařízení určené k efektivní a velmi rychlé přípravě nejrůznějších jídel. V minulosti byly tyto přístroje k vidění spíše v profesionálních kuchyních. V současné době je můžeme označit jako geniální vynález, díky kterému můžeme i doma vařit jako profi kuchaři. Gastronomie tak nabírá nových otáček.

Konvektomat je jedinečný pomocník do velké i malé kuchyně
Konvektomat je jedinečný pomocník do velké i malé kuchyně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Konvektomat do každé kuchyně

Konvektomat je speciální kuchyňský spotřebič, kterým můžeme upravovat pokrmy pomocí páry, horkého vzduchu nebo kombinací obojího. Díky regulaci teploty v rozmezí od 30 °C do 300 °C dokážou zajistit šetrnější úpravu a zároveň připravit chuťově lepší pokrmy. Kuchyňské zařízení je nejen ceněno pro efektivní přípravu jídel, ale i pro svou úsporu času, nákladů na energie i prostoru. Superlativy a chválou se u konvektomatu opravdu šetřit nedá.

Díky širokému rozpětí teplot můžeme připravit opravdu lahodná a kvalitní jídla. V minulosti jsme mohli tyto přístroje vidět pouze ve větších profesionálních kuchyních, restauracích nebo i hotelích. Dnes už je to jiné. Na trhu se začaly postupem času objevovat menší varianty kuchyňských spotřebičů, které se perfektně hodí nejen do malých provozů, ale i do domácností.

Dříve byly k vidění jen v restauraci
Dříve byly k vidění jen v restauraci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díky moderním technologiím pokročily i počty operací, které konvektomaty dokážou zvládnout. Některé z nich bývají i automatizované. Moderní chytré spotřebiče zvládnou informovat kuchaře o nejrůznějších stavech nebo chybách. Mohou nám zahlásit, že do přístroje např. neteče voda či neběží spirála.

Moderní technologie nabízí možnost hlásit chybu
Moderní technologie nabízí možnost hlásit chybu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I když mohou konvektomaty pracovat bez obsluhy, stále však potřebují určitý stupeň údržby. I přes všechny možné pokročilé funkce, bez pravidelného mytí, kontroly gumového těsnění, čištění filtrů, žlábku či trubek se kuchyňský spotřebič neobejde. Důležitý je samozřejmě také pravidelný servis. Prevence a správné používání konvektomatu jsou základem pro dlouhou životnost přístroje.

Výhody konvektomatu

Díky univerzálnosti přístroje dokáže konvektomat zastat práci hned několika různých spotřebičů. Nahradí např. klasickou troubu, gril, mikrovlnnou troubu nebo i fritézu. Pořízením konvektomatu tedy šetříme prostor v kuchyni a nejen to. Vzhledem k tomu, že nahradí tolik přístrojů, můžeme ušetřit navíc i peníze za jejich pořizování. Konvektomaty jsou vyráběny tak, aby šetřily zároveň i elektrickou energii, kterou vynaložíme na přípravu pokrmů. Jestliže chceme využívat tohoto pomocníka v restauraci nebo provozovně, můžeme navíc ušetřit i za náklady, které bychom jinak vynaložili za personál.

Konvektomat nahradí klasickou i mikrovlnnou troubu
Konvektomat nahradí klasickou i mikrovlnnou troubu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V konvektomatu můžeme připravovat více pokrmů i různých druhů surovin, aniž by ztratily na své chuti a vůni. Kvalita pokrmů je pro tento spotřebič zásadní. Suroviny při vaření, smažení i pečení neztrácejí příliš mnoho vody a živiny v potravinách se méně znehodnocují.

Konvektomaty jsou automatizované
Konvektomaty jsou automatizované (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozdělení konvektomatů

Konvektomaty se rozdělují podle několika základních kritérií. Jedním z nich je kapacita přístroje. Jestliže si chceme pořídit konvektomat do restaurace, provozovny nebo máme opravdu velikou rodinu, volíme spotřebič, ve kterém můžeme připravovat více pokrmů najednou. V tomto případě nás zajímá celkový počet vsádek a kapacita porcí na každou jednu vsádku.

Konvektomaty můžeme pořídit plynové i elektrické, navíc je rozdělujeme podle způsobu ovládání. Manuální spotřebiče jsou sice levnější díky jejich jednodušší konstrukci. Jejich velkou nevýhodou je však absence některých funkcí, které bychom rádi využívali. Digitální konvektomaty jsou vybaveny mnoha předvolenými programy i nejrůznějšími doplňkovými funkcemi.

Přístroje mohou mít manuální i digitální ovládání
Přístroje mohou mít manuální i digitální ovládání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Konvektomaty se rozdělují i podle způsobu vývoje páry. Vybírat můžeme mezi nástřikovými a bojlerovými spotřebiči, u kterých dochází k vývoji páry v bojleru mimo pracovní komoru. Do této komory je pára vpouštěna následně až podle zvoleného programu přípravy pokrmu. Taková příprava páry má vyšší efektivitu kompaktnosti, což oceníme např. při vaření knedlíků. U nástřikových konvektomatů se pára vyvíjí nastřikováním vody přímo v pracovním prostoru do zahřáté komory. Tyto přístroje mají jednodušší konstrukci, a tudíž jsou levnější.

Jak vybrat vhodný konvektomat

Pořizovací náklady na tyto přístroje jsou poněkud vyšší, proto je dobré věnovat pozornost poměru cena výkon. Při výběru konvektomatu klademe důraz nejen na cenu, ale i výběr optimálního modelu dle našich potřeb. Snaha ušetřit každou možnou korunu se v tomto případě nemusí vždy vyplatit. V první řadě by nás mělo zajímat množství pokrmů, které chceme ve spotřebiči připravovat. V potaz bereme i velikost kuchyně. Kupovat starší typ konvektomatu také nemusí být vždy nejšťastnější volbou. Novější přístroje jsou sice dražší, díky jejich automatizaci, která představuje velkou úsporu nákladů, se nám převážná část peněz brzy vrátí.

Na konvektomatu se nevyplatí šetřit
Na konvektomatu se nevyplatí šetřit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Konvektomaty představují skvělou investici. Pořízení je sice nákladnější, do budoucna však představují dlouhodobé přínosy a velkou úsporu.

Zdroj informací: www.masoprofit.cz, www.onlinegastro.cz, www.cesk.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak funguje asistenční služba a pojištění domácnosti?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat když se pokazí hned několik věcí v domácnosti?

Požární ochrana - informace, hasící přístroje, požární hlásič

Požární ochrana - informace, hasící přístroje, požární hlásič

Boj proti vzlínající vlhkosti

Boj proti vzlínající vlhkosti

Kultivace půdy na jaře

Kultivace půdy na jaře

Kvalita vzduchu v domácnosti

Kvalita vzduchu v domácnosti

Domácí úprava vody

Z vodovodního kohoutku vám teče pitná voda. Mám pro Vás možnosti jak si ji lze ještě doma upravit.

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.