Provence – to je pohoda a francouzská elegance

Ten, kdo vyhledává harmonický design, romantiku a ozvěny slunného jihu, pak by se měl určitě zaměřit na provensálský styl bydlení, který je pro něj přesně to pravé.

Harmonický design ovlivněný středomořskou idylou vnáší poklid a něhu do každého kouta vašeho domova
Harmonický design ovlivněný středomořskou idylou vnáší poklid a něhu do každého kouta vašeho domova (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký je harmonický design ze sladké Francie

Harmonický design ovlivněný jihofrancouzskou Provence je plný slunce a něhy, je prozářen odlesky blankytného nebe i tamější krásné přírody. A také francouzské elegance, kterou ocení zvláště ženy, protože vsází na útulnost a hřejivé teplo domova, v němž najdete klid a soulad, který nám vnější svět jen málokdy poskytuje.

Z toho také vycházejí jeho charakteristické rysy, kterými jsou jemné pastelové barvy, nenápadné kontrasty, přírodní materiály a květinové dekory, které doplňují drobné, ale promyšlené dekorace a také historizující styl nábytku. Hlavní myšlenkou je návrat k venkovským tradicím a poklidu, který je pro venkov, zvláště ten francouzský, typický.

Tento harmonický design se tak vysloveně hodí do starších venkovských domů. Městský byt zařízený celý v tomto stylu vypadá tak trochu nepatřičně, ale v takovém případě se lze alespoň inspirovat provensálskou harmonií třeba při zařizování ložnice, obývacího pokoje nebo dámské pracovny.

Některé prvky z provensálského designu najdou uplatnění i v moderněji pojatých interiérech
Některé prvky z provensálského designu najdou uplatnění i v moderněji pojatých interiérech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Žádné velké kontrasty

Tento jihem Francie ovlivněný harmonický design má jako základní barvu bílou – mohou jí být natřeny nejen podlahy a stěny, ale i dřevěné stropní trámy. K nim se pak přiřazují béžové, krémové, máslové, světle fialové a modré odstíny. K Provence patří i olivové háje, a hlavně nezbytná levandule, takže se hodí i jemné varianty těchto barev.

Malé dekorace jako svíčky a keramika k tomuto stylu neodmyslitelně patří, stejně jako nezbytná levandule
Malé dekorace jako svíčky a keramiky k tomuto stylu neodmyslitelně patří, stejně jako nezbytná levandule (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výrazné kontrasty nejsou vítány, ale pokud chcete interiér trochu barevně rozzářit, můžete dát pastelovým barvám kontrapunkt použitím indigové nebo terakotové barvy – ovšem velmi decentně. V omezené míře tu mají prostor i rustikálnější tóny, zvláště v podobě přírodního dřeva, které by ale mělo být světlé.

Květiny, květiny a zase květiny

Provensálský harmonický design není pro toho, kdo má rád modernu a minimalistické vybavení interiéru. Hlavní slovo tu totiž mají nábytek a textilie inspirované idylickými starými časy a poličky i stěny ozdobené krásnými „zbytečnostmi“ – svícny a svíčkami, lampičkami či suvenýry z cest na jih. Právě do takového pojetí se hodí starý venkovský nábytek, buď ten původní zrestaurovaný, nebo nový v tomto stylu.

Důraz je kladen na řemeslnou kvalitu a ruční práci, takřka typické jsou staré dřevěné truhly, které mohou být i ručně malované. A originální by měly být i obrázky na stěnách, které mohou pochopitelně nahradit i vhodné reprodukce nebo vlastnoručně vyrobené kousky.

Bílá je základní barvou a k ní se hodí jemné pastelové, nejlépe přírodní odstíny
Bílá je základní barvou a k ní se hodí jemné pastelové, nejlépe přírodní odstíny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Styl Provence by nebyl dokonalý, kdyby v něm chyběly květiny – ať už jsou čerstvé řezané nebo sušené, či květinové dekory na povlečení, polštářcích, dekách, přehozech a porcelánu i keramice. Tam, kde se to hodí, můžete oživit bílé stěny použitím květinové tapety.

Harmonický design sluší i koupelně

V duchu provensálského harmonického designu zařídíte celou domácnost, třebaže jednotlivé místnosti mají svá specifika. Kuchyně v tomto duchu je plná středomořských vůní a motivů – cibule zavěšená u stropu, skleněné dózy na koření a trvanlivé potraviny jako luštěniny, těstoviny nebo sušené houby – to vše pěkně viditelné a po ruce, což je praktické, ale zároveň je tu zřejmá dekorativní funkce.

Provensálská kuchyně je inspirována starými venkovskými domy
Provensálská kuchyně je inspirována starými venkovskými domy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A harmonický design ve stylu Provence najde uplatnění i v koupelně v podobně kovových (bronzových nebo měděných) vintage věšáků na ručníky a župany, dřevěných koupelnových skříněk a proutěných košů na prádlo i menších košíků a košíčků na kosmetiku a na další drobnosti. Barvy vybírejte v daném stylu, velmi pěkně vypadají takové koupelny s převahou světle modré nebo lila.

Tip:

Levandule nesmí chybět

Nádherná středomořská bylina levandule je nejznámějším symbolem slunné Provence. V interiéru se může objevit v mnoha podobách – jako dekor na nádobí a textiliích, ale pochopitelně také sušená či čerstvá. A protože tato krásná rostlina sice pochází z teplejších oblastí, než je naše domovina, ale u nás se jí také dobře daří, můžete využít tu vypěstovanou na vlastní zahradě nebo terase.

Zdroj informací: www.drevostavitel.cz, www.dublez,cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Levandulové údolí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Projděte se s námi levandulovým údolím.

Vintage styl

S Láďou Hruškou na návštěvě u Věry Horákové, která se věnuje vyrobě předmětů ve vintage stylu

Výroba rustikálních kořenek

Jak si doma vyrobit rustikální kořenky.

Japonská zahrada

Slavnostní otevření japonské zahrady za přítomnosti jeho excelence a japonského velvyslance Hideaka Kumuzawi

Japonská zahrada - co v ní nesmí chybět

Reportáž o japonské zahradě, co v ní musí být a co v ní nesmí chybět.

Jak se starat o bonsaje

Jak se starat o bonsaje

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.