Víte, že se vizuální nepořádek může negativně podepsat nejen na vaší pohodě?

Vizuální nepořádek v domácnostech má na vaši celkovou pohodu větší negativní vliv, než si možná uvědomujete. Nevěříte? Zkuste se rozhlédnout kolem sebe, co vidíte? Na stolku šálky na kávu, skleničky, kabely, oblečení, knihy a různé dekorace? Jenže právě to všechno přispívá k vizuálnímu nepořádku, který může mít i negativní vliv na zdraví.

Vizuální nepořádek způsobuje nepohodlí
Vizuální nepořádek způsobuje nepohodlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vizuální nepořádek v interiéru

Vizuální nepořádek v interiéru může způsobovat, že se cítíme ve stresu, v úzkosti, bez schopnosti se soustředit.  Způsobuje to příliš mnoho otevřených úložných prostor, knihoven a polic, které jsou nesystematicky zaplněné nebo přeplněné. Takto zaplněný prostor je nejen skvělým lapačem prachu, jenž se špatně uklízí, ale také vyčerpávajícím prostorem pro oči. Výzkum ukázal, že nadměrná vizuální stimulace může zvýšit hladinu stresu, snižuje kognitivní funkce, a může dokonce vést k pocitům přetížení a únavě. Děje se tak díky tomu, že mozek neustále zpracovává vizuální informace a v případě nadbytku podnětů, to ztěžuje nalezení klidu a soustředění. 

Pochopení otevřeného prostoru 

Otevřené úložiště je designový koncept, který se točí kolem myšlenky otevřeného vystavování předmětů místo jejich schovávání. Je to velmi oblíbený trend interiérového designu, s nímž se můžete setkat v různých oblastech domova (v kuchyni, obývacím pokoji, ložnici a koupelně). Primární cíl je samozřejmě vytvoření vizuálně přitažlivého a přístupného způsobu ukládání a předvádění každodenních předmětů. Umožní nám vystavit věci způsobem, který odráží náš osobní styl a přidává do prostoru dekorativní prvek.

Otevřené úložiště může mít mnoho podob od plovoucích polic a nástěnných regálů až po otevřené policové jednotky a kóje. Nabízí pocit otevřenosti a vytváří iluzi většího prostoru, takže se hodí především do menších místností nebo prostor s omezenou rozlohou. Klíčovou výhodou je snadný přístup a pohodlí. Je však nutné poznamenat, že otevřená úložiště nejsou bez problémů a jejich největším úskalím je potenciální vizuální nepořádek. Bez pečlivé organizace a promyšleného systému se může otevřené úložiště rychle stát ochromujícím a vytvoří pocit vizuálního chaosu.

Otevřené úložiště navíc také vyžaduje, abychom dbali na vizuální dopad našich věcí. Vzhledem k tomu, že je vše vystaveno, je nezbytné zvážit estetickou stránku předmětů, které chcete předvést. Důležitá je i koordinace barev, dále pak soudržné styly a promyšlené uspořádání. 

Vizuální nepořádek vám vaši práci rozhodně neusnadní
Vizuální nepořádek vám vaši práci rozhodně neusnadní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vizuální nepořádek může mít mnoho podob 

Vizuální nepořádek může být rovněž i důsledkem velkého množství dekorativních předmětů, přebytečného nábytku, nesprávných barev a vzorů nebo chaotického uspořádání. 

Viníci vizuálního nepořádku 

Existuje několik faktorů, které přispívají k vizuálnímu nepořádku v otevřeném úložišti. Jedním z hlavních viníků je nadměrné množství. Když vidíte před sebou příliš mnoho položek, může to způsobit vizuální přetížení. Jde třeba o polici plnou drobností, knih a dekorativních prvků. Dalším faktorem je také nedostatek organizace a uspořádání. Pokud položky nejsou správně seskupeny nebo organizovány, mohou působit chaoticky a přeplněně. Vizuální nepořádek pak může být umocněn protichůdnými barvami, vzory a texturami. Když v prostoru chybí vizuální harmonie, oči se neustále snaží pochopit nesouladé prvky, což je ale únavné a stresující. Má to tedy i psychologický dopad, kdy takový prostor může vytvořit pocit zahlcenosti a dojmu, že se vše vymklo kontrole. 

Vizuální nepořádek pocitově podpoří i nevhodně zvolené barvy
Vizuální nepořádek pocitově podpoří i nevhodně zvolené barvy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co s tím? 

Samozřejmě, že některé police jsou skvělé a mohou být i efektivní, ale udržet je v rovnováze, to nebývá vždy snadné. Také byste měli vědět, že každý z nás má různou toleranci k vizuálnímu nepořádku a nutno říct, že jsou mezi námi i prozíraví maximalisté, kteří vizuální nepořádek dokonce preferují. Většině lidí však vizuální nepořádek ztěžuje relaxaci. Aby přitom interiér působil harmonicky a útulně, stačí se přiklonit k myšlence, že méně je více.

Všeho, co nepotřebujete, byste se měli zbavit. V dalším kroku vraťte věci tam, kam patří – každá věc musí mít své místo. Investujte do úložných řešení. Geniální jsou dvířka, která dokáží otevřené prostory minimalizovat a uschovat, čímž nepůsobí rušivě. Ideální však samozřejmě je, když dokážete doma minimalizovat množství polic a dalších otevřených úložných prostor. A v neposlední řadě si vytvořte rutinu pro uklízení. 

Zdroj informací: 1.racgp.org.au, homeandgardens.com, architecturaldigest.in

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak řezat polystyren bez nepořádku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chystáte se zateplovat váš dům? Minutový manžel Pepa vám ukáže, jak snadno a bez nepořádku řezat polystyren.

Pořádek v zahradním domku

Jak si uklidit v zahradním domku?

Využití průmyslového vysavače při používání elektrického nářadí

Jak využívat moderní průmyslové vysavače při používání elektrického nářadí

Pepa Beneš přijel s termokamerou. Na co jí má?

Dorazí Pepa Beneš s termokamerou, abycom zjistili, jestli zateplení fasády máme v pořádku a nemáme někde tepelné mosty.

Než se ozve zima, aneb na staveništi řemeslníci pracují na řadě drobností

Než udeří mrazy, musí se udělat ještě pár stavebních prací. Jako je například dokončení přípojky vody, dostat celou fasádu do lepidla a jelikož si stavbyvedoucí Josef Beneš zakládá na pořádku na staveništi, čistí se terén v okolí domu a uklízí se.

Výroba praktické nářaďové stěny

Jak si vyrobit nářaďovou stěnu? Jednoduchý návod představí Pavel Zeman.

ČTĚTE DÁLE

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.

V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok
V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Interiér

Námořnický design sahá až do dob slavných mořeplavců a pirátů, a díky němu se nám ani v zimě nebude tolik stýskat po prohřáté písečné pláži.

Dejte svému domovu větší šmrnc a nadčasový vzhled. Kouřové sklo je ideální volbou
Dejte svému domovu větší šmrnc a nadčasový vzhled. Kouřové sklo je ideální volbou

Interiér

Kouřové sklo povznáší prostor. Svým vzhledem nás dokáže přenést do nové atmosféry, přináší intimitu a dodává našim domovům útulnost a neotřelý vzhled.