Industriální styl bydlení je moderní a opírá se o průmyslový design

Stylové bydlení nemusí být vždy podle nejnovějšího a moderního stylu. I když industriální stylové bydlení má k moderně docela blízko. Pokud vás zaujal kov a dřevo v interiéru, máte rádi období vědecko-technické revoluce a k tomu disponujete velkým otevřeným interiérem s velkými okny, je pro vás industriální styl přesně to pravé.

Industriální stylové bydlení vychází prioritně z průmyslového designu
Industriální stylové bydlení vychází prioritně z průmyslového designu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stylové bydlení moderní a industriální

V interiéru, který vsadil na industriální stylové bydlení, se budete nejspíš pořád tak trochu cítit jako v továrně nebo na nádraží. Industriální stylové bydlení vzniklo v polovině minulého století, kdy se z hal a továren pozvolna přestěhovalo až do obytných prostor.

Industriální stylové bydlení vychází z průmyslového designu, především z Velké Británie. Využití industriálního stylu je v podobě bydlení oproti ohromným prostorám továren a výrobních hal ale přeci jen trochu odlišné. V bytech a domech dominuje industriálně laděný nábytek a různé doplňky včetně svítidel. 

Interiéru vévodí černá, šedá nebo hnědá barva
Interiéru vévodí černá, šedá nebo hnědá barva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hodí se všude tam, kde jsou vysoké stropy, velká okna a dostatek světla. Ve stísněných, malých prostorech, nevypadá industriální styl pěkně. Klasickým materiálem je pohledový beton nebo staré přiznané cihly, ocelové trámy, nosníky a překlady a další prvky. Dominují kovové prvky, šedá a přírodní materiály, především dřevo, které bývá tmavší, neopracované, ryze přírodní. Dále zde nesmí chybět kovy, jako je ocel, železo či měď.

Základem industriálního stylového bydlení jsou cihlové nebo betonové stěny. Na jednu stranu dodávají prostoru drsný a surový vzhled, jsou ale na druhou stranu velmi praktické, protože se tento materiál snadno instaluje, je bezúdržbový a dlouho vydrží.

Dřevo, kov a světlo jsou hlavními atributy
Dřevo, kov a světlo jsou hlavními atributy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neoddělitelnou součástí tohoto stylu jsou otevřené kovové konstrukce, potrubí, vzduchotechnika a elektrické instalace – je jedno, zda jde o funkční prvky nebo jen imitaci. Vhodné jsou různé nápisy na stěnách, plechové cedule včetně těch historických nebo materiály, které by jinak v obytném interiéru vypadaly zcela nevhodně (různé součásti strojů, motory, pneumatiky). Jako další materiály lze kombinovat kůži, keramickou dlažbu a obklady. Naprosto nevhodný je potom plast, křišťál, barevné sklo.

Obývací prostory mohou kopírovat zařízení továrních hal
Obývací prostory mohou kopírovat zařízení továrních hal (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do industriálního stylu se příliš nehodí pestrobarevné věci – a to včetně barevných květů. Ideální jsou rostliny s velkými a dekorativními listy. Okna jsou zásadně bez záclon, osvětlení pak v podobě velkých továrních lamp a luceren i dekorace v rovných a pravidelných liniích. 

Vhodné barvy:

  • černá
  • hnědá
  • šedá
  • béžová

Při použití výhradně tmavších barev získá toto stylové bydlení dramatický nádech. Naopak béžové a světlé odstíny hnědé a šedé interiér více rozjasní a dají vyniknout tmavým dekorativním prvkům. Vyvarujte se nápaditých a jasných barev – zejména červená, růžová nebo žlutá jsou prakticky zakázané. 

V místech, kde stojí sedací souprava nebo jídelní stůl a židle, je nicméně nutnost mít alespoň malý koberec, protože betonová podlaha je pocitově velmi chladná. Při výběru nábytku je nejlepší kombinovat kousky moderní a designové se starým nábytkem ze starožitnictví, bleších trhů a doma vytvořeným. Využijte staré palety, dřevěné krabice, kovové regály z dílny, ale také masivní potrubí, díly ze vzduchotechniky a podobně.

Koupelna je zařízena téměř ve spartánském stylu
Koupelna je zařízena téměř ve spartánském stylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Takové stylové bydlení v industriálním duchu se ale nehodí pro každého. Bude přijatelné pro mladé lidi a bezdětné páry, ale pro starší lidi a rodiny s malými dětmi už příliš ne. Především bude vyhovovat singl mužům s výrazným zájmem o techniku.

Zdroj informací: ceskestavby.cz, westwing.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si industriální lustr

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Industriální lustr

Jak vyrobit otvírák na pivo ze zapalovací svíčky

Ne nadarmo se říká, že co Čech, to kutil. Vypravíme se za kutilem Filipem. Dnes nám představí industriálně laděný otvírák na láhve

Libovka, kterou si zamilujete: Industriální židle v podání Pepy Libického

Návod na výrobu industriální židle v Libovkách Pepy Libického.

Jak vyrobit lampičku v industriálním stylu

Jak si vyrobit lampičku v industriálním stylu nám poradí kutil Pavel Zeman.

Posuvné dveře

Jak si vyrobit posuvné dveře?

Mycí kout do dílny

Dílenské prostředí se většinou zařizuje hlavně z praktického hlediska. A praktické je umyvadlo, které vymyslel Vilém Hampl, který si vyrobil umyvadlo ze sudu.

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.