Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni

Pomalé vaření šetří náš čas, který bychom jinak trávili poskakováním v kuchyni. Kromě tohoto bonusu navíc získáme pokrmy, které budou mít dokonale vyladěnou chuť i konzistenci. Pro pomalý způsob vaření se používají pomalé hrnce. Jaké jsou jejich výhody a jak nám mohou pomáhat v každodenním životě, se dozvíme právě v tomto článku.

Pomalé vaření je zdravé i pohodlné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomalé vaření je zdravé i pohodlné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomalé vaření v pomalém hrnci

Pomalé vaření je velice oblíbenou formou přípravy zdravého a chutného jídla. Pro jeho realizaci potřebujeme pouze pomalý hrnec. Nejedná se o žádnou převratnou technologii. Pomalý hrnec nás provází v kuchyni již zhruba od poloviny 20. století. Šetří nám peníze i čas strávený v kuchyni, a navíc se velice snadno čistí. Jedná se zkrátka o plnohodnotného pomocníka, díky kterému můžeme v této uspěchané době připravit úžasné jídlo plné vitaminů a vyladěných chutí.

Pomalý hrnec je elektrický hrnec, do kterého jednoduše naskládáme veškeré potřebné suroviny, a po zapnutí už pracuje za nás. Po celou dobu vaření si udržuje konstantní teplotu těsně pod bodem varu a zcela sám za nás připraví oběd či večeři. Během několika hodin tak máme uvařeno – nemusíme nic míchat, kontrolovat ani podlévat.

Díky tomu, že hrnec udržuje nižší konstantní teplotu, se jídlo připravuje mnohem šetrněji. Doba pomalého vaření je sice poměrně dlouhá, ale vzhledem k tomu si potraviny zachovají maximální množství živin. Můžeme se tak těšit na zdravé jídlo plné chuti.

Potraviny si ponechávají své živiny
Potraviny si ponechávají své živiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z čeho se skládá hrnec na pomalé vaření

Hrnec pro pomalé vaření se skládá z 3 základních částí. Jednou z nich je spodní elektrický kotel, který zajišťuje ohřev a udržuje konstantní teplotu hrnce. Součástí kotle je samozřejmě termostat společně s časovačem. Uvnitř hrnce najdeme vyjímatelnou kameninovou nádobu. V této nádobě dochází k samotnému vaření. Vzhledem k tomu, že ji můžeme z hrnce pohodlně vyjmout, můžeme uložit uvařený pokrm do ledničky. Vnější část hrnce je tvořena kovovým obalem s držáky. Jedná se vlastně o ochranný plášť.

V keramické nádobě můžeme uložit pokrm do ledničky
V keramické nádobě můžeme uložit pokrm do ledničky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomalé hrnce se liší podle přidaných doplňků. Některé mohou být navíc vybaveny displejem, který nám zobrazuje zadané parametry po celou dobu vaření, přednastavenými programy či automatickým vypnutím hrnce. Hrnce pro pomalé vaření mohou být také vybaveny časovačem nebo funkcí udržování teploty. Skvělý je odložený start. Dopředu si můžeme naplánovat přípravu obědu, který se uvaří zcela sám. Odloženým startem tak můžeme docílit přípravy jídla, které bude hotovo ve chvíli, kdy se vrátíme třeba z práce. Pomalé hrnce jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli, jež bývá často barevně upravena.

Použitá nerezová ocel pomalých hrnců se barevně upravuje
Použitá nerezová ocel pomalých hrnců se barevně upravuje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vybrat hrnec na pomalé vaření

Sortiment hrnců na pomalé vaření se stále rozšiřuje. Vyznat se v džungli bohaté nabídky je stále obtížnější, ale existuje několik parametrů, které by nám při koupi neměly uniknout. Při výběru hrnce bychom se měli zaměřit na funkce, které přímo ovlivňují samotnou práci s přístrojem i jeho funkčnost.

V první řadě by nás měl zajímat příkon. Obvykle se tato hodnota pohybuje kolem 250 W, což dělá z pomalého hrnce i přes dlouhou dobu vaření úsporného pomocníka. Hledisko, jež nesmíme podcenit, je objem, který samozřejmě volíme podle počtu strávníků, pro něž budeme nejčastěji pokrm připravovat.

Výběr pomalého hrnce nesmíme uspěchat
Výběr pomalého hrnce nesmíme uspěchat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímat by nás měl i použitý materiál hrnce. Nejen, že zajišťuje odolnost celého přístroje, ale navíc dotváří i jeho kompletní design. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na jednotlivé funkce, kterými je pomalý hrnec vybaven. Pomalé hrnce se v současné době vyrábí buď s manuálním ovládáním, nebo digitálním. U digitálního pomocníka můžeme přímo na displeji kontrolovat zadané hodnoty i čas zbývající do konce přípravy jídla.

Digitální pomalý hrnec zobrazuje hodnoty po dobu vaření
Digitální pomalý hrnec zobrazuje hodnoty po dobu vaření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč volit pomalé vaření

Nespornou výhodou pomalého vaření je absence tuků a minimální množství použité soli. Vaření se tak stává velmi zdravým. Jedná se o ideální způsob úpravy surovin, jak z hlediska zdravotního, tak i pro příznivce nejrůznějších diet.

V pomalém hrnci můžeme připravit celou řadu zajímavých jídel počínaje polévkami přes omáčky po guláše. To však není zdaleka všechno, co tento pomocník umí. Zvládá i přípravu všech druhů zeleniny a masa na nejrůznější způsoby, ale i výrobu marmelád, povidel či dezertů. Pomalý hrnec je zkrátka univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni.

Zdroj informací: www.tophrnce.cz; www.mojipomocnici.cz; www.gourmetacademy.cz; www.alza.cz

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Len v interiérovém designu
Len v interiérovém designu

Interiér

Len v interiéru je zajímavým přírodním materiálem, který dodá místnostem klasický styl. Velmi dobře se čistí a udržuje a materiály z něj vydrží velmi dlouho.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.