S dubem se váš domov rozzáří přirozenou elegancí

Krásné dubové dřevo v interiéru je stálicí, která se nikdy neomrzí, protože je odolné, dobře se udržuje a s léty zraje jako to nejlepší víno. Hodí se nejen na obložení stěn nebo na schodiště, ale pochopitelně i na nejrůznější menší i větší kusy nábytku.

Dubové dřevo v interiéru vynikne ve všech částech bytu, včetně koupelny, kde se hodí jeho vysoká odolnost (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dubové dřevo v interiéru vynikne ve všech částech bytu, včetně koupelny, kde se hodí jeho vysoká odolnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dubové dřevo nikdy nezklame

Dubové dřevo v interiéru je tradičně spojováno s rustikálním bytovým designem, nicméně své nenahraditelné místo má i tam, kde vévodí minimalismus, zvláště ten inspirovaný skandinávským stylem bydlení. Navíc je v našich podmínkách dřevo z dubu velmi dobře dostupné. A pokud nad ním váháte vzhledem k jeho vyšší pořizovací ceně, pak ta je naprosto opodstatněná, protože dub díky své dlouhověkosti bude v domácnosti sloužit ještě vašim dětem a nejspíš i vnukům.

Jeho proslulá odolnost je jen jednou z předností, které má. Je pevné, má hustou strukturu, odolává nárazům a poškrábání stejně jako škůdcům, snadno se udržuje a vzhledem k tomu, že existuje mnoho druhů dubu, nabízí i širokou škálu odstínů i struktur. V moderní bytové architektuře mu patří čestné místo i proto, že vypadá velmi dobře v kombinaci s jinými oblíbenými materiály – třeba s kovem nebo se sklem.

Barva zraje jako víno

Tradičně se dubové dřevo v interiéru používá už po staletí jako materiál pro výrobu podlah a schodišť. Jeho přirozený vzhled dodává interiérům útulnosti a působí solidně. Takové dubové schodiště se pak právem stává nepřehlédnutelnou dominantou třeba rekonstruovaného venkovského domu nebo vily projektované ve skandinávském duchu. Podlahy zase vydrží zátěž způsobenou častým chozením i tím, že se v prostoru pohybují malé děti a čtyřnozí mazlíčci.

Velmi krásně ovšem vypadají také dubové dveře nebo okenní rámy a pochopitelně i nejrůznější druhy nábytku, včetně kuchyňské linky – v současnosti jsou velmi moderní například ty z dubového dřeva v kouřovém odstínu.

Dubová kuchyně je sázka na jistotu
Dubová kuchyně je sázka na jistotu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Milovníci přírodní atmosféry pak ocení dubové obložení stěn, ať už bude z palubek, nebo prken, a barevně uzpůsobené kvalitním nátěrem podle vašeho osobního vkusu. Ale někdy je doslova škoda měnit přirozenou barvu dřeva z dubu, protože to se léty mění a získává velmi efektní patinu, když se postupně zabarvuje do atraktivního tmavšího odstínu.

Dubové dřevo v interiéru se skvěle kombinuje

Dubové dřevo v interiéru přímo láká ke kombinaci s bytovými doplňky z přírodních materiálů, jako jsou bavlněné nebo lněné polštářky, přehozy či závěsy. Ve spojení se zemitými barvami, například béžovou, hnědou, cihlovou nebo terakotovou získá váš domov hřejivou atmosféru ovlivněnou spojením dřeva a teplých odstínů. V takovém interiéru pak pěkně vyniknou i doplňky z poddajných kovů, tedy z bronzu nebo mosazi.

Na kombinaci dubu s decentními studenými barvami sází skandinávský rustikální styl
Na kombinaci dubu s decentními studenými barvami sází skandinávský rustikální styl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro minimalističtější interiéry se hodí spojení dubového dřeva s chladnějšími barvami jako bílá, sytě tmavé odstíny modré a šedé či antracitové. To vše pak podtrhuje jednoduchý nábytek s ostřejšími konturami a kovem, případně i stěny obložené kameny.

Ať už se ale rozhodnete pro dubové dřevo v jakékoliv variantě, s jeho údržbou netratíte mnoho času. Občas ho stačí otřít vlhkým, nikoliv ovšem mokrým, hadříkem, abyste odstranili prach a usazeniny. Většinou tak není zapotřebí použití chemických prostředků. Pokud už po nich budete muset sáhnout, tak použijte skutečně jen takové, které jsou určeny na dubové povrchy, aby se krásné přírodní dřevo nepoškodilo. 

Zdroj informací: www.nabytekzlesa.cz; www.utulne.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.

Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni
Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni

Interiér

Hrnec pro pomalé vaření je skvělý pomocník, který šetří peníze i čas. Žádné dlouhé hodiny a nekonečné přešlapování v kuchyni. Pomalý hrnec vaří sám.