I retro může působit moderně

Pro všechny, kteří mají rádi vzpomínky na věci ze svého dětství, které jste trávili u babičky, která měla svůj domov zařízený z dob svého mládí, se hodí retro styl bydlení. Můžete si proměnit v tento též zvaný bruselský styl jen některé místnosti, nebo celý domov. Tento styl může mít retro nádech s využitím moderních technologií.

Retro styl bydlení využívá moderní technologie i kvalitní materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Retro styl bydlení využívá moderní technologie i kvalitní materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Retro styl bydlení

Chcete doma změnu? Můžete změnit váš interiérový design do dob minulého století. Retro styl bydlení nemusí být o těžkých závěsech, nevzhledných tapetách a kobercích s výrazným vzorem. Inspirovat se můžete vzpomínkami z minulosti. K tomu se výborně hodí staré fotografie vašich rodičů, které jsou nasáklé vzpomínkami, jak to tenkrát vlastně doma vypadalo. Vše můžete spojit příjemným vyprávěním vašich rodičů o době, kdy vyrůstali.

Retro styl bydlení může začít od podlahy

Pokud plánujete rozsáhlejší rekonstrukci, můžete začít rovnou od podlahy – a to parketami. Pro retro styl bydlení je to jeden z hlavních prvků, které lze využít i v dnešní době. Tento typ podlahy je stále oceňován i mezi architekty pro svou životnost a odolnost. Proto je parketová podlaha z určitého pohledu nadčasová. Pokud bydlíte ve starším bytě, který parkety má, stačí je jen oživit nebo zrenovovat. Někdy je nutné parkety rozebrat, obrousit a znovu položit. Renovace se provádí v různých intervalech, vždy záleží na intenzitě používání parket.

Šedá a klasická červená výborně kopírují retro styl společně s výrazným kobercem
Šedá a klasická červená výborně kopírují retro styl společně s výrazným kobercem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Retro styl bydlení lze vtisknout i stěnám

Současný moderní styl a retro styl bydlení mají něco společného. Jedná se o využití barev na jednotlivé stěny. Základ výběru barev pro vaše stěny by měl být hořčičná žlutá, avokádová zelená, klasická červená, vybledlá modrá nebo hnědá. Ovšem při použití těchto barev se držte raději zpátky, protože mnohdy je méně někdy více. Nemáte rádi barevné stěny, máte raději čistě bílé? I vy si můžete stěny doladit do retro stylu. Využít můžete barevné tapety s geometrickým vzorem kombinované s bílými stěnami. Mnohdy stačí jen zavěsit na zdi rámy ve výrazných barvách s fotografiemi nebo vzory z té doby.   

Retro styl bydlení se neobejde bez osvětlení

Pro retro styl bydlení jsou typické designové doplňky a stylové kusy nábytku. Jistě je v tomto stylu důležité osvětlení, které podtrhnete stylovými retro žárovkami, které plní svůj hlavní účel a zároveň slouží jako originální doplněk. Pokud máte strach ze spotřeby eklektické energie, nemusíte se bát. Retro žárovky jen imitují rozžhavené uhlíkové vlákno, jinak využívají moderní LED technologie, které patří k těm nejúspornějším.   

Obývací pokoj v retro stylu

Každý styl má svůj charakteristický nábytek, nejinak je tomu i v tomto případě. Retro styl bydlení je kombinací nového nábytku s tím starým. Typickými prvky jsou zaoblené stolky, nábytek na nožičkách, barevné sedací soupravy a křesla či nábytek z masivu. Sedací soupravu volte novou s ohledem na kvalitu a moderní materiály. Neopomeňte však na specifickou škálu barev, jako je šedá, černá, bílá nebo béžová.

Pokud chcete být vyzývaví, zvolte hořčičnou žlutou nebo petrolejovou. Vše můžete obohatit dekoračními polštáři ve výrazných barvách. Určitě neopomeňte na výrazné a těžkopádné křeslo na nožičkách. Doplnit prostor můžete o poutavou komodu nebo oválný stolek. Využijte i drobné designové kousky, které vytvoří ten správný retro styl bydlení. Starý psací stroj, klasický telefon, model autíčka nebo retro hodiny dokonale podtrhnou celou retro atmosféru.  

Nezapomeňte na typické retro doplňky
Nezapomeňte na typické retro doplňky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ložnice v retro stylu

Ani prostor na spaní neochuďte o retro styl bydlení. Využít můžete čalouněné postele ve výrazných barvách nebo tapety s geometrickými vzory, případně jednobarevné polštáře, které dodají ložnici ten správný nádech retra. Komoda s otevřenými policemi nebo noční stolek na nožičkách nesmí chybět.

Kuchyně v retro stylu

Bílá už je dávno out. Současný trend je v barevných kuchyních, které jsou základem i retro stylu bydlení. Nejvíce in bude červená kuchyně, tato barva mimo jiné podporuje chuť k jídlu. Moderní kuchyňská linka v červeném provedení bude výrazným prvkem celého prostoru, ale ani s pastelově modrou neuděláte chybu. Obě barvy působí hravě, neokoukaně a jedinečně. A moderní prvky, jako jsou kvalitní materiály doplněné úložnými prostory, samouzavíracími skříňkami, chytrými zásuvkami atd., vám vaření jistě zpříjemní.

Pokud nechcete moc experimentovat, vsaďte na neutrální barvy, jako jsou šedá nebo lovecká zelená kombinovaná se dřevem. Doplnit prostor můžete zástěnou s malými barevnými dlaždicemi. Nezapomeňte na samostatně stojící spotřebiče, doplnit celý prostor kuchyně můžete o barevný odpadkový koš či retro váhu.

Zdroj informací: moebelix.cz, breno.cz; eranabytek.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.

Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni
Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni

Interiér

Hrnec pro pomalé vaření je skvělý pomocník, který šetří peníze i čas. Žádné dlouhé hodiny a nekonečné přešlapování v kuchyni. Pomalý hrnec vaří sám.