Zapomeňte na připálenou rýži a užijte si její skvostnou chuť

Elektrický rýžovar se řadí do skupiny nesmírně užitečných spotřebičů a ocení ho velké i malé domácnosti. Navíc rýže, kterou v něm připravíte, je skutečná lahůdka, která chutná nesrovnatelně lépe, než když ji připravujeme v obyčejném hrnci.

S elektrickým rýžovarem připravíte rýži rychle a její chuti se nic nevyrovná (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S elektrickým rýžovarem připravíte rýži rychle a její chuti se nic nevyrovná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Elektrický rýžovar pro samotáře i velké rodiny

Moderní elektrický rýžovar funguje na principu vaření v páře, kdy přebytečná pára odchází malým otvorem v poklici. Zabudovaný termostat se pak postará o vhodnou teplotu a sám se vypne, když je rýže hotová. Většina rýžovarů dnes disponuje šikovnou funkcí „udržování teploty“, kdy se termostat přepne do módu, v němž rýže vydrží v servírovací teplotě i několik hodin.

Vhodný elektrický rýžovar si vybere skutečně každý, prodávají se modely pro rodiny o mnoha členech stejně jako ty malé, které využijí kuchaři „samotáři“. Správnou velikost odhadneme dobře podle objemu, ty nejmenší mají objem 0,4 až 0,6 l. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu se nejlépe hodí ty s objemem mezi 0,6 až 1 l. Větší modely kolem mají 1,5 až 1,8 la koupit lze i „obří“ elektrický rýžovar s větším objemem. U některých modelů je limitující přípustná váha rýže, většinou je to 0,7 až 1,5 kg. Pochopitelně podle velikosti se zvyšuje i příkon, který je 350 W u přístrojů s objemem kolem 1 l, ovšem velké 2l rýžovary už mají příkon až 900 W.

Plno užitečných vychytávek

Cena elektrického rýžovaru je závislá na propracovanosti modelu, ale v rodinách, kde je rýže častou přílohou, se vyplatí investovat do dražšího modelu. Ten pak zvládne nejen udržovat teplotu, ale je vybaven dnes už nezbytným displejem i časovačem, rozliší jednotlivé druhy rýže třeba pomocí čárového kódu na obalu, podle toho upraví potřebný čas pro přípravu a lze ho dokonce ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Poměrně běžná už je i funkce LowCarb (LowSugar), která je speciálně vyvinutá pro dietní přípravu, protože během vaření dokáže elektrický rýžovar oddělit nežádoucí sacharidy od rýžových zrnek.

Moderní přístroje zvládnou i vysloveně dietní úpravu rýže
Moderní přístroje zvládnou i vysloveně dietní úpravu rýže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při rozhodování, jaký elektrický rýžovar vybrat, bychom se měli zaměřit i na bezpečnostní prvky celého přístroje: například na pojistku proti přehřátí, protiskluzové nožičky nebo tepluvzdornou rukojeť. Nicméně bezpečnostních vychytávek existuje víc, některé lepší přístroje disponují tzv. studeným povrchem, tedy takovou tepelnou izolací, že nehrozí popálení. A užitečná je i pojistka proti vaření bez vody: když voda v rýžovaru dojde, sám se vypne.

Elektrický rýžovar nic nenahradí

Rýže se v rýžovarech připravuje velmi jednoduše: po propláchnutí stačí dodržet doporučený poměr rýže/voda, případně přidat sůl, koření či jiná dochucovadla. Po zapnutí funguje přístroj v podstatě automaticky. Dražší elektrický rýžovar někdy bývá zároveň i parním hrncem, a hodí se tak i pro přípravu masa a zeleniny, poměrně běžně můžeme v rýžovarech vařit luštěniny nebo obilniny.

V mnoha přístrojích lze uvařit i zeleninu a luštěniny
V mnoha přístrojích lze uvařit i zeleninu a luštěniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Snadná je i jejich údržba, protože jsou vyrobeny z materiálů, které bez problému zvládnou mytí v myčce. Vedle elektrického rýžovaru jsou na trhu i přístroje tlakové nebo určené pro vaření rýže v mikrovlnné troubě, ale výsledná kvalita, a hlavně chuť za jejich elektrickým „příbuzným“ značně pokulhávají.

Zdroj informací: www.bydlimekvalitne.cz; www.recenzer.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Len v interiérovém designu
Len v interiérovém designu

Interiér

Len v interiéru je zajímavým přírodním materiálem, který dodá místnostem klasický styl. Velmi dobře se čistí a udržuje a materiály z něj vydrží velmi dlouho.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.