11 tipů na materiály, které můžete použít za kuchyňskou linku

Co za kuchyňskou linku? My víme. Přinášíme vám spoustu tipů na vhodné materiály, které můžete použít. Je jen na vás, pro co se rozhodnete. Jakou máte představu nebo finanční možnosti.

Co za kuchyňskou linku kromě dlaždiček? Možností je spousta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co za kuchyňskou linku kromě dlaždiček? Možností je spousta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co za kuchyňskou linku? 

Co za kuchyňskou linku dáte, je velmi důležité a výběr toho správného materiálu byste rozhodně neměli podceňovat. Vhodný čas nastává ve chvíli, jakmile máte vybranou samotnou kuchyňskou linku. Máme pro vás tipy na různá řešení.

Osvědčenou klasikou jsou dlaždičky

Nejčastěji se objevují v českých kuchyních dlaždičky, ale nejsou jediným řešením. Keramické obklady za kuchyňskou linkou používaly již naše babičky. Mohou být jednobarevné nebo vícebarevné, malé i velké, moderní i tradiční. Na trhu jsou i takové, co imitují kámen nebo jiný materiál. Nemusí mít pouze čtvercový nebo obdélníkový tvar, ale může jít také o hexagon. Jejich nevýhodou jsou především spáry, které budete muset neustále čistit – zvláště ty, které jsou u sporáku nebo indukční desky.

Mozaiky

Velmi zajímavou alternativou dlaždicových obkladů jsou potom mozaiky. Ty kromě keramiky mohou být také skleněné nebo kovové. Díky tomu pak mají metalický efekt. I ony jsou vyrobeny v různých tvarech a nemusíte se bát ani kombinace čtverců, obdélníků a hexagonů.

V současnosti jsou velmi populární MDF desky

Čím dál populárnější jsou v současnosti MDF desky s laminátovou úpravou. Je tomu tak proto, že jsou velmi odolné, i když ne tak jako kámen, a nenáročné na údržbu. Skvěle za linkou vypadají. Mohou totiž imitovat takřka cokoliv, na co jen pomyslíte, ať už kámen, dřevo nebo bambus. Nicméně pokud chcete, mohou být i jednobarevné. Pořídit si je můžete v lesklém nebo v matném provedení. Lesk vypadá moderně a vypadá nádherně, dokáže kuchyň rozzářit. Potřebuje však náležitou péči, jinak bude vypadat špinavě a vidět na něm budete úplně všechno. Mat je sice střídmější, ale nevyžaduje tolik péče. Dá se snadno sjednotit s pracovní deskou nebo s celou kuchyňskou linkou.

Velmi efektivně za linkou vypadá deska z MDF v matném provedení
Velmi efektivně za linkou vypadá deska z MDF v matném provedení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Synonymum pro luxus je kámen

Kámen je přírodní materiál, který je velmi oblíbený. Můžete za linku použít dokonale opracovaný, ale i neopracovaný. Stupeň opracování závisí jen na vás. Kámen má skvělé vlastnosti, je tvrdý a velmi odolný vůči teplotě. Nicméně je drahý. Zádrhelem může být i údržba, která se musí držet přesného postupu. Jednou za čas jej musíte ošetřit speciálními přípravky, protože jinak riskujete, že se kámen zašpiní. Levnější verzí je potom umělý kámen. Ten se vyrábí z drceného kamene, který je spojen pryskyřicí. Také vypadá skvěle a odolný. I on je oblíbený vzhledem k tomu, že je o něco levnější, avšak má obdobný problém jako přírodní kámen.

Za linku můžete použít i tvrzené sklo

Využití tvrzeného skla představuje další řešení. Sklo nejenže skvěle vypadá, ale je i praktické. Odolává vysokým teplotám při vaření i mechanickému poškození. Jakoukoliv nečistotu i mastnotu z vaření jednoduše setřete. Dá se použít i za varnou desku. Ochráníte tím dřevěný obklad a využijete výhody snadné údržby skla. Pokud váháte nad jeho podobou, vězte, že do moderní kuchyně se nejvíce hodí barevné kalené nebo mléčné tvrzené sklo. Vybrat si však můžete i zcela jiné. Na toto sklo si totiž můžete nechat natisknout i vlastní motiv. Stačí vám k tomu předložit svůj nákres nebo oblíbenou fotografii. 

Tvrzené sklo za kuchyňskou linkou vypadá velmi moderně
Tvrzené sklo za kuchyňskou linkou vypadá velmi moderně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levnou variantou je omyvatelná malba nebo tapeta

Omyvatelná tapeta nebo malba chrání stěnu, její aplikaci je možné zvládnout svépomocí a patří cenově k nejlevnějším. Z produktů dostupných na trhu jsou pro to nejlepší keramické a latexové barvy. Také tabulová nebo magnetická barva budou za linkou dobře fungovat jako dekorativní akcent na kuchyňské zdi. Musíme vás však varovat, jejich životnost není dlouhá a jedná se tedy spíše o krátkodobé řešení. Nejvíce u ní trpí stěna především v místě styku s pracovní deskou, kde je stálá vlhkost, nebo v bezprostřední blízkosti sporáku, kde jsou vysoké teploty. Tam bohužel nátěr časem popraská. Jde proto o levnou variantu pro byty v podnájmu, studentské byty nebo v případech nízkonákladových rekonstrukcí.

Stěrka

Velmi elegantně za linkou vypadá plošná aplikace stěrky na stěnu, která se hodí do minimalistického nebo industriálního interiéru. Podle výběru vzoru připomíná strukturu kamene nebo velmi oblíbeného moderního betonu. Díky stěrce ochráníte stěnu a vzhledem k její celistvosti nemusíte řešit spáry. Aby stěrka odolala nečistotám, je vhodné vybrat co nejméně pórovitou, popř. ji ještě přetřít odolným lakem. Pokud se rozhodnete pro pryskyřičnou, nemusíte ji ošetřit lakem. 

Touto technikou lze skvěle sladit stěnu s podlahou. Nevýhodou stěrky je bohužel její životnost. Nejvíce dostává zabrat hlavně v místech, kde je v kontaktu s pracovní deskou. Je tedy poměrně nepraktická.  Jsou však i takové unikátní stěrky, které se osvědčily i ve velmi horkém a vlhkém prostředí. Jde o dvousložkový epoxid, což je vlastně tvrdá umělá hmota, která je absolutně nesavá, a tedy je i odolná vůči vodě a případné mastnotě. Vytírá se lazurou, takže je odolná i vůči zátěži. Bohužel nevýhodou těchto stěrek je jejich vysoká cena a potřeba odborné aplikace. 

Zajímavou alternativu představuje nerezový plech

Nerezový plech se poprvé na stěně objevil v profesionálních kuchyních. Teprve až potom si našel cestu do domovů. Je k dispozici ve 3 verzích: hladký, kartáčovaný nebo strukturální. Při výběru plechu si musíte dát pozor na to, abyste ho nezasáhli něčím těžkým nebo abyste ho nepoškrábali. Pokud ale chcete minimalistickou chladnou kuchyň, dejte nerezu lesklý povlak. Nerez v kuchyni není příliš praktický, protože na něm budete vidět všechny nečistoty. Na matném povrchu budou nečistoty samozřejmě méně viditelné. Plech se navíc obvykle používá pouze na určité stěny, aby nedošlo k nadměrné monotónnosti. Ponejvíce ho najdete za sporákem (nebo varnou deskou).

Pohledové cihly vypadají za linkou velmi efektivně

Především pro severské země je použití cihel do prostoru kuchyňské linky jakýmsi standardem. Dnes je na trhu nepřeberné množství jejich podob. Mohou být hladké, strukturované, s ostrými nebo zaoblenými hranami a v různých barevných variacích.

V skandinávském stylu jsou za kuchyňskou linkou často cihly
V skandinávském stylu jsou za kuchyňskou linkou často cihly (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Za kuchyňskou linku můžete dát i dřevo

Za linkou velmi dobře vypadá jak masivní deska, tak i palubky nebo plovoucí podlaha. Samozřejmě, že takto použité dřevo by mělo korespondovat s celým konceptem kuchyně, protože čím více různorodých a dekorativních materiálů, tím více se prostor opticky roztříští.

Další možností je i lino nebo marmoleum

Pozor, ne každé lino je vhodné k použití za kuchyňskou linku, vybírejte proto pečlivě. Pokud se ale budete správně ptát, najdete ho. Marmoleum je přírodní linoleum, které je vysoce odolné a je nabízeno ve vysoké škále barev. Co je na linu obzvláště sympatické, je jeho cena, snadná instalace a jednoduchá údržba. Podobného efektu docílíte i s tapetou, lino má však přece jen delší životnost. Lino musí být odolné a určené pro tu největší zátěž. Je vhodné tam, kde nechcete investovat příliš mnoho peněz, ale stále chcete mít pěknou a elegantní kuchyni. 

Zdroj informací: kvalitni-kuchynske-linky.cz; obkladyvilimek.cz; domusaurea.cz

Publikováno: před 4 týdny, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Len v interiérovém designu
Len v interiérovém designu

Interiér

Len v interiéru je zajímavým přírodním materiálem, který dodá místnostem klasický styl. Velmi dobře se čistí a udržuje a materiály z něj vydrží velmi dlouho.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.