Styl inspirovaný venkovem, který nepodléhá módě

Farmářský styl v interiéru může mít celou řadu podob. Jeho moderní varianta je ideální volbou pro každého, kdo dává přednost harmonii, lehké nostalgii, přírodním materiálům a praktickým řešením.

Farmářský styl ve velmi elegantní podobě s nádechem luxusu pochází ze Skandinávie (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Farmářský styl ve velmi elegantní podobě s nádechem luxusu pochází ze Skandinávie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Farmářský styl pro milovníky tradice a pohodlí

Jak název napovídá, farmářský styl má původ za oceánem. Tam už na konci 19. století někteří bytoví designéři nacházeli inspiraci ve vybavení tradičních amerických farem, protože část jejich klientů toužila po tom, aby jejich domov byl prohřátý teplem útulnosti a nabízel poklidnou kulisu k odpočinku a soužití celé rodiny.

Dnes má farmářský styl mnoho podob a odnoží a v každé zemi má trochu jiný nádech. Takže u nás může být klidně ovlivněn vybavením starých roubených chalup i krásných kamenných statků. Inspirací v něm najdou nejen majitelé domů, protože jeho prvky se uplatní i v bytech. A bát se ho nemusí ani ti, kdo dávají přednost modernímu designu – velmi trendy je totiž kombinace prvků farmářského stylu s těmi moderními.

Inspirovat se můžete i starými venkovskými chalupami
Inspirovat se můžete i starými venkovskými chalupami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Uplatnění najde všude

Právě spojení modernosti s jednoduchostí a elegancí je pro současný farmářský styl velmi typické. Vychází z praktických potřeb, podporuje udržitelnost a nepodléhá módním trendům. S tím souvisí i časté využití tzv. věcí s příběhem – například staré truhly po prababičce, ručně háčkovaných a tkaných přehozů, deček či potahů nebo houpacího křesla, v němž rád trávil chvíle odpočinku už váš dědeček.

I to je farmářský styl – sekretář po babičce a trocha zeleně
I to je farmářský styl – sekretář po babičce a trocha zeleně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prvky tohoto stylu najdou uplatnění v celé domácnosti, nejen ve vysloveně obytných místnostech, ale rovněž v kuchyni, koupelně nebo v hale. Má širokou škálu podob, takže se jím můžete jen lehce inspirovat, nebo v tomto duchu zařídit svůj celý domov.

Přírodní materiály a decentní barevné kombinace se skvěle hodí pro vybavení ložnic
Přírodní materiály a decentní barevné kombinace se skvěle hodí pro vybavení ložnic (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Relaxace ve farmářském stylu

Důležité je, aby zůstala zachována přirozenost a pohodlí. Pro farmářský styl jsou typické poměrně čisté tvary, přírodní materiály jako dřevo nebo kámen (výrazně kovové prvky a nábytek se prakticky nevyskytují) a jemné barevné odstíny. Z barevné škály se tak uplatní bílá, jemná šeď a přírodní tóny dřeva, u textilií pak odstíny béžové, šedé a jemné a tlumené pastelové odstíny světle hnědé, zelené nebo decentní modré. Hodit se mohou i dekory ať už v podobě drobných kvítků, nebo retro kostek a proužků.

Pokud to jen trochu jde, moderní farmářský styl velí pořídit si krb
Pokud to jen trochu jde, moderní farmářský styl velí pořídit si krb (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V určitých bodech splývá farmářský styl s vintage interiéry, zvláště při využití některých dekorací – kupříkladu starých hodin nebo starožitného porcelánu. Důležité je, aby celkové působil interiér harmonicky, vyhovoval běžnému životnímu tempu a nabízel rovněž místa pro relaxaci – stará kožená sedací souprava a krb v obývacím pokoji, zákoutí s křeslem a starou lampou nebo retro vana v koupelně. To vše doplněné nenásilně zakomponovanou zelení a dovršené propojení nábytku s přehozy, polštářky, dekami a ozdobnými ubrusy.

Zdroj informací: www.vidaxl.cz; www.moivaonhatoi.com; www.whateverparty.org

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Len v interiérovém designu
Len v interiérovém designu

Interiér

Len v interiéru je zajímavým přírodním materiálem, který dodá místnostem klasický styl. Velmi dobře se čistí a udržuje a materiály z něj vydrží velmi dlouho.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.