Svou postel by si měl teenager vybrat sám

Možná i vy právě vybíráte postel pro teenagera a nemůžete tento rodičovský oříšek stále rozlousknout. Stačí se zaměřit na několik důležitých kritérií, které vám tento úkol usnadní. Především ale vybírejte nové lůžko společně se svým potomkem.

Postel pro teenagera vyberte až po poradě se svým dospívajícím potomkem (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postel pro teenagera vyberte až po poradě se svým dospívajícím potomkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postel pro teenagera je základ jeho spokojenosti

Správnou postel pro teenagera už nevybíráte jen vy, rodiče, ale naslouchejte také tomu, co chtějí vaši potomci a při nákupu berte v potaz i jejich potřeby a vnímání světa. Budou to oni, kdo budou v posteli spát, a tento kus nábytku se významnou měrou podílí i na celkovém vzhledu jejich pokoje. A v něm by se měli cítit dobře a příjemně, protože jim to pomáhá při studiu i relaxaci a v nelehkých letech dospívání jim takové prostředí zlepšuje i soustředění a duševní pohodu. Psychologové dokonce tvrdí, že pokoj, v němž se teenageři cítí spokojeně, ochotněji udržují v pořádku, protože ho považují za „svoje“ skutečné království.

Pokoj pro teenagera se stane jeho královstvím, pokud je spokojen s jeho vzhledem
Pokoj pro teenagera se stane jeho královstvím, pokud je spokojen s jeho vzhledem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakou postel pro teenagera tedy vybrat – jednolůžko, nebo dvoulůžko? Při řešení tohoto dilematu zvolte určitě dvoulůžko nebo alespoň širší postel. Její rozměr je do jisté míry také závislý na výšce vašeho potomka i na tom, že nejspíš ještě o pár centimetrů vyroste. Ale i pro menší postavy je nutná minimální délka kolem 185 cm a šířka alespoň 80–120 cm; pokud to jen trochu jde a nejste příliš omezeni prostorem, vhodnějším je oněch 120 cm. Zvláště některé slečny někdy zatouží po troše originality třeba v podobě kulaté postele, takže jestli máte možnost, klidně jim takové netradiční lůžko pořiďte.

Matraci raději vyzkoušejte

Důležitá je především kvalita konstrukce a použitých materiálů, což platí zvláště o matracích. Dospívající člověk totiž během noci stále roste a jeho páteř potřebuje opravdu bezpečnou a správnou oporu, proto by měla splňovat všechny ortopedické a ergonomické parametry.

Také při výběru matrace do postele pro teenagera se s dospívající slečnou nebo mladým mužem poraďte. Přímo při nákupu si ostatně mohou jednotlivé druhy a typy matrací vyzkoušet, protože někomu bude vyhovovat tužší a pevnější matrace a jinému zase měkčí varianta.

Postel pro teenagera a úložný prostor v jednom

Nezbytnou součástí dětských pokojů jsou úložné prostory a nejinak je tomu i v době, kdy už vaši potomci stojí na prahu dospělosti. Nejen v menších bytech tedy přijdou vhod postele pro teenagery propojené s úložným prostorem, tak budou mít stále po ruce své oblíbené knížky, oblečení i další věci. Podobné úložné prostory mají navíc schopnost dodat místnosti velmi originální vzhled, který vypovídá mnoho o osobnosti jejího obyvatele.

"Chytrá postel" má více účelů, takže se dá využít i jako úložný prostor
"Chytrá postel" má více účelů, takže se dá využít i jako úložný prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úložné prostory mohou mít podobu vyvýšené plošiny se zásuvkami, ale nabízí se také tzv. transformátor, což je postel pro teenagera, která je vybavena skříňkami, policemi, šplhacími tyčemi a dalšími zajímavými doplňky, přičemž jednotlivé prvky lze v případě potřeby přeskládat a změnit. Zajímavé jsou také tzv. podkrovní postele s lůžkem nahoře a zásuvkami, skříněmi a stolní deskou dole.

Tam, kde bojujete s prostorem a potřebujete zařídit postel pro dva teenagery, jsou pak vhodnou variantou patrová lůžka. Prostor ušetří rovněž šatní skříně s výsuvným mechanismem, do níž se přes den postel zasune a schová ve skříňových dveřích.

Zdroj informací: www,expedo.cz; www.babynabytek.cz; www.kh-news.net

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Len v interiérovém designu
Len v interiérovém designu

Interiér

Len v interiéru je zajímavým přírodním materiálem, který dodá místnostem klasický styl. Velmi dobře se čistí a udržuje a materiály z něj vydrží velmi dlouho.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.