Klidný koutek na čtení vytvoříte i v malé garsonce

Podceňování odpočinku je jednou z nejhorších věcí, kterých se na nás moderní doba dopouští. Práce, děti, domácnost, cvičení… to všechno na nás nakládá takové nároky, že si na chvilku oddechu nenajdeme celý den čas.

Klidný koutek na čtení vytvoříte i v malé garsonce
Zdroj: MKluzkoviny
Klidný koutek na čtení vytvoříte i v malé garsonce (Zdroj: MKluzkoviny)

A to je chyba. Právě odpočinek nám dodává dostatečnou energii k tomu vypořádat se se vším, co na nás den nakládá. Vytvořte si doma koutek jen pro sebe, knihu a chvilku odpočinku. Nebojte, nepotřebujete k tomu celou místnost. Stačí jen trocha fantazie.

Inspirujte se návrhy (nejen) influencerských interiérů

Pinterest a Instagram se přímo hemží návrhy nádherných útulných interiérů. Přiznejme si však, že tyto nádherné čtecí koutky jsou často nedosažitelné (a kdo ví, jestli na jejich tvorbě trošku nezapracovala spíše umělá inteligence).

Inspiraci můžete hledat i jinde. Krásné fotky plné útulné inspirace najdete například na webu MKLůžkoviny.

Světlo jako stavební kámen čtenářského koutku

Ať už chcete relaxovat s knihou nebo jen hrnkem teplého nápoje, jedním z důležitých bodů pro tvorbu odpočinkového koutku je dostatek světla.

Význam správného osvětlení, zejména pomocí LED světel, při vytváření pohodlného čtecího koutku je nesmírně důležitý. Čtecí koutek by měl ideálně mít okno, které poskytuje dostatek přirozeného světla během dne, a pro večerní hodiny dobré osvětlení, které vám umožní si užívat četbu knihy i po západu slunce.

Správné osvětlení je zásadní pro zdraví očí i kvalitu spánku. Studie ukázaly, že modré světlo může negativně ovlivňovat spánek, protože podporuje tvorbu serotoninu a brzdí tvorbu melatoninu. Pro večerní četbu jsou proto vhodnější LED žárovky s teplým světlem, které je méně intenzivní a má nižší teplotu barvy světla, obvykle mezi 2 700 a 3 300 Kelviny.

Při výběru světla je třeba myslet i na jeho intenzitu, která by měla být dostatečná pro četbu, ale ne tak vysoká, aby způsobovala únavu očí. Ideální jsou lampičky, které umožňují regulaci intenzity světla, takže si můžete osvětlení přizpůsobit podle svých potřeb.

Důležitý je i klid

V domácnosti s dětmi jen těžko dosáhneme ticha a klidu, které jsou u čtení poměrně stěžejní. Přesto se pokuste čtenářský koutek vytvořit v místě, kde je nejmenší ruch. Taková kuchyně – nebo cesta do kuchyně – tím nejlepším místem určitě nebude. Najděte si místečko, kde se rodina setkává nejméně. Může jít např. o ložnici rodičů nebo trochu ztracený koutek v obýváku.

V hlavní roli útulnost

Ve čtenářském odpočinkovém koutku se musíte cítit hlavně pohodlně. Nezapomeňte tak na pohodlné polštářky, teplé deky, které vás v chladnějších měsících příjemně zahřejí a samozřejmě příjemné vůně, například v podobě různých esenciálních olejů, které v koutku vyčarují relaxační atmosféru.

Na velikosti nezáleží

U čtenářského koutku na velikosti opravdu nezáleží a vykouzlit ho můžete kdekoliv. Musíte se tam vejít jen vy, kniha a dobré pití. Jakékoliv místo s dostatkem světla, na které si umístíte pohodlné křeslo nebo sedačku, a prohlásíte ho za své se rázem může proměnit ve vaši zónu klidu, v níž se můžete ponořit do nových světů a příběhů.

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.