Moderní kuchyně vám zjednoduší život

Dobře navržená moderní kuchyně s inteligentně řešeným nábytkem bude místem, které vám podstatně zjednoduší život. Zaměřte se na 5 hlavních prvků.

Moderní kuchyně nabízí uživatelům inteligentní prvky
Moderní kuchyně nabízí uživatelům inteligentní prvky (Zdroj: Gorenje)

Moderní kuchyně, kde se budete cítit dobře, by měla být nejen krásná, ale i ergonomická. Měly by na sebe plynule navazovat zóny pro ukládání, přípravu, mytí a vaření bez zbytečných nachozených kilometrů. Výškové poměry by měly odpovídat vzrůstu těch, kdo v ní budou připravovat pokrmy. A mělo by to být místo, kde nemusíte kleknout, abyste vylovili to, co zrovna potřebujete. Nebo naopak šplhat po stoličce, když potřebujete dosáhnout do horních skříněk.

Kuchyňské zóny jsou srdcem moderní kuchyně

Moderní kuchyně by měla by mít od samého začátku jasný plán s vymezenými zónami, tak aby na sebe mohly jednotlivé činnosti v kuchyni plynule navazovat a pracovalo se vám v ní dobře. Jde o zónu pro ukládání potravin – tedy chladničku či potravinovou skříň – na níž navazuje přípravná plocha a mycí zóna se dřezem a myčkou nádobí. A nakonec varné centrum ideálně následované ještě malou pracovní nebo odkládací plochou.

I když musíme často hledat kompromisy kvůli rozměrům a dispozici kuchyně, zásada je, že bychom měli mít kuchyni uspořádanou tak, abychom se v ní zbytečně nenachodili, nenamáhali záda a paže. A abychom mohli bezpečně manipulovat s horkým nádobím a pokrmy. Určitě se vám nebude chtít donekonečna obcházet ostrůvek, slévat vřelou vodu na druhém konci linky nebo bojovat s tím, že není kam položit rozpálený pekáč z trouby. Nesmí chybět spousta dobře přístupných úložných prostor pro trvanlivé potraviny, koření, hrnce, mísy, nádobí, kuchyňské potřeby a malé kuchyňské spotřebiče nebo odpad.

Moderní kuchyně vám zjednoduší život
Moderní kuchyně vám zjednoduší život (Zdroj: Gorenje)

Správná výška varné desky

Výška pracovní desky od podlahy je standardně 91 cm – to je ideální, pokud měříte mezi 165-175 cm. Pro vyšší osoby je pohodlná výška pracovní desky 95 cm,  u sporáku a varných center může být o 10 cm níže, u dřezu naopak o 10 cm výše.

Tiché plnovýsuvy

V kuchyni se prosazují hluboké a širší spodní zásuvky a kontejnery, kam snadno a pohodlně umístíte nejen hrnce, pánve a mísy, ale také talíře a další vybavení, které je těžké a používáte ho velmi často. O pohodlný přístup se postarají zásuvkové systémy s vestavěnými lineárními mechanismy s desítkami precizních kuliček a válečků a hydraulickými tlumiči, které umožňují plynulý plný výsuv a tiché zavírání bez jakéhokoliv dorazu. A to i když jsou plně naložené – nosnost se pohybuje podle šířky od 30 do 65 kg.

Moderní kuchyně vám zjednoduší život
Moderní kuchyně vám zjednoduší život (Zdroj: Gorenje)

Stačí ťuknout

Ještě vyšší komfort představují zásuvky s elektrickým pohonem, které automaticky vyjíždějí po stlačení čílka nebo po jemném zatažení za úchytku. Využíváme špičkový systém Servo-Drive od firmy Blum s miniaturními elektropohony a nízkonapěťovým napájením. Podle směru dotyku na čílku zásuvky se zásuvky zavírají nebo otevírají. Rychlost pohybu je stálá bez ohledu na to, zda je zásuvka prázdná nebo plně zatížená. Pohony reagují na sebemenší odpor a zastaví zavírání například při skřípnutí prstu nebo při nárazu na jakýkoliv předmět či nepozorného uživatele. Elektrické ovládání přitom můžete využít nejen v úložných zásuvkových skříňkách, ale i v sorterech – stačí zatlačit rukou nebo kolenem na čílko skříňky, a ta se bez námahy nehlučně otevře. Komfortním elektrickým otevíráním ale mohou být opatřena i dvířka chladničky a mrazničky nebo myčky nádobí.

Pokrok se nevyhýbá ani horním skříňkám

U horních skříněk se nejčastěji používají výklopná dvířka. Pokud si budete přát vyšší horní skříňky, ideální je provedení se dvěma čely. které vytvoří moderní horizontální linii. Systém s výklopným otevíráním dvířek se používá i u vysokých skříní, například pro zakrytí mikrovlnné trouby. Pokud potřebujete větší průhled do horních skříní, ideální jsou dvířka s překlopným mechanismem, díky nimž získáte plný přístup i do horní části skříňky. Ovládání dvířek, ač jsou těžká a třeba i bez úchytek, je snadné. 

Efektní přepážka s dobře přístupnou zásuvkou

Dalším zajímavou novinkou je nízká přepážka s elektrickou dvojzásuvkou. Uplatní se tehdy, když budete chtít v kuchyni mělký ostrůvek a na něm varnou desku. Přepážka ochrání zbylou plochu ostrůvku i podlahu před nečistotami ze smažení, a ještě poslouží k připojení například tyčového mixéru a dalších pomocníků.

Publikováno: 28.03.2023, Autor: autor: Redakce ve spolupráci s Gorenje | zdroj: Gorenje

Mohlo by vás dále zajímat

Montáž sádrokartonové předstěny z Habito v kuchyni od Rigipsu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V kuchyni technici od našeho partnera Rigips montují příčku z vysokopevnostního sádrokartonu Habito. Ten je zvolený hlavně proto, aby udržel váhu naplněných kuchyňských skříněk. Jeho výhodou je pak odolnost proti vlhkosti, požáru a má skvělé akustické vla

Stavba kuchyně v tiny house

Jak na stavbu kuchyně ve vašem Tiny house?

Netradiční byt

Dnes se společně podíváme na zajímavé trendy v bydlení. Pojďme na naší reportáž.

Skoncujte s poházenými noži v šuplíku. Vyrobte si bytelný stojan na nože.

Video návod, jak si vyrobit kvalitní stojánek na nože krok za krokem podle Pavla Zemana.

Jak instalovat odpady v kuchyni a na WC v tiny house?

Nainstalovat si opad v kuchyni nebo koupelně v tiny house není jen tak.

Výběr nové kuchyňské linky

Už se vám nelíbí stávající kuchyňská linka a chcete si pořídit novou? Či úplně dosloužila ta původní? Poradíme vám s výběrem nové kuchyňské linky.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?
Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Interiér

Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled. Aby však zůstaly krásné a bez šmouh, je třeba věnovat jim správnou péči.

Proměny francouzského okna
Proměny francouzského okna

Interiér

Podívejte se, jak mohou ovlivnit výsledný dojem jednoho francouzského okna obyčejné závěsy – zvolená barva a materiál, z něhož jsou vyrobeny. A co s tím vš

Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek
Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek

Interiér

Konzolový stolek je jedním z těch kousků nábytku, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost vašeho domova, hodí se do různých interiérů.

Budoucnost nábytku je v jednoduchosti
Budoucnost nábytku je v jednoduchosti

Interiér

Ve světě designu a nábytkového průmyslu stále více prosazuje trend jednoduchosti a minimalismu, který reflektuje estetiku, funkčnost a udržitelnost.

Udržitelný šatník pro každého
Udržitelný šatník pro každého

Interiér

Módní průmysl je obrovským odvětvím, které ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Objevují se dva protikladné přístupy: fast fashion a slow fashion.

Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu
Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Interiér

Pokud plánujete rekonstrukci vašeho domova, je důležité zvážit každý detail, a právě plovoucí podlaha je skvělou volbou, která přináší mnoho výhod.

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.