Jak financovat rekonstrukci?

Pojďme se podívat, jaké máte možnosti.

(Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny)

Co se nám nepodaří vysvětlit v tomto článku, najdete v Průvodci rekonstrukcí.

Když víte, jak by měla rekonstrukce vypadat, přichází na řadu rozhodnutí, jak budete úpravy financovat.

Jak financovat rekonstrukci?
Jak financovat rekonstrukci? (Zdroj: a. s., Stavební spořitelna České spořitelny)

Podle průzkumu Buřinky spoléhá na úvěr necelá třetina lidí. 44 % rekonstruujících vystačí s vlastními úsporami. Jakkoli by se právě využití vlastních zdrojů mohlo zdát rozumné, odborníci před vyčerpáním úspor varují. Proč? „Pokud jsou tyto úspory vaše jediná rezerva, nebylo by moudré, použít je k zaplacení rekonstrukce. Kdyby došlo k výpadku příjmů, můžete se ze dne na den dostat do problémů. Měli byste třeba novou koupelnu, ale neměli byste na živobytí. Bez příjmu už by vám ale nikdo úvěr neposkytl,“ říká Jolana Dyková, z Buřinky. „Pokud byste si ale na rekonstrukci vzali úvěr a přišli o práci, pořád by vám zbyla rezerva. Z té byste hradili živobytí i splátky úvěru,“ dodává.

Jak financovat rekonstrukci?
Jak financovat rekonstrukci? (Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny)

Účelové úvěry na bydlení (hypotéka nebo úvěr od stavební spořitelny) jsou navíc daňově zvýhodněné. O zaplacené úroky si můžete snížit základ daně. V praxi to znamená, že zhruba jednu splátku ročně za vás zaplatí stát v podobě snížení (vratky) daní. U těchto úvěrů je také díky delší splatnosti možnost upravit si splátku tak, aby představovala menší zatížení rodinného rozpočtu.

Jsou tedy situace, kdy je úvěr zodpovědné řešení. A bydlení mezi ně rozhodně patří, ale i zde platí: zůstaňte s nohama na zemi. Při plánovaní rozpočtu nezapomeňte na případné vícepráce a rostoucí ceny materiálu.

Jak financovat rekonstrukci?
Jak financovat rekonstrukci? (Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny)

Raději úvěr navyšte hned v začátku a svoji rezervu si ponechte. Rozumných a smysluplných investic do nemovitostí v podobě úvěrů není třeba se bát. Je jen třeba dobře zvažovat, plánovat, počítat a poradit se s odborníky. Investice do nemovitosti formou úvěru s cílem následných úspor na energiích patří v dnešní době mezi ty chytré investice.

Publikováno: 02.03.2023, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Dočerpání úvěru s Modrou pyramidou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel již dočerpal půlku úvěru a chystá se dočerpat jeho další část. Do Tišic proto přijela naše známá poradkyně Modré pyramidy Markéta, která se podívala, co se na stavbě již udělalo a ujistila se, že je částka proinvestována správně.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.