Komfortní stínění vašeho domova

Slunce miluje snad každý, je v něm energie, síla i krása, jenže ve větším množství může být obtěžující. Také přemýšlíte, jak před intenzivními slunečními paprsky efektivně ochránit svůj byt nebo dům?

(Zdroj: archiv redakce)

Slunce dokáže v létě vyhřát interiér skutečně pořádně. Teplo přichází hlavně přes okna, zasklené plochy, světlíky nebo sklobetonové stěny. Nejúčinnější je, do cesty slunečním paprskům postavit bariéru – interiérové či exteriérové stínění. Varianty, jež jsou k dispozici, vytvářejí příjemné vnitřní klima a zkrášlují fasádu i obytné prostory.

V interiéru s elegancí a citem

Nejrůznější systémy se využívají zejména v interiéru. Při výběru optimálního stínění vždy dbejte na vyvážený poměr funkčnosti a estetiky. Nejběžnější zastínění je klasickými záclonami a závěsy, které se pro zvýšení účinnosti doplňují jednoduchými horizontálními žaluziemi. Lamely bývají hliníkové, setkáváme se ale také s exkluzivní variantou dřevěnou nebo bambusovou. Tyto krásné žaluzie by ale bylo škoda ukrývat za záclonou, stíní proto zpravidla okno odkryté.

Stále atraktivní jsou vertikální lamely. Jejich výhodou je, podle úhlu natočení, schopnost plynule regulovat světlo a částečně i tlumit hluk. Pásy bývají bavlněné, ale často se používá i polyester, skelné vlákno, PVC nebo elegantní dřevěná tkanina.

Na popularitě znovu získávají tradiční vnitřní textilní rolety. Kromě nezbytného stínicího efektu se celkem snadno udržují a jsou zárukou dostatečné ochrany soukromí před pohledy zvenčí. Velká plocha nabízí uplatnění nejrůznějších dekorů a vzorů ladících s interiérem. Jednobarevné pak skýtají možnost pro vlastní dotvoření.
Na půl cesty mezi roletami a žaluziemi je zajímavá alternativa založená na dvojité látce s horizontálními průsvitnými a neprůsvitnými pruhy, které se přes sebe posouvají. Tím, jak se vzájemně překrývají, ovlivňují míru prostupujícího světla.
Zajímavý a esteticky vydařený systém představuje skládaná látková žaluzie – plisé. Jednou z jejích předností je i schopnost zastínit okna nepravidelných tvarů nebo dokonce kruhová.

Asi nejoriginálnější jsou japonské posuvné panely. Jedná se o pásy vypnuté látky posouvané v kolejnicích. Na spodní hraně je lišta, jež zajišťuje perfektní vypnutí textilie. Tyto panely se používají kromě stínění oken také jako atraktivní a mobilní dělící příčky.

Romantickému interiéru sluší řasené římské roletky. Pás dekorativní, většinou poloprůsvitné, látky je prošitý tunýlkem, ve kterém je vedený kaloun.  Systémem lanka a řetízku se tato záclona vykasá. Římské roletky si můžete při troše zručnosti sami ušít.

Předokenní rolety zastíní i zabezpečí

Jsou nejefektivnějším systémem stínění vnějšího pláště domu. Skládají se z posuvných lamel, u kterých lze nastavit různé rozestupy a interiér tak úplně, nebo jen částečně zatemnit. Ty nejkvalitnější se vyrábějí z lehkých kovů (hliníku), mohou být ale i dřevěné nebo plastové. Posouvání funguje na principu navíjecího mechanismu umístěného většinou v ochranné kazetě. Posouvají se buď mechanicky ručně, pomocí šňůry či pásky, otáčením klikou, nebo sofistikovaně elektromotorem. Ten se ovládá pomocí vypínače umístěného na stěně, anebo v rámci moderního inteligentního řízení domu telefonem, tabletem či počítačem. V případě elektronického zařízení je nezbytné mít záložní mechanický systém, kterým v případě poruchy rolety otevřete.

Elektronikou opatřené systémy bývají doplněné čidlem, které automaticky reaguje na intenzitu slunečního záření a nastavuje optimální rozestupy lamel. Kovové rolety jsou efektivní i z bezpečnostního hlediska jako účinná ochrana před zloději.
Správně vybraná roleta je i estetickým doplňkem stavby. Obzvlášť hliníkové varianty vypadají na plášti domu elegantně. Vybírat lze z bohaté nabídky barev, oblíbený je i přirozeně vypadající dekor dřeva.

Elegantní žaluzie

Domu sluší systém horizontálně nastavitelných lamel, posuvných podobně jako rolety. Běžně se používají hliníkové v přiznaném kovovém vzhledu, můžete ale mít i žaluzie dřevěné nebo plastové. Plynulým naklápěním lamel odkloníte sluneční paprsky žádoucím směrem a zabráníte jejich dopadu na skleněnou výplň oken a tím i přehřívání interiéru. Nastavením lamel v různých polohách a úhlech lze zajímavě proměňovat tvář domu.

Komfortní stínění vašeho domova
Komfortní stínění vašeho domova
Komfortní stínění vašeho domova
Komfortní stínění vašeho domova
Komfortní stínění vašeho domova
Komfortní stínění vašeho domova

Ovládání i způsob instalace žaluzií je stejné jako v případě rolet, jen žaluzie  neposkytují plnohodnotné zabezpečení domu před zloději.

Romantické markýzy

Na zahradách a terasách rodinných domů můžete vidět nápadné markýzy,  menší varianty se instalují na balkonech a lodžiích bytových domů. Jejich konstrukce bývá zhotovená z lehkých hliníkových slitin a potah ušitý z pevné, většinou bavlněné, látky v různých dekorech.

Manipulovat markýzami můžete stejně jako v případě rolet a žaluzií mechanicky anebo  pomocí elektromotoru. Také markýzy lze doplnit čidly s různou citlivostí – zaregistruji silnější poryvy větru, déšť či snížení slunečního svitu – a zajistí bezpečné stáhnutí do kazety.

Používané textilní materiály mívají povrchovou úpravu s antistatickou či protiplísňovou ochranou. Přesto je potřeba po dešti nechat rozvinutou plachtu řádně proschnout.

Moderní screenové rolety

Stále žádanější jsou vnější screenové rolety, stínící většinou terasy a balkony, ale často i okna. Použitým materiálem je zde jemná síťová tkanina, kterou prochází světlo. Tím je zajištěn nejenom vizuální kontakt vnitřních a venkovních prostor, ale také dostatečné krytí před sluncem i deštěm. Nutností je opatření větrným čidlem – většími poryvy by se plocha rolety poškodila. Materiály jsou syntetické, nešpiní se a dobře odolávají vlivům počasí.

Řešení nejenom pro zimní zahrady

Součástí domů jsou často prosklené verandy, terasy a zimní zahrady. Také ty je třeba účinně zastínit. Vhodným řešením jsou speciální systémy, jenž zakryjí i hodně velké plochy – baldachýny. Poradí si prakticky s každým typem konstrukce, různým úhlem i poloměrem střechy.
Teleskopické tyče, jež zajišťují plynulý pohyb baldachýnu jsou ovládané ručně nebo v případě větší plochy motorem. Nejkrásnější jsou baldachýny světlé a v přírodní krémové barvě. Ale omezení prakticky neexistují – vybírejte dekor a barvu, které budou vašemu domovu slušet.

A na závěr pro milovníky tradice

Klasické dřevěné okenice jsou původním a jednoduchým řešením stínění. Dokážou ale také celkem dobře tepelně izolovat a slouží i jako přiměřená hluková clona. Pokud jsou vyrobené z kvalitního a pevného materiálu, jsou schopné odolat i atakům nezvané návštěvy.

Variabilita okenic je však omezená – můžete je jen otevřít dokořán a zavřít. Částečný komfort poskytují okenicemi s lamelovými nastavitelnými výplněmi. Stylové okenice najdou uplatnění především při rekonstrukci historických budov a venkovských stavení.

Text: Jana Špatzová
Foto: Maron, Rolrols, Innex, Petroš interiér, Starlux, Optimal Interiér design, Line design, Climax, Diamond design, Maxilux, Bematech, Eurosun, Isotra

Publikováno: 01.03.2023

Mohlo by vás dále zajímat

Libovky - 54 - Letní kuchyň - 2. díl

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Připevnění venkovních žaluzií na okna letní kuchyně

Zastínění oken

Zastínění oken

Stínění v interiéru

Zařiďte si v interiéru kvalitní stínění.

Renovace dětského pokoje

Jak na renovaci dětského pokoje pomocí wall slats?

Renovace dětského pokoje - originál

Jak na renovaci dětského pokoje pomocí wall slats?

Zasklívání skleníků

Dnes se používá silikon, ale je problém, když je pak potřeba sklo vyndat. Musí se rozbít.

ČTĚTE DÁLE

Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz
Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz

Inspirace pro vaše bydlení

Barva nadcházejícího roku září teplem, elegancí a symbolizuje štěstí. V těžkých dobách by měla navodit pocit sounáležitosti s ostatními lidmi.

Terase sluší atraktivní kamínky
Terase sluší atraktivní kamínky

Inspirace pro vaše bydlení

Kamenný koberec je druh podlahové krytiny, který se hodí do interiérů i exteriérů a obzvláště pěkně vypadá také na terase nebo v okolí venkovních bazénů

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát
Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Inspirace pro vaše bydlení

Propojení kuchyně s obývacím pokojem vytváří jeden společný prostor. Poradíme vám, jak tento moderní a velmi aktuální trend zakomponujete do svého bydlení.

Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi
Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi

Inspirace pro vaše bydlení

Japandi styl je spojen klidem, útulnem a příjemnou atmosférou. Chcete mít i vy místo, kam se budete rádi vracet? Zařiďte ho ve stylu japandi. Poradíme vám.

Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit
Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit

Inspirace pro vaše bydlení

Boho styl v interiéru je originální trend, který umně propojuje nespoutanost s útulnou atmosférou. Zařiďte si i vy boho interiér. Poradíme vám jak na to

Světlo v kuchyni
Světlo v kuchyni

Inspirace pro vaše bydlení

Při návrhu kuchyně je důležité zaměřit se také na její osvětlení. Důležité je zajistit nejen dostatečné nasvícení pracovních ploch, ale i to, abychom se v kuchyni cítili příjemně. Osvětlení kuchyně bychom měli podřídit nejen provozu, ale i jejímu stylu. A to může být někdy pěkně tvrdý oříšek.

Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek
Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek

Inspirace pro vaše bydlení

Relaxační zóna na vaší zahradě nebo ve vašem okolí? Proč ne. Vytvořte si takové místo a užijte si odpočinek podle svého gusta.

Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie
Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie

Inspirace pro vaše bydlení

V současné době má zelenou originalita. A to se týká nejen lidí, ale i prvků, které denně používáme a kterým donedávna jim byla věnována velmi malá pozornost. Tentokrát bude řeč o dveřích.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.

Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu
Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu

Inspirace pro vaše bydlení

Za oknem sice ještě mrzne a občas se i chumelí, ale přesto je dobré pracovat na své postavě. Taky chcete v plavkách vypadat neodolatelně, ale zimní sporty vám nic neříkají a návštěva veřejného fitness centra je pro vás tabu? Nezoufejte, i vy můžete léto přivítat v té nejlepší kondici. Zařiďte si domácí posilovnu. Cvičení doma přináší celou řadu výhod. Ušetříte na vstupném, nejste omezeni otevírací dobou, nemusíte čekat, až se uvolní požadovaný trenažér, a také uspoříte čas, který byste jinak strávili na cestě. Navíc budete mít posilovnu stále na očích, což je ta nejlepší motivace.

Závěsná lůžka do interiéru
Závěsná lůžka do interiéru

Inspirace pro vaše bydlení

Závěsná lůžka do interiéru mají spoustu výhod. Pokud chcete změnu ve své ložnici nebo udělat radost dětem, vsaďte právě na závěsná lůžka.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.