Zima je v plném proudu, zahrada ale nespí aneb Jak se připravit na sezónu

Pokud vlastníte zahradu, víte, že práce na ní nekončí ani v zimě. Zima je obdobím, kdy můžeme provést některé přípravné práce, provádí se prořezání jádrovin, je to také ideální doba k větším úklidům a úpravám zanedbaných koutů zahrad. A to je jen částečný výčet toho, co je na zahradě potřeba udělat.

(Zdroj: Profimedia)

Trávník volá po prořezání a pískování

V březnu a dubnu je nelepší doma na vertikutaci. Že jste ji prováděli na podzim? Pokud chcete mít opravdu pěkný hustý anglický trávník, mělo by se provádět prořezání a vyčesání suchých částí 2x ročně.

„Po zimě trávník posekejte na co nejkratší délku, bude tak dobře připraven pro následnou vertikutaci. Pokud se v něm objevil mech nebo další plevel, postříkejte inkriminovaná místa zelenou skalicí. Nepoužívejte jí ale na plevel, který se objeví v dlažbě, skalice totiž způsobuje její zreznutí,“ David Benda, z oddělení zahrady v Hornbachu.

Po použití zelené skalice nechte trávník odpočívat jeden až dva týdny. Následně proveďte vertikutaci. Na malé plochy budou stačit kovové nebo speciální provzdušňovací hrábě, při větším pozemku se vyplatí pořídit si elektrický či akumulátorový vertikutátor. Udržujete-li opravdu velkou zelenou plochu, vyplatí se benzinový. Poslední jmenované často obsahují i sběrný koš, takže vyhrabaný plevel, stařinu a mech seberou a vám odpadne druhé kolo hrabání a odvoz dopadu.

Vyhrabte a prořežte stávající drny do hloubky tří až pěti milimetrů. Vertikutací trávník vlastně provzdušňujete a zlepší se tím příjem živin a vláhy. Navíc trávě častý střih a prořezání prospívá a vybízí ji k většímu růstu, plevele to naopak poškodí.

Okamžitě po vertikutaci prohoďte trávník křemičitým pískem zrnitosti od dvou milimetrů. Dává se v množství dva litry na metr čtvereční na jižní, východní a západní stranu a tři litry na metr čtvereční na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu. Tím vytvoříte přirozenou drenáž v jílovité půdě.

Zima je časem servisování

Předzimní a zimní čas byste měli využít k sepisování zahradní techniky. U většiny elektrických zahradních strojů je zimní údržba jednoduchá a zařízení je koncipováno tak, aby ji zvládl i naprostý laik.

U strojů, které mají benzinový motor, je už údržba těžší a mnohdy se bez servisu neobejdete. Podívejte se proto ve vašem okolí, jestli právě značka vaší techniky nenabízí posezonní servis.

Sami zvládnete kontrolu pevnosti lanek, řemenů a jiných součástek celého mechanismu. U sekaček s pojezdem zkontrolujte pojezdové převody a řemen. Podívejte se také do manuálu, kde je celý postup údržby zapsán, a zkontrolujte správnost jednotlivých kroků údržby.

Pro sekání trávníku je základním předpokladem mít u sekačky dokonale nabroušené nože. V opačném případě totiž trávu při sečení třepíte a ta je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. Proto proveďte i kontrolu a případné nabroušení nožů sekačky.

Vezměte do ruky nůžky

I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující jarní sestřih. Během zimy je ideální doba na řez jádrovin, tedy jabloní a hrušní. Peckoviny zatím nechte odpočívat. Čas řezu meruněk, broskvoní, slivoní a třešní přichází až na jaře, kdy nasazují poupata nebo už kvetou.

Zima je vhodná k řezu hlavně kvůli nízkým teplotám, ve kterých se v ovzduší tolik nešíří zárodky chorob, které by jinak mohly napadat čerstvé řezné rány. Právě ty jsou vstupní branou chorob a škůdců do dřeva.

Jakmile teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, je vhodné řez odložit na příznivější počasí. Problematická bývá už teplota okolo pěti stupňů pod nulou. Dřevo totiž rychle tuhne, takže se poměrně těžko stříhá zahradnickými nůžkami i řeže pilkou. Nůžky tedy ztvrdlé dřevo neodstraní čistým střihem, rána je po obvodu více poškozená, takže se déle hojí. Poměrně velké komplikace přináší také námraza a mrznoucí déšť, který na větvích vytvoří ledovou krustu. Ani v tomto počasí se na zahradu nevydávejte a počkejte, až led na větvích roztaje.

„U stromů přihlédněte k odrůdě, protože každý druh potřebuje přeci jen trochu jinou péči. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji. Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí. Uvidíte, jak rychle se rostliny poženou do výšky,“ doporučuje odborník z Hornbachu.

Pokud plánujte vymýtit kout zahrady zanesený nálety, je zima nejlepší. S tím vám pomohou pákové zahradní nůžky. S kmínky, které nezvládnete ustřihnout, pomůže motorová pila. Aby vám nepřekážely pahýly při sekání trávy, odkopejte je a uřízněte pod zemí nebo v rovině s okolním povrchem. Na jaře sice znovu obrazí, ale pokud budete sekat pravidelně, slabé výhonky sekačkou usekáte a časem tyto nálety úplně vyhubíte.

Ryjte, hnojte a dezinfikujte

Záhony zryjte a provzdušněte. Rozvrhněte si rozmístění rostlin. Do půdy doplňte hnojivo. Můžete použít jak přírodní hnojivo, tak například i fosfátové sklo. Fosfátové sklo je dlouho působící hnojivo pro květy a plody do trvalých záhonů. Má vysoký obsah fosforu a draslíku a nemusíte půdu hnojit až dva roky.

Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice. Ta zneškodní přezimující škůdce a zároveň poslouží jako celková dezinfekce. Modrou skalicí omyjte skla a rámy. Zkontrolujte, zda skleněné či polykarbonové části nepopraskaly a vyzkoušejte funkčnost větracího okna. Taktéž věnujte pozornost lištám a gumám, ty by mohly být zpuchřelé a nemusely by celou sezonu sklo udržet.

Zavlažování, rybníky a jezírka počkají na jaro

Na jaře je důležité také zkontrolovat zavlažovací systém a v případě potřeby vyčistěte čerpadlo na vodu. Pokud máte kompresor, profoukněte jím hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty. Pokud po ruce kompresor nemáte, pomalu vypouštějte vodu, abyste vytlačili vše, co v hadicích nemá být. Sledujte u toho, zda se někde neobjeví závada, například zda někde nevytéká voda anebo zda hadice není prasklá. Zkontrolujte také vodovodní kohoutek a tlak vody.

Na jaře také důkladně vyčistěte rybník nebo jezírko na zahradě. Poté přidejte startovací Jezírkové bakterie a po 14 dnech můžete nasadit ryby. „Za tři týdny po startu zapněte jezírkovou UV lampu a to na čtyři až šest hodin denně. Tato lampa se v jezírku postará o ničení zárodků a hubení řas. Nenechávejte ji ale zapnutou déle, než je třeba. Ničili byste tím i ty správné bakterie,“ vysvětluje David Benda z Hornbachu.

Publikováno: 20.12.2022, Autor: autor: Kateřina Šedivá | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci se specialistou z Hornbachu

Mohlo by vás dále zajímat

Vertikutace trávníku a jeho zazimování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vertikutace trávníku a jeho zazimování

Jak zazimovat trávník

Jak zazimovat trávník

Kdy zakládat nový trávník

Víte kdy je vhodná doba k založení nového trávníku? V krátkosti divákům řekneme, kdy je k založení nového trávníku vhodná doba.

Rady do zahrady - mech a medvědí česnek

Jak se zbavit mechu a zasít si medvědí česnek?

Jarní vertikutace trávníku

Jarní vertikutace trávníku

Údržba trávníku

Údržba trávníku

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?