Dílna je jako kuchyně. Potřebuje úložné prostory a pořádnou pracovní desku

Český člověk je šikovný, tvořivý, ve věcech oprav často soběstačný. K tomu ale potřebuje náležité zázemí – dílnu. Jak by mělo takové kutilské království vypadat, aby se v ní dobře dělalo, a čím ji zařídit, aby bylo vše po ruce? Přinášíme několik zásad, bez kterých se pravé kutilské doupě neobejde.

(Zdroj: shutterstock)

Správně zařízená by měla dílna umožnit ergonomickou a bezpečnou práci. Základem je přehledně seřazené nářadí a materiály, které jsou v dosahu pracovního stolu. Pro skladování drobných dílů, jako jsou šroubky či hřebíky, potřebujeme dostatek úložných prostor stejně jako na speciální nástroje, které vezmeme do ruky jen občas, ale jejich funkce je nenahraditelná. Je to vlastně kuchyně a platí tu podobné zásady.

Pracovní deska je základ

Pracovní stůl zvaný ponk je asi nejdůležitější součástí dílny. Aby dobře sloužil, je třeba mít pracovní desku ve správné výšce, která se uzpůsobí individuální k výšce svého uživatele a práci, kterou na ní budeme konat: Jiná bude výška stolu je vhodná pro montáž nebo drobné práce, o 15–20 cm vyšší je nutná například pro umístění vrtačky nebo kotoučové brusky, bez které se v dílně neobejdeme. Pro práci s vrtačkou nebo bruskou přizpůsobíme výšku stolu tak, aby ruka v lokti při práci svírala pravý úhel u stojícího člověka.

Stůl musí mít pevnou desku a stabilní konstrukci. „Nejvhodnější je vybírat pracovní desku z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku, použít můžeme také vodovzdornou překližku o síle 22 a více mm,“ radí Zlatko Slebodník, odborník na nářadí a železářství

V malé dílně oceníte pracovní stůl na kolečkách, abychom jej mohli přemístit podle potřeby a vytvořit si volné místo kolem něj. Pořizujte zásadně kolečka s brzdou!

Dílna potřebuje pořádné světlo!

Nejlepším osvětlením je přirozené světlo, a tak by dílna měla mít velké okno, pod které umístíme ponk. Umělé osvětlení potřebujeme ale také. Samozřejmostí je kvalitní stropní světlo, ale velký důraz se klade zejména na lokální osvětlení pracovní plochy.

Zde platí stejně jako třeba u psacího stolu, aby bylo světlo silné, ale neoslňovalo při práci. Můžeme umístit bodové osvětlení přímo nad ponk a pro přímé nasvícení práce využijeme kloubové lampičky.

Důležité je, aby u rotujících nástrojů nebyl prostor svícen klasickými zářivkami, jejichž obnovovací frekvence může vyvolat pocit, že nástroj stojí, snadno by pak došlo k úrazu. Vhodné je volit LED osvětlení.

Skříně, skříňky, police

V dílnách se pro nejčastěji používané nářadí nejlépe osvědčují police, závěsné systémy a děrované stěny nebo univerzální desky s háčky. Měly by být bytelné, aby udržely i těžší věci a snesly hrubější zacházení.

Pro nástroje, které používáme nejčastěji, lze na stěnu nebo desku za pracovním stolem připevnit magnetické lišty, na které se snadno uspořádají a odloží kovové nářadí – například klíče, šroubováky, dláta, pilníky a podobné.

Méně často používané nářadí, nástroje či stroje uložíme do uzavíratelných skříní nebo stohovatelných plastových boxů. Ty jsou praktické, protože do nich je vidět a rychle najdeme, co hledáme.

Nářadí, bez kterého se neobejdete

Nezbytným vybavením každé dílny je nepochybně svěrák, akumulátorová vrtačka nebo šroubovák, páječka, případně fréza nebo pila. Od stavební kotoučové až k pásové pile je výběr téměř nekonečný.

Chybět nesmí ani nezbytné maličkosti v podobě různých kleští, štípaček, odlamovacích nožů, měřicích a vážicích pomůcek či lepidel, tmelů a laků a natěračských potřeb. Pohodlí při práci zvýší i pracovní podpěry, takzvané „kozy“, a bubnový prodlužovací kabel, aby nedocházelo k omezení délkou přívodních kabelů jednotlivých nástrojů. Samozřejmostí jsou sady různých šroubů, matic, hmoždinek nebo hřebíků.

Nepodceňujte bezpečnost

Brýle, sluchátka, vybavená lékárnička či hasicí přístroj a další bezpečnostní a úklidové pomůcky jsou nezbytné.

Užitečným pomocníkem je stavební vysavač, který nemá problém ani s odsáváním hrubých nečistot z frézy, pily nebo hoblíku. Pracovní prostor je nutné vždy dovybavit nebo upravit v závislosti na konkrétním projektu a materiálech, které v rámci něj budete zpracovávat.

Publikováno: 16.12.2022, Autor: autor: Jana Truksová | zdroj: Článek byl vytvořen ve spolupráci s Zlatko Slebodníkem - odborníkem na nářadí a železářství Hornbach

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybavit dílnu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybavit dílnu

Bubny ze starého kartonu a PET lahve

ReUse - jak zpracovat kartonové role od koberců a plastové lahve? Nevyhazujte je a vyrobte si z nich parádní bubínek.

Jak vyrobit udírnu ze starého sudu

Návod na výrobu udírny ze starého plechového sudu

Jak prakticky zrenovovat stěnu v šatně

Jak na renovaci šatny poradí Pepa Libický

Postavte si multifunkční pracovní stůl

Multifunkční pracovní stůl

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.