Stáří si žádá své: Jak zařídit bydlení pro seniora

Čas je neúprosný a stáří zaklepe na dveře každému z nás. Nastává chvíle, kdy starší generace potřebuje častější pomoc a je tedy příhodné řešit pro příbuzné méně náročné bydlení. Při zařizování bytu je třeba uvažovat z pohledu potřeb seniora.

(Zdroj: shutterstock)

Pokud jste v situaci, kdy řešíte úplně nové bydlení pro své rodiče či prarodiče, věnujte čas výběru vhodné lokality a pozice bytu. Bydlení vybírejte podle úrovně infrastruktury – tedy veřejné dopravy, vzdálenosti lékařů a obchodů, ale i kulturních center a městských parků. Velkou roli hrají i doplňkové služby, jako je kadeřnice či čistírna. Vybírejte raději byt v nižším patře, a to i v případě, že bytový dům disponuje výtahem. Nemůžete předpokládat, že bude fungovat pořád. Výhodou je, má–li dům vyřešený bezbariérový vstup, například nájezdovou rampu. Na co se často zapomíná, je, že senioři jsou velmi ohroženou skupinou z hlediska kriminality, proto by měl být jejich příbytek situován v bezpečné a klidné čtvrti.

S přibývajícím věkem se u každého z nás zhoršují funkce jednotlivých smyslů, ale i pohybové schopnosti. Nemůžete předem odhadnout, s jakou indispozicí budou ve stáří bojovat právě vaši rodiče. Při řešení bydlení je tedy dobré uvažovat o více faktorech z hlediska specifických potřeb stárnoucích lidí.

Bezpečí především

Úprava interiéru by se měla nést v duchu prevence úrazů uživatele bytu. Seniorské bydlení by mělo být především bezbariérové – vyvarujte se prahů mezi místnostmi, malým koberečkům či vyvýšeným podlahám, o které se velmi snadno zakopává, také mohou ztížit pohyb imobilnímu člověku. Důležitý je i výběr podlahoviny. Jako ideální řešení se jeví zátěžové PVC dodávané v rozmanitých barevných variantách a imitacích různých materiálů. Další nespornou výhodou je jeho snadná údržba.

Starším lidem se zhoršuje prostorové vidění včetně vnímání hloubky. Z toho důvodu by měly být schody, výstupky ale i například zábradlí výrazně barevně označené.

Kromě pádů hrozí seniorům často popáleniny, proto jsou v jejich bytech nevhodné elektrické přímotopy, kamna na pevná paliva i nezakryté radiátory (stává se, že senior upadne na radiátor a nedokáže se zvednout, výsledkem jsou i vážné popáleniny). Vhodné jsou též elektrické vařiče s časovým spínačem, které se automaticky vypnou.

Hlavně dostatek místa na projití

Stárnoucí člověk potřebuje dostatek prostoru pro pohyb v interiéru. Myslete nejen na potřebnou šířku pro průchod mezi nábytkem u zdravého člověka, ale i takového, který se pohybuje pomocí berlí, chodítka či kolečkového křesla – tedy minimální průchodná šířka by měla být 800 mm se zachováním volného prostoru s průměrem kruhu 1500 mm pro případnou nutnost použití invalidního vozíku. Prověřte i šířku dveří, kolečkové křeslo neprojede dveřmi užšími než 90 cm, ale teprve metrová šířka umožní pohodlný pohyb. Klika dveří je umístěna vždy ve výšce 750–1100 mm.

Senioři s omezenou hybností často stráví hodně času díváním z okna v sedě. Proto by měl být parapet ve výšce maximálně 70 mm. Výhodou je, když má byt balkon či lodžii, protože pro mnoho přestárlých lidí je to mnohdy jedinou dostupnou možností, jak se dostat na čerstvý vzduch a posedět si tam. Aby tyto prostory umožnily obyvatelům bytů odpočinek, stolování či práci, musejí být dostatečně velké. Minimální hloubka balkonu či lodžie by tedy měla být 1500 mm a pokud možno i větší.

Také ložnice by měla být větší, aby bylo v případě potřeby možné umístit postel tak, že bude přístupná ze tří stran. Neméně důležitý je výběr lůžka. Pro pohodlí seniora by mělo být vyšší, než je běžné, tedy 500–580 mm s volným prostorem pod ním. Postel by měla mít polohovací rošt s elektrickým ovládáním.

Koupelna hlavně bezpečná

O nutnosti větší investice bychom neměli pochybovat v případě koupelny. Ta je obecně nejrizikovější místností v obydlích. Z hlediska bezpečí, ale i pohodlí je oproti vaně přínosnější sprchový kout, který by měl být vybaven sedátkem a madly. Nechce-li se senior vzdát vany, pořiďte speciálně určenou pro osoby se sníženou pohyblivostí, které mají nižší hloubku (380 mm) a integrovaná, mobilní nebo podél vany umístěná madla, takže vstup i výstup z vany je snazší. Vhodná je protiskluzová úprava dna.

Pro starší a méně pohyblivé osoby se doporučuje zvýšená výška klozetové mísy cca 480 mm, se sedátkem 500 mm, což umožňuje snazší vstávání. Pro seniory nachází uplatnění také multifunkční provedení klozetové mísy spojené s funkcí bidetu, tzv. „sprchovací toalety“, kde je do klozetové mísy instalována sprška pro omývání intimních částí těla proudem vody s následným bezdotykovým osušením teplým vzduchem.

Na rozumných místech instalujte úchyty, kromě sprchového koutu by měly být i v blízkosti záchodové mísy. Nezapomeňte kluzkou podlahu doplnit protiskluzy, případně položit protiskluzovou dlažbu.

Výběr speciálně upravených, bezpečných a ergonomicky uzpůsobených sanitárních předmětů je na dnešním trhu velký. Nové typy zdravotně technických zařizovacích předmětů jsou racionálně a ergonomicky navrhované, propracované do každého detailu a velmi zajímavých designech i různých cenových relacích. Předměty musí být vyrobeny z pevných, nepropustných, odolných a trvanlivých materiálů, přičemž povrchy předmětů je třeba volit takové, aby byly dobře udržovatelné, trvanlivé a vydržely vysokou zátěž.

TIP: Pomůcky pro vybavení koupelny a WC (sedačky vanové a do sprchy, židle a křesla do sprch, zvedák do vany a příslušenství, nástavce na WC) jsou v plné výši nebo částečně hrazené zdravotní pojišťovnou. Pomůcky předepisuje lékař – praktický nebo příslušný specialista. V případě, že pomůcka není hrazena nebo je-li na ní vysoký doplatek, můžete požádat na sociálním odboru městského úřadu v místě bydliště o jednorázový příspěvek na pořízení pomůcky nebo o úhradu doplatku.

I kuchyň pro seniora má svá pravidla

Kuchyň patří k nejpoužívanějším místnostem, plní funkci varné, skladovací a mycí, často slouží i jako jídelna či prádelna. Pracovní plocha nemusí být celá ve stejné výšce. Doporučuje se nejníže umístit varnou plochu, aby bylo možné bezproblémově nahlížet do hrnců během vaření, o něco výše může být přípravná plocha (850–900 mm) a nejvýše je umístěn dřez (tak, abychom mohli na jeho dno volně položit ruce).

Pečicí trouby a mikrovlnky jsou pro pohodlné a bezpečné užívání seniory vhodně umístěny ve výšce cca 1100–1200 mm, aby je bylo možné ovládat i vsedě. Otevírání trouby může být u novějších typů obdobné jako u mikrovlnných trub (boční otvírání, je pohodlnější). Vedle varné plochy by měla být po obou stranách odkládací plocha. Nejvhodnější umístění pracovní plochy se jeví mezi varným a mycím centrem.

Snadné obslužnost vede k samostatnosti

Při zařizování obytných prostor pro seniora se snažte podporovat jeho samostatnost. Nesnažte si zarytě namlouvat, že budete pravidelně chodit rodičům či prarodičům to či ono řešit. V budoucnu nebudete vždy po ruce, klasickým příkladem jsou dovolené, které budete chtít trávit třeba i v zahraničí. Přestože je možné se v takových případech domluvit na krátkodobé asistenční službě, snažte se svým blízkým život příliš nekomplikovat pocitem závislosti i v běžných úkonech.

Veškeré ukládací prostory by měly být zhruba v úrovni očí. Do spodních skříněk a šuplíků, kam se bude muset senior ohýbat, dávejte minimálně používané věci. Vysoko umístěným a patrovým skříním se absolutně vyvarujte. Představte si situaci, kdy jste první den na vysněné dovolené u moře a vaše babička se právě rozhodla vyčistit vánoční ozdoby, které jsou uložené ve skříňce nad vstupními dveřmi.

V neposlední řadě si dejte načas s výběrem bezpečnostních doplňků. V současnosti je na trhu celá řada prvků od kouřových čidel po automatické vypínání spotřebičů. V domácnosti seniora řada z nich jistě najde své uplatnění, jejich obsluha by však neměla být obtížná a nesrozumitelná.

Publikováno: před 11 měsíci, Autor: 21.12.2022 3:30 | autor: Lenka Malá a Jana Truksová | zdroj: Bydlení pro seniory, Domov

ČTĚTE DÁLE

Víte, podle čeho vybrat jídelní soupravu a co by měla obsahovat?
Víte, podle čeho vybrat jídelní soupravu a co by měla obsahovat?

Interiér

Jídelní souprava by neměla chybět v žádné domácnosti. Popravdě – vlastnit byste měli minimálně dvě. Proč a jak je vybírat, se dozvíte v našem článku.

Vánoční parapet dokáže navodit správnou vánoční atmosféru
Vánoční parapet dokáže navodit správnou vánoční atmosféru

Interiér

Vánoční nálada na nás dýchá snad na každém kroku. Pro vykouzlení sváteční atmosféry v interiéru můžeme vyzdobit i vánoční parapet.

Zrcadlem na stěně obohatíte interiér
Zrcadlem na stěně obohatíte interiér

Interiér

Doplňky mohou interiér výrazně obohatit. Zrcadlové stěny se hodí do každého vnitřního prostoru, který nejen opticky zvětší, ale slouží i k praktickému využití.

Inspirujte se a vyzdobte si dům podle toho letošního největšího vánočního trendu
Inspirujte se a vyzdobte si dům podle toho letošního největšího vánočního trendu

Interiér

Trendy ve vánoční výzdobě se mění. Rádi držíte s trendy krok? Chcete vědět, jaké trendy ovlivní letošní Vánoce? Máme pro vás informace o tom nejžhavějším.

Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni
Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni

Interiér

Luxferové stěny prožívají svou renesanci, ty moderní se hodí do všech typů interiérů, takže by byla škoda nevyužít jejich estetických i praktických předností.

Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu
Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu

Interiér

Styly kuchyně mohu být různé. Podle toho se odvíjí i vybavení, které se neobejde vhodných doplňků. Jedním z nich může být i zajímavý jídelní či nápojový servis.

Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla
Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla

Interiér

Tmavý nábytek v obývacím pokoji je opět v módě. Svrhl skandinávský styl. Víte však, jak takovou místnost zařídit, aby nevypadala temně a ponuře? Poradíme vám.

Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?
Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?

Interiér

Háčky na ručníky do koupelny mohou mít rozličný design. Jedná se o praktického pomocníka i elegantní doplněk. Jak se však vyznat ve změti háčků?

Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás
Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás

Interiér

Nerezové příbory jsou sice v kuchyni vidět nejčastěji, existují však i jiné materiály, z kterých můžeme příbory vyrobit. Jaké materiály to jsou?

Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design
Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design

Interiér

Koberec do koupelny je ideálním doplňkem pro pohodlí a bezpečí. Navržený s ohledem na odolnost, snadnou údržbu a bezpečnost.

Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu
Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu

Interiér

Španělský koloniální design je krásný, hřejivý a útulný. Rozhodně není pouze o architektuře, ale i interiérovém designu. Určitě si ho zamilujete.

Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?
Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?

Interiér

Proměny v interiéru jsou velmi často o změně nábytku. To však není zrovna nejlevnější záležitost. Je to ale nutné? Nejde to levněji? A kde končí ten starý?