Používáte elektrokotel? Poradíme, jak s ním ušetřit za topení

Pořízení elektrokotle umožňuje snížení provozních nákladů. Ovšem pro efektivní a zároveň úsporný provoz kotle je třeba nastavit několik základních parametrů. Mnohdy se nabízí i další praktické funkce. Je však třeba vědět, jak vše správně nastavit. Zde proto najdete užitečné tipy, které vám pomohou ušetřit.

(Zdroj: Rashevskyi Viacheslav / Shutterstock.com)

Nastavení elektrokotle

Pokud máte doma elektrokotel, je klíčové ho nastavit správně – pro účinný provoz s nízkými náklady, ale i uživatelský komfort. Nejdůležitější je základní nastavení, které zahrnuje zpravidla tři parametry. Jde o:

  • výkon zařízení,
  • výstupní teplotu vody,
  • tlak vody v otopné soustavě.

Optimálního nastavení elektrokotle lze dosáhnout relativně snadno – výrobce doporučuje určité rozmezí, v kterém je třeba tyto veličiny nastavit. Kromě toho je však třeba zvážit i další faktory. Výkon a teplota vody se odvíjí od typu vytápění, venkovní teploty vzduchu a tepelných ztrát objektu. Kromě toho záleží také na tom, zda je elektrokotel jediným zdrojem tepla, nebo využíváte i další doplňkový zdroj. Pokud si nevíte rady, jak správně nastavit elektrokotel, základní nastavení můžete nechat na profesionálech, kteří zváží všechny důležité parametry a zajistí tak optimální nastavení kotle.

Termostat

Termostat nabízí jednoduché řešení, jak ušetřit za topení. Tato jednotka bývá umístěna v centrální části domu, například obývacím pokoji a umožňuje řízení vytápění i v jiných místnostech. S pomocí termostatu si můžete nastavit časové režimy – lze tak určit, aby ráno kotel více topil. Zatímco ve vaší nepřítomnosti může udržovat nižší teplotu, čímž ušetříte náklady.

Termostat vám může výrazně ulehčit, stejně tak ulehčí i vaší peněžence. Postará se totiž o automatické spínání kotle. Můžete si tak nastavit, že během dne udržuje příjemnou teplotu, zatímco během noci či vaší nepřítomnosti vytápí pouze na nižší teplotu. Je totiž důležité, abyste kotel nevypínali na dobu, kdy nejste doma. Došlo by k vychladnutí konstrukce a její opětovné ohřátí by následně spotřebovalo mnohem více energie. Termostat předejde teplotním výkyvům, můžete tak ušetřit.

Při pořízení termostatu je třeba dobře zvážit jeho umístění. Pokud ho dáte do blízkosti radiátoru, okna, či za nábytek, nezískáte přesná data. Teplotní čidlo je nejlepší umístit na volnou stěnu bez vytápěcích těles. Tak získáte optimální informace o aktuální teplotě v interiéru, na jejichž základě kotel přizpůsobí vytápění.

Termostatické hlavice

Kromě termostatu je vhodné pořídit také termostatické hlavice. Ty můžete umístit do dalších místností. Umožňují regulovat teplotu v jednotlivých místnostech, maximální teplota přitom nemůže překročit teplotu nastavenou termostatem. Snadno si tak přizpůsobíte teplotu v konkrétních místnostech – například v ložnici by totiž měla být teplota o pár stupňů nižší než v koupelně. Díky preciznímu nastavení je roční spotřeba elektrokotle pod kontrolou a nemusíte se obávat zbytečného a nákladného přetápění.

Ekvitermní regulace

Jednou z velmi praktických funkcí elektrického kotle je takzvaná ekvitermní regulace. Využívá venkovní čidlo, které sleduje venkovní teplotu. Na jejím základě je pak upravena intenzita vytápění elektrokotle. Kotel tedy ohřívá topnou vodu v závislosti na tom, jaká je venkovní teplota. Čím nižší je teplota venku, tím vyšší je ohřev vody v otopné soustavě. To platí i naopak – pokud je venku relativně teplo, výkon kotle se snižuje. Jde tak o další způsob, jak můžete předejít zbytečnému přetápění.

Elektrokotel je praktickým vybavením, které nabízí komfort a úsporu za náklady. Instalací to však nekončí. Právě správným nastavením můžete využít všechny benefity, výrazně ušetřit, přičemž provoz kotle zůstává účinný.

Publikováno: 12.12.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Miniseriál o vytápění - plynový kondenzační kotel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V našem miniseriálu o vytápění jsme se tentokrát zaměřili na plynové kondenzační kotle a zodpovíme nejčastěji kladené otázky.

Co přináší servis plynových kotlů

Jak servisovat plynový kotel?

Jak dostat z topení peletami maximum?

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"

Krmení ptáků v zimě

Ke krmení ptáků v zimě je nutno zabezpečit i vodu.

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Kotel na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva, povinná kontrola kotlů.