Jaké vybrat tepelné čerpadlo?

Výběr tepelného čerpadla je častou otázkou při výstavbě rodinného domu. Využití tepelného čerpadla nabízí skvělé řešení, jak dosáhnout velmi nízké potřeby energie. Dům tak vyhoví požadavkům na energetickou třídu a vy ušetříte. Tepelná čerpadla jsou přitom vhodná i do bytů.

(Zdroj: TPM-FOTO / Shutterstock.com)

Čerpadla pro rodinné domy

Tepelné čerpadlo nabízí řadu výhod, díky tomu jde o velmi častou volbu při výstavbě novostaveb. Jde však zároveň o skvělou volbu při rekonstrukci.

Nabízí se tři základní typy:

 1. vzduch/voda,
 2. voda/voda,
 3. země/voda.

Výběr je třeba přizpůsobit prostředí a potřebám domu. Každý typ je specifický tím, odkud čerpá energii.

Níže najdete základní popis jednotlivých typů, který vám může pomoci při rozhodování. Pokud však přesto budete váhat, nabízí se výpočet výkonu tepelného čerpadla. S jednoduchou aplikací rychle zjistíte, jaký typ čerpadla bude pro vaše potřeby ten nejlepší.

Díky tomu, že čerpadla umožňují výrazně snížit energetickou náročnost budov, můžete využít dotace na tepelné čerpadlo. Výše příspěvku se liší v závislosti na typu čerpadla, rozhodně se však vyplatí o něj žádat. Pokud vás odrazuje papírování, můžete se obrátit na profesionály, kteří za vás vyřídí žádost o dotace na tepelná čerpadla.

Vzduch/voda

Tento typ čerpadla je velmi oblíbený. Funguje na jednoduchém principu – teplo získává z okolního vzduchu a využít ho tak lze v podstatě kdekoli. Problémy však mohou nastat během zimních měsíců, kdy je teplota venkovního vzduchu velmi nízká. Účinnost čerpadla tak klesá a může být nedostatečná pro komfortní vytopení domu.

Na druhou stranu však existuje i řada argumentů, proč tepelné čerpadlo vzduch/voda může být tou nejlepší volbou pro vás. Patří mezi ně:

 • snadná instalace,
 • přijatelná prvotní investice,
 • nízké provozní náklady,
 • vysoká účinnost.

Při instalaci tohoto typu čerpadla je dobré zvážit také instalaci jiného zdroje energie pro případ, že v zimě teploty klesnou pod -15 °C, kdy klesá účinnost čerpadla.

Voda/voda

Druhým typem čerpadla je voda/voda. Teplo čerpá z vodního zdroje (řeky či podzemní vody), proto tento typ není využíván příliš často. Ovšem pokud u domu máte vodní zdroj, pak může jít o dobrou volbu.

Mezi hlavní výhody těchto čerpadel patří:

 • vysoká účinnost,
 • nízké provozní náklady.

Před instalací tepelného čerpadla voda/voda je však třeba zvážit také náklady na údržbu čerpadla – servis je o něco dražší.

Země/voda

Tepelná čerpadla země/voda patří mezi populární řešení. Ve srovnání s čerpadly vzduch/voda je však třeba počítat se specifickou instalací. Zdrojem energie je totiž teplo z půdy. Proto jsou instalovány plošné zemní kolektory či hlubinné zemní vrty. Kolektory se instalují v blízkosti stavby do nezámrzné hloubky (zhruba 80-140 cm pod povrchem). Oproti tomu vrty bývají v hloubce kolem 150 metrů.

Mezi hlavní výhody patří:

 • velmi vysoká účinnost,
 • nízké provozní náklady,
 • teplotní stabilita prostředí pro čerpání tepla.

Čerpadla pro byty

Nejlepší volbou pro samostatnou bytovou jednotku je tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Je však třeba mít dostatek místa pro instalaci vnitřní i venkovní jednotky. Navíc venkovní jednotka může hlukem obtěžovat sousedy. Tento typ čerpadla neumožňuje ohřev vody.

Na druhou stranu však nabízí i řadu výhod:

 • snadná instalace,
 • rychlost vytápění,
 • dlouhá životnost,
 • využití i jako klimatizace.

Pokud hledáte čerpadlo pro bytový dům, pak je lepší volbou čerpadlo vzduch-voda. To umožňuje ohřev vody v otopné soustavě domu. Jednotky lze umístit na fasádu či střechu domu, nevýhodou při instalaci na fasádu je vyšší hlučnost a vibrace.

Mezi hlavní výhody tohoto čerpadla patří:

 • snadná instalace,
 • nižší počáteční investice,
 • při instalaci na střechu mizí problém s hlučností a vibracemi.

Tepelná čerpadla dokáží významně snížit energetickou náročnost budovy. S využitím dotací přitom nejde o tak velkou investici, náklady se vám navíc brzy vrátí díky úsporám za vytápění.

Publikováno: 12.12.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Tepelné čerpadlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Výměna ponorného čerpadla

Pokud se chystáte na zahradě začít používat čerpadlo, prozradíme vám, jaké čerpadlo zvolit a následně co si kromě zpětné klapky, závěsného zařízení nebo rozpěrky obstarat k výměně čerpadla.

Tepelná čerpadla

Víte, jak efektivně využít tepelné čerpadlo?

Výběr tepelného čerpadla

Podle čeho vybrat tepelné čerpadlo?

Proč instalovat tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům