Začínají se prodávat vánoční stromky. Víte, na co si dát při nákupu pozor?

Vánoce bez ozdobeného stromečku si v našich zeměpisných šířkách dokáže představit málokdo. Jenže který koupit? Smrček, borovici, nebo jedli? Dá se poznat, kdy byl stromek uříznutý? Musíte se o něj starat po tu dobu, než ho ozdobíte? Na vše přinášíme odpovědi.

(Zdroj: shutterstock)

Je lepší smrk, borovice nebo jedle?

Asi nejste první, kdo každoročně přemýšlí, jaký druh řezaného stromku vybrat? A možná nakonec „skončíte“ opět u toho, který je u vás doma nejoblíbenější. Nebo chcete přece jen vyzkoušet nějaký jiný druh?

Většina prodejců vám nabídne smrk ztepilý nebo pichlavý, černou borovici nebo kavkazskou jedli. Hned na první pohled je vidět, že se od sebe liší nejen tvarem a hustotou koruny, ale i umístěním jehličí na větvích a hlavně cenou.

Nejlevnější bývá smrk, který je s tradičními Vánocemi v Čechách spojován nejčastěji. Když máte štěstí, má pravidelné, husté větvě a ozdobený vypadá opravdu krásně. Jeho velkou nevýhodou však je, že se vám může stát, že jehličí bude opadávat už při zdobení. Prostě jak ho dáte do tepla, velmi rychle opadá.

Opakem smrku je borovice, která vydrží i teplé místnosti poměrně dlouho svěží. Bohužel má však řidší a pichlavější větve a tím pádem nevypadá tak pěkně jako smrček.

Zdá se, že vhodným kompromisem je tedy jedle. Má pravidelný tvar, bohatou korunu a tmavě zelené husté a lesklé jehličí. Poněkud vyšší cena se jí dá odpustit. Vždyť ji přece kupujete jen jednou do roka.

Jak dlouho už je stromek pryč z lesa?

Taky se ptáte, jak se dá poznat, kdy byl stromek uříznutý? Nebo je jeho výběr jen obyčejná sázka do loterie? Nebojte se. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Strom uříznutý třeba už v září poznáte podle seschlého, rozpraskaného řezu a také podle váhy: Čím je strom těžší, tím je čerstvější – může za to vysoký obsah vody.

Co dělat, když stromek přinesete domů?

Není žádným tajemstvím, že když chcete mít na Štědrý den doma pěkný stromek, musíte ho koupit včas, dokud je ještě z čeho vybírat. Ovšem tím pádem to znamená, že ho přinesete domů dva i více týdnů před Vánocemi. Co tedy s ním?

Postavte ho do nádoby s vodou a nechte ho v chladném prostředí. Ideální je přidat do vody výživu pro stromky. Ještě předtím, než ho dáte do vody, byste měli zkrátit spodek kmene o několik centimetrů. Čerstvým řezem totiž dokáže strom přijmout až 5 litrů vody a vydrží tak déle svěží.

Dejte přitom pozor, aby kůra dosahovala pod hladinu vody v nádobě. Stromy totiž sají vodu pletivem umístěným pod kůrou. Takto opatřený strom můžete nechat stát na balkoně, terase nebo na chladné chodbě až do Štědrého dne. Teplota místnosti by neměla přesáhnout 13 stupňů Celsia.

Pokud však přinesete stromek z venkovního mrazu domů až těsně před Štědrým dnem, nechte ho co nejdéle aklimatizovat v chladné místnosti, aby prudkým přechodem do tepla neutrpěl teplotní šok. Vyplatí se také pořídit stojan, do kterého lze nalít vodu, aby měl strom průběžně vláhu. Pokud budete muset kmen trochu ořezat, aby se vešel do stojanu, dbejte přitom na to, aby kůra opět dosahovala až do vody v nádobce.

K popelnicím ho dávat nemusíte

Ale co se stromkem po Vánocích? Kdekdo si položí nerudovskou otázku: Kam s ním? Záleží jen na vás, jestli splynete s davem a opět opadaný vánoční stromek odnesete k popelnicím, nebo se tentokrát zachováte ekologičtěji. Větve stromku můžete třeba rozdrtit do kompostu a kmen spálit v kamnech nebo (nemáte-li tu možnost) můžete celý stromek odvézt do sběrného dvora.

Publikováno: 09.12.2022, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: Osobní zkušenost autorky, Svět stromků

Mohlo by vás dále zajímat

Jak udržovat vánoční stromek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak udržovat vánoční stromek.

Vánoční stromek - řezaný nebo v květináči

Josef Hošek porovnává vánoční stromek v řezaný a v květináči a vysvětluje, jak se o oba starat, aby vydržely co nejdéle čerstvé.

Znáte naše druhy lesů a jednotlivých stromů

V naší krásné krajině máme lesy listnaté, jehličnaté, i smíšené. Ve všech rostou rozmanité druhy stromů, jasan, dub, buk, či modřín.

Vše o podzimní výsadbě stromků

Reportáž o podzimní výsadbě stromků, jaké výhody má podzimní výsadba, postup, jak správně vysadit stromek.

Vánoční stromek v kontejneru

Vánoční stromek v kontejneru

Okrasná zahrada s velkými kameny a jezírkem

Milan Horka pozve diváky do svojí zahrady s kameny a jezírkem, kterou mu na přání vytvořil architekt Miroslav Pacner.

ČTĚTE DÁLE

Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně
Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně

Vánoce

Štědrovečerní menu je klíčovým prvkem vánočních oslav, kdy rodiny a přátelé usedají ke společnému stolu, aby spolu sdíleli radostné chvíle a lahodné pokrmy.

Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace
Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace

Vánoce

I když nejsme vyznavači dekorací, minimalistická vánoční výzdoba nás může těšit celé vánoční svátky. Vánoce mohou vonět i zdobit zároveň.

Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok
Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok

Vánoce

Zdobení vánočního stromu je každoročně spojeno s otázkou, jak ho letos vyzdobit, aby se hodil do moderního interiéru? Tradičně, nebo podle posledních trendů?

Nechte se inspirovat na Vánoce
Nechte se inspirovat na Vánoce

Vánoce

Vánoce jsou svátky rodinných setkání, ale i dobrého jídla a pití. Jaký si zvolit trendy jídelní set pro letošní Vánoce, aby byl přímo pro vás?

Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky
Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky

Vánoce

Trendem jsou o vánočních svátcích i barvy Festive Ballroom. Pokud si chcete užít svátky ve stylu romantiky, pohádek a něžných barev, je to pro vás to pravé.

Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu
Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

Vánoce

Svícen z tisu nám přinese do interiéru kousek přírody, a to nejen díky zelené barvě, ale také díky vůni, která se z větviček bude linout.

Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně
Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

Vánoce

Vánoční dekorace oken z přírodních materiálů jsou vkusnější než jásavě barevní sobi, Santové a další dekorace, které si v podstatě na dekorace jen hrají.

Oblékněte si ložnici do vánočního stylu
Oblékněte si ložnici do vánočního stylu

Vánoce

Vánoční atmosféru může navodit v ložnici slavnostní povlečení, které může být v zajímavých vzorech i barvách doplněné o vánoční doplňky.

Na vánoční stůl patří živé květiny
Na vánoční stůl patří živé květiny

Vánoce

Vánoční aranžmá z růží můžeme umístit do obyčejné papírové krabice. Přinášíme tip, jak vyrobit dekoraci, která vydrží svěží po téměř celý advent.

Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance
Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance

Vánoce

Jedním ze stylů, které vévodí letošním svátkům, je vánoční styl All About Stars. Co s sebou přináší? Jsou to typické barvy i styl, které můžou vládnout i u vás.

Vytvořte si doma pohádkové Vánoce
Vytvořte si doma pohádkové Vánoce

Vánoce

Pohádkový les je jedinečný vánoční trend, který se inspiruje pohádkami. Máte i vy chuť vrátit se do svého dětství, jen nevíte jak? Poradíme vám.

O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin
O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin

Vánoce

Vánoční dekorace z růží ozdobí stůl po téměř celý advent. Výroba přitom není složitá, není potřeba ani mnoho materiálu. Zde je návod na výrobu.