Trápí vás v zimním období orosená okna v domácnosti? Základem je větrání.

V průběhu chladné části roku se může na plastových oknech objevit vysrážená vlhkost v podobě kapek nebo vlhkého oparu. Některé domácnosti bohužel s rosením oken bojují pravidelně každou zimu. Jak srážení vlhkosti na oknech účinně předcházet? A které rosení má banální řešení, a které naopak vyžaduje urychlený zásah instalační firmy?

(Zdroj: shutterstock)

Existují normy a vyhlášky ohledně vlhkosti vzduchu, dokonce i větrání bytových a nebytových prostor. Přípustná relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech je 30–70 %, doporučená pak v rozmezí 45 až 60 %. „Pro zdraví člověka je však optimální, když se vlhkost v domácnosti pohybuje mezi 45 až 55 %,“ prozrazuje Milan Klepsa, specialista na výrobu plastových profilů a oken.

Rosný bod a rosení oken

Obecně platí, že čím vyšší je teplota vzduchu, tím vyšší je i obsah vodních par ve vzduchu. Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami, a jeho relativní vlhkost je tedy 100 %. Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.

Vlhkost se může srážet nejen na plastových, ale samozřejmě i na dřevěných či hliníkových oknech. Ke kondenzaci dochází nejčastěji na třech místech – z vnější strany oken, mezi izolačními skly a z vnitřní strany oken. Pojďme si tyto tři situace důkladněji popsat.

Kondenzace vlhkosti zvenku

Když se za chladného rána potká teplý vzduch ohřátý od prvního sluníčka s okenními tabulemi, které mají ještě teplotu nočního vzduchu, dojde ke kondenzaci vlhkosti na dolním okraji venkovního skla. Co s takovou kondenzací udělat? „Doporučuji nedělat vůbec nic. Okno a ostění oken jsou na přítomnost vody připravené. Fakt, že venkovní tabule přijme teplotu venkovního vzduchu a neohřívá se od vzduchu v místnosti, je vlastně důkazem, že okno správně izoluje,“ vysvětluje Milan Klepsa.

Rosení oken mezi izolačními skly

Vnitřní prostor izolačního dvojskla nebo trojskla je vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly, a naopak aby se vodní páry nedostaly dovnitř. V momentě, kdy se vodní páry dovnitř dostanou, plastové okno se začne mezi skly mlžit. A to je zásadní problém, který řešte urychleně se svou okenářskou firmou. Průnik vlhkosti mezi skla totiž indikuje porušení vzduchotěsnosti, a tím i zásadní zhoršení izolačních parametrů. „Dokud běží záruka, je to rovněž důvod k reklamaci okenních skel,“ doplňuje Milan Klepsa.

Rosení oken zevnitř a 3 tipy, jak si s ním poradit

Příčinou rosení oken zevnitř je nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti. Nad ránem, když venku výrazně klesne teplota a dojde k ochlazení vnitřního skla, se vodní páry na oknech vysrážejí. Tato skutečnost nemusí nutně znamenat, že jste zakoupili nekvalitní okna. Moderní okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého pokojového vzduchu se suchým vzduchem zvenku. Proto, pokud správně nevětráte, zůstává vysoká vlhkost v bytě a při ranním poklesu teplot jednoduše zkondenzuje.

Níže najdete tři hlavní tipy, které vám v zimě pomohou kondenzaci vlhkosti v interiéru vyřešit:

  1. Nárazově větrejte – V zimě doporučujeme intenzivně větrat. Optimálně přes zcela otevřené okno alespoň třikrát denně po dobu maximálně pěti minut. V topné sezóně nedoporučujeme větrat déle ani používat mikroventilaci. Docházelo by pak zbytečně k výrazným (i neekonomickým) únikům tepla a k ochlazování stěn bytu.
  2. Nepřekrývejte topení – Pokud překryjete radiátor příliš širokou parapetní deskou, nedostane se teplý vzduch k celé ploše okna. Povrchová teplota skla tak s vyšší pravděpodobností klesne pod rosný bod a vlhkost začne kondenzovat.
  3. Zapínejte digestoř i ventilátor – Při vaření zapínejte digestoř, která kromě vůní odsaje i vodní páry. V koupelně pro změnu nezapomínejte na zapínání ventilátoru a při sprchování zavírejte dveře, aby se vodní páry nešířily do ostatních místností.

Publikováno: 09.12.2022, Autor: autor: Marie Šámalová | zdroj: Článek byl zpracován ve spolupráci s Milanem Klepsou - specialistou společnosti VEKA

Mohlo by vás dále zajímat

Jak odstranit skvrny na zdech

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Michael Balík popovídá o tom, proč je možné mít skvrny na zdi a jak je efektivně odstranit.

Zajistěte si čerstvý vzduch v domácnosti

Jak zajistit čerstvý vzduch v domácnosti

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu

Jak větrat v chladném počasí

Jak v chladných dnech větrat?

Péče o orchideje v zimě

RNDr. Miloslav Studnička popovídá o tom jak se o orchideje starat v zimním období

Jak se bránit alergiím

Povíme si hlavní zásady, jak omezit pyly v naší domácnosti, a dále o zdraví prospěšném ionizátoru vzduchu.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.