Tipy, jak doma ušetřit

Rostoucí ceny energií a vysoká inflace nutí lidi hledat cesty, jak v domácnosti ušetřit. Mnoho rodin ale nemá přehled o tom, kudy jim vlastně peníze utíkají. Přitom stačí drobné změny a mohou ušetřit pořádný balík. Přečtěte si několik tipů, jak na to.

(Zdroj: shutterstock)

Udělejte si přehled příjmů a výdajů

Průzkum Ministerstva financí ukázal, že více než polovina českých rodin nemá sestavený rozpočet. Pokud ale nevíte, za co a kolik peněz utratíte, nad svými financemi nikdy nezískáte kontrolu.

Začněte tedy tím, že si sepíšete své měsíční příjmy a výdaje. Nezapomeňte ani na povinné roční platby například za MHD, povinné ručení nebo pojištění. Využít k tomu můžete různé aplikace, mobilní bankovnictví nebo klasickou tabulku v Excelu.

Pravda, všichni zhruba víme, za co utrácíme. Jakmile to ale vidíte černé na bílém, najednou si všimnete, že například za pravidelnou ranní kávu a snídani dáte nehoráznou sumu nebo že platíte zbytečné bankovní poplatky.

Vytvořte si rozpočet

Teď už víte, kam vaše peníze mizí. Zkuste se tedy zamyslet, kde můžete ušetřit. Ideální je vytvořit si pro začátek rozpočet, se kterým můžete manipulovat. Může jít o rozpočet na měsíc, na týden nebo na den. Záleží, co vám bude vyhovovat.

Jakmile rozpočet máte, popřemýšlejte nad některými položkami. Nešly by například některé věci koupit levněji? Kolik měsíčně utratíte za zábavu? Objednáváte si jídlo domů? Chodíte často posedět se svými přáteli? To všechno jsou položky, na kterých se dá ušetřit. Nevíte, jak na to? Zde máte několik snadných tipů.

Jak ušetřit na nákupech

Největší nebezpečí představuje impulzivní nakupování. Víte, že mnoho lidí do 48 hodin od výplaty utratí až polovinu svého příjmu? Každý nákup si proto důkladně rozmyslete, a to i když nakupujete online.

Vneste do svých nákupů strategii. Udělejte si například jídelníček na týden, sepište podle něj seznam potravin a držte se ho. Nelpěte přitom na značkách. I supermarkety nabízí vlastní značky kvalitních potravin a zboží, na kterých můžete výrazně ušetřit.

Místo drahých čisticích prostředků začněte používat přírodní alternativy. Jedlá soda na čištění se dá využít jako levný a univerzální přípravek na úklid. Skvělý je také ocet, který poslouží jako dezinfekce. Vyčistíte s ním pračku i vytřete podlahu.

Myslete u nákupů i na své zvířecí miláčky. Prohlédněte si například oblíbené potřeby pro zvířata z dm drogerie. Najdete mezi nimi vše, co vaši domácí mazlíčci potřebují, a to za skvělou cenu.

Jak ušetřit v domácnosti

Energie jsou aktuálně tématem číslo jedna. I na těch se dá ale snadno ušetřit.

Například:

  • Nesviťte zbytečně tam, kde zrovna nikdo není. Při odchodu z místnosti tedy vždy zhasínejte.
  • Větrejte správně – v zimě nikdy na ventilaci, ale intenzivně pár minut s oknem dokořán. Udržíte tak doma teplo a zároveň vyměníte vzduch v místnosti.
  • Pořiďte si termostat, díky kterému se vyhnete přetápění místností. (Snížením teploty o pouhé 3 °C můžete ušetřit až několik tisíc ročně).
  • Nainstalujte v domácnosti úspornější LED žárovky.
  • Pračku a myčku zapínejte, až když jsou úplně plné.
  • Prádlo pověste na sušák, místo sušení v sušičce.

 

Pokud nejste spokojeni se svým dodavatelem energií, podívejte se na online srovnávač, kde si můžete jednotlivé dodavatele a jejich ceny porovnat. To platí i v případě různých pojištění, půjček nebo tarifů za volání. Ušetřit tak můžete i desítky tisíc korun.

 

Publikováno: 24.11.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Včasná příprava na následující topnou sezónu dřevními palivy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Včasná příprava na následující topnou sezónu

Péče o záhony

Péče o záhony

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky

Práce s univerzálním klíčem

Jak pracovat s univerzálním klíčem.