Nepřeplácíte zbytečně za pojištění auta?

Vlastnictví auta dnes bereme za téměř automatickou věc. I proto si skoro neuvědomujeme, jaké výhody a svobodu automobil přináší. Cenu, kterou za něj platíme, známe naopak výborně. Na palivu se snaží ušetřit skoro každý. Spousta lidí však zbytečně vyhazuje i několik tisíc korun ročně za zbytečně drahé pojištění. Za takové peníze lze například dojet na zahraniční dovolenou. Často k ušetření stačí pouze se zamyslet, za co vše si připlácíme.

(Zdroj: povinne-ruceni.com)

Statistiky ukazují, že takto u nás vyhazuje peníze až několik set tisíc řidičů. Většinou přitom nejde jen o jednu položku. Velká část motoristů totiž vedle zákonné povinnosti mít sjednané povinné ručení využívá i institut havarijního pojištění.

Nepřeplácíte zbytečně za pojištění auta?
Nepřeplácíte zbytečně za pojištění auta? (Zdroj: povinne-ruceni.com)

Povinné ručení

Povinné ručení, či správně pojištění z odpovědnosti provozu vozidla, platíme všichni. Ukládá nám to totiž zákon. Pojišťovny k němu přistupují jako ke kterémukoliv jinému produktu a snaží se nabídnout co nejvýhodnější produkty. Nabízejí tak například různé limity krytí. Minimální zákonem stanovený limit plnění z povinného ručení je 35 000 000 Kč na škodu na životě a zdraví na každého zraněného nebo usmrceného a 35 000 000 Kč na škodu na majetku pro všechny poškozené. To však dnes nemusí být dostatečné, a tak na trhu najdete povinné pojištění auta s limitem plnění i v násobcích těchto hodnot. Ty jsou samozřejmě dražší. Je na každém řidiči, aby si v tomto ohledu našel vhodnou cestu.

Jediným rozdílem mezi různými produkty ale nejsou jen limity plnění. Pojišťovny obvykle nabízejí různá doplňková pojištění. Někde je v ceně pojištění skel, jinde asistenční služby a podobně. V tomto případě už se vážně vyplatí přemýšlet, co můžete využít a za co jen zbytečně připlácíte.

Nepřeplácíte zbytečně za pojištění auta?
Nepřeplácíte zbytečně za pojištění auta? (Zdroj: povinne-ruceni.com)

Havarijní pojištění

Pokud je řeč o přeplácení, mnohem zajímavější situace je v oblasti havarijního pojištění. Z něj se hradí škody, které si na voze způsobíte sami, nebo když nemůžete náhradu škody vymáhat po tom, kdo ji způsobil. Cena tohoto havarijního pojištění závisí zejména na aktuální hodnotě vozidla. Pojišťovny se však snaží tuto částku co nejvíce optimalizovat. Stejně jako u povinného ručení tak nabídnou výhodnější cenu zkušeným řidičům, nebo těm, kteří nebourají. Někteří pojistitelé se zajímají i o další atributy. V jak velkém městě bydlíte? Kolik kilometrů ročně ujedete? To vše může cenu havarijního pojištění ovlivnit. Stejně tak se do částky, kterou každý rok zaplatíte, promítá výše povinné spoluúčasti pojistníka nebo rozšířená pojištění, například proti srážce se zvěří nebo pojištění převáženého majetku.

Zkrátka, pojištění auta je alchymie a každý by při jeho sjednání měl přemýšlet a hlavně porovnávat.

Publikováno: 03.11.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si poradit při pojištění vozidel?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, jak si pojistit auto když například vyjíždíte do zahraničí, nebo jak je pojištěný náklad, či řidič?

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně pojištění majetku

Jak je to s pojištěním nemovitostí? A liší se pojistka na rekreační bydlení a byt? Podívejte se na celou reportáž.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

Poradna s ČPP 4. díl

Listárna se specialistou pojišťovny