Jaká je cena a životnost fotovoltaických panelů? Vyplatí se?

Při dnešních cenách energií se stále více lidí zajímá o způsoby úspor. Mezi ně patří i pořízení moderních technologií, jako jsou například fotovoltaické panely. Jejich úkolem je přímo výroba elektrické energie přeměnou slunečního záření. Podívejte se, kolik takové solární panely stojí a jestli se jejich pořízení vyplatí.

(Zdroj: depositphotos)

Dříve vysoká cena solárních panelů je dnes nižší

Z dlouhodobého hlediska je možné říct, že cena solárních panelů klesá. Je to dáno především efektivnější výrobou i novými technologiemi. V kratším horizontu se však může zdát, že ceny naopak stoupají, to je však způsobeno vysokou poptávkou. Do budoucna je tedy možné, že ceny solárních panelů půjdou opěr směrem nahoru. Aktuálně je cena solárních panelů na zhruba 4 800 korunách pro variantu o výkonu 380 Wp. Ceny se však neustále mění, takže nejlepší je ověřit si aktuální hodnoty u konkrétních modelů, o které máte zájem.

Nezapomeňte na náklady pro instalaci

K ceně za samotný fotovoltaický panel je potřeba připočítat i náklady na samotnou instalaci. Zároveň je potřeba pořídit i další příslušenství, aby bylo využívání solárních panelů opravdu efektivní. Typ a cenová náročnost dalších doplňků záleží na tom, co od solárních panelů vlastně očekáváte a na co budete vyrobenou elektřinu používat.

Za jak dlouho se investice do solárních panelů vrátí?

Protože se jedná o poměrně velkou investici, je dobré vědět, za jak dlouho se zhruba vrátí. Menší domácí solární elektrárna pro běžné použití představuje investici s návratností 6 až 10 let. A to především díky možnosti využití státních dotací, díky kterým se pořízení fotovoltaických panelů opravdu vyplatí. Ještě v kontextu s aktuálně vysokými cenami za elektřiny může být využití solární energie opravdu výhodnou investicí především u nových budov, kde je dobře řešená tepelná izolace.

 

Publikováno: 21.09.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.