Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny

Každý rok s sebou přináší nové trendy. Nikdy ale nejdou bezohledně proti trendům let předcházejících, naopak souzní s nimi a rozvíjejí je. Do moderních koupelen se vracejí živé květiny, pokračují v nich sprchy bez vaničky a v návaznosti na ostatní interiéry v nich vládně šedá, béžová, černá, dřevo a textilní vzory. Krom toho nesmíme zapomínat a neohleduplnost k přírodě, kterou reprezentují vodu šetřící technologie. A hlavně se tu musíte cítit dobře!

(Zdroj: SIKO)

Vzory obkladů a dlažeb pro tento rok

Černá, bílá a její odstíny ovládly obývací pokoje, kuchyně a další pokoje našich domovů už s nástupem oblíbenosti stylu scandi. Nyní se vloudily i do koupelen. Výrazné barevné tóny se prezentují jen velmi okrajově. Pro milovníky minimalismu a pohledového betonu se na trhu objevila celá řada obkladů a dlažeb v imitaci betonu – nejde tedy jen o monolitické odstíny neutrální barvy, ale živoucí struktura s nedokonalostmi a různými odstíny a kresbami tohoto materiálu.

Pro zateplení se výborně hodí dřevo nebo obklady se vzorem dřeva. Není třeba obkládat jím celou koupelnu, ale použít je třeba na podlahu – zde zaujme zvláště dekor klasických parket. Nebo jimi obložte desku pod umyvadlo, což je mnohem praktičtější než použít pravé dřevo. Popularitu si získá i trend podlahy pokračující na stěně, i v tomto případě nejlépe vynikne dekor dřeva.

Jako protipól dřeva si získávají popularitu věrné imitace ocelových či zkorodovaných desek v bronzové nebo platinové barvě. Velmi často s přiznanými škrábanci či známkou broušení a opotřebení.

Pak tu máme dekory textilu a patchworkové vzory. Zatímco první jmenované, kde převládá juta, pytlovina a také tvíd, doplní hlavně dřevěné vzory, výrazný patchwork potřebuje v sousedství neutrální a tlumené barvy, aby vynikl.

Poslední skupinou dekorů, které se na nějakou dobu zabydlí v koupelnách, jsou 3D dekory. Reliéfní, plastické povrchy, trojrozměrné tvary, často seskládané v kontrastu (mat x lesk, reliéf x hladký povrch) vytváří optický 3D efekt. Modernímu interiéru tak vtisknou punc elegance a originality. Ani u nich se to nesmí s jejich množstvím přehánět. Skvěle doplní pohledový beton nebo jeho imitaci, lze je použít na jednu stěnu nebo jako efektní pás. Budou nepřehlédnutelné.

Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny
Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny (Zdroj: SIKO)

Malý nebo velký formát?

Dobrá zpráva: Všechny! Nicméně nutno podotknout, že velké formáty převládají, hlavně ve vzorem přírodního kamene, mramoru nebo pohledového betonu či kovu. V jejich doprovodu pak skvěle vyniknou drobnější formáty nebo mozaika, která už dávno není jen čtverhranná či obdélníková, ale třeba má tvar včelí plástve. Hitem budou i cihličkové formáty 10 x 30, 10 x 20.

K oživení pastelové barvy a květiny

Tmavé a jemné neutrální barvy můžete pro zjemnění doplnit i pastelovými tóny, zejména světle modrou, béžovou a růžovou. Ty dokážou spolu s přírodními materiály jako například kamennými či dřevěnými plochami zjemnit linie prostoru, zachovat požadovanou kontinuitu a vytvořit tak útulnou místnost pro odpočinek a chvíle klidu.

Módní černou si do koupelen často nepouštíme, ale v malém množství jí dokáže dodat patřičný švih. „Menší koupelnu můžete ozvláštnit například černými ovládacími WC tlačítky. Vzhledem k tomu, že jsou vyráběny z kartáčovaného kovu, nejsou na nich patrné otisky prstů, které by narušovaly jejich designové provedení,“ uvádí Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která za ovládací tlačítka obdržela prestižní ocenění Red Dot Award.

Do moderní koupelny patří i živá příroda. Zelené hrnkovky, sukulenty, orchideje, palmy či další domácí rostliny dokreslí v prostoru autenticitu přírody a vnesou do něj atmosféru exotického spa. Opět se můžete držet barevného stylu vaší koupelny a pořídit například květináče ze stejného materiálu či barvy, která v koupelně dominuje.

Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny
Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny (Zdroj: JIKA)

Šetříme i v koupelně

Trend šetření vodou vstupuje do popředí jak z ohleduplnosti vůči přírodě, tak i z hlediska zcela praktického. Cena vody stále roste a splachovat 10 l vody se stává hýřením domácím rozpočtem. Samozřejmostí se stávají vodovodní baterie s perlátorem, které mísí vodu se vzduchem a tak snižují průtok vody, aniž by snížily proud.

Na pákových bateriích je zase možné snadno nastavit teplotu a vypnout přísun vody jedním pohybem. Variantou jsou i bezdotykové baterie, které díky senzorům vypnou proud vody po časovém limitu. Úsporu poskytují i ekologické sprchové hlavice či jejich redukce, které opět omezují průtok vody.

„K běžným produktům sanitární techniky existují ekologické alternativy, které využívají menší množství vody pro oplach WC mís a splňují tak nejmodernější ekologické i ekonomické nároky. Zatímco standardní systém využívá 3 až 6 litrů vody, systém Ecology si vystačí se 2 až 4 litry,“ vysvětlila Radka Prokopová.

Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny
Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny (Zdroj: JIKA)

Walk-in sprcha je… in

V letošním roce se v neposlední řadě klade důraz také na praktickou stránku vybavení koupelny. Uplatnění tak opět nacházejí takzvané walk-in sprchové kouty bez klasické bílé vaničky, které jsou hygieničtější a snazší na úklid. Podlaha v koupelně díky walk-in sprše zůstane celistvá a prostor působí kompaktněji. Navíc díky kombinaci čistého skla, elegantního kovu a možnosti zvolit přírodní obklad tyto sprchy dodržují moderní trendy.

Další z výhod walk-in sprch v porovnání s běžným sprchovým koutem je i jejich bezbariérovost. Navíc nevyžadují prostor pro typickou vaničku a jednoduše se přizpůsobí jakékoliv velké koupelně. Při výběru vhodné sprchy je kromě použitých materiálů důležitý hlavně výběr kvalitního podlahového žlabu, který zamezuje přetékání vody dál do prostor koupelny. Ideálně zvolte nerezový žlab s průtokem alespoň 60 litrů za minutu.

Text: Kateřina Šedivá

Publikováno: 15.07.2022

Mohlo by vás dále zajímat

Prvky víry jako trend jarní dekorace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr Kopáč prezentuje jarní dekorace z květin a sušených plodů. Trendem letošního roku je zapojení náboženských motivů.

Začištění staré klenby z cihel

Začištění staré klenby z cihel

Jak si uplést stylovou vánoční ozdobu z proutí

Návod na výrobu proutěných ozdob.

Různé typy tkanin

Jak žehlit jednotlivé druhy tkanin?

Uvařte si zašlápnuté erteple s brynzovým dipem!

Láďa ve své kuchyni ukáže recept na zašlápnuté erteple s brynzovým dipem!

Jak vyrobit lehký a praktický batůžek

Jak jednoduše vyrobit lehký látkový batůžek za pár minut

ČTĚTE DÁLE

Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz
Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz

Inspirace pro vaše bydlení

Barva nadcházejícího roku září teplem, elegancí a symbolizuje štěstí. V těžkých dobách by měla navodit pocit sounáležitosti s ostatními lidmi.

Terase sluší atraktivní kamínky
Terase sluší atraktivní kamínky

Inspirace pro vaše bydlení

Kamenný koberec je druh podlahové krytiny, který se hodí do interiérů i exteriérů a obzvláště pěkně vypadá také na terase nebo v okolí venkovních bazénů

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát
Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Inspirace pro vaše bydlení

Propojení kuchyně s obývacím pokojem vytváří jeden společný prostor. Poradíme vám, jak tento moderní a velmi aktuální trend zakomponujete do svého bydlení.

Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi
Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi

Inspirace pro vaše bydlení

Japandi styl je spojen klidem, útulnem a příjemnou atmosférou. Chcete mít i vy místo, kam se budete rádi vracet? Zařiďte ho ve stylu japandi. Poradíme vám.

Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit
Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit

Inspirace pro vaše bydlení

Boho styl v interiéru je originální trend, který umně propojuje nespoutanost s útulnou atmosférou. Zařiďte si i vy boho interiér. Poradíme vám jak na to

Světlo v kuchyni
Světlo v kuchyni

Inspirace pro vaše bydlení

Při návrhu kuchyně je důležité zaměřit se také na její osvětlení. Důležité je zajistit nejen dostatečné nasvícení pracovních ploch, ale i to, abychom se v kuchyni cítili příjemně. Osvětlení kuchyně bychom měli podřídit nejen provozu, ale i jejímu stylu. A to může být někdy pěkně tvrdý oříšek.

Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek
Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek

Inspirace pro vaše bydlení

Relaxační zóna na vaší zahradě nebo ve vašem okolí? Proč ne. Vytvořte si takové místo a užijte si odpočinek podle svého gusta.

Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie
Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie

Inspirace pro vaše bydlení

V současné době má zelenou originalita. A to se týká nejen lidí, ale i prvků, které denně používáme a kterým donedávna jim byla věnována velmi malá pozornost. Tentokrát bude řeč o dveřích.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.

Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu
Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu

Inspirace pro vaše bydlení

Za oknem sice ještě mrzne a občas se i chumelí, ale přesto je dobré pracovat na své postavě. Taky chcete v plavkách vypadat neodolatelně, ale zimní sporty vám nic neříkají a návštěva veřejného fitness centra je pro vás tabu? Nezoufejte, i vy můžete léto přivítat v té nejlepší kondici. Zařiďte si domácí posilovnu. Cvičení doma přináší celou řadu výhod. Ušetříte na vstupném, nejste omezeni otevírací dobou, nemusíte čekat, až se uvolní požadovaný trenažér, a také uspoříte čas, který byste jinak strávili na cestě. Navíc budete mít posilovnu stále na očích, což je ta nejlepší motivace.

Závěsná lůžka do interiéru
Závěsná lůžka do interiéru

Inspirace pro vaše bydlení

Závěsná lůžka do interiéru mají spoustu výhod. Pokud chcete změnu ve své ložnici nebo udělat radost dětem, vsaďte právě na závěsná lůžka.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.