Infrapanely – moderní způsob vytápění

Jak fungují a kam je umístit, aby byly co nejefektivnější?

(Zdroj: Unsplash)

V čem se liší topné infrapanely od jiných metod vytápění? Základní rozdíl spočívá ve způsobu, jakým šíří teplo. Infrapanely teplo šíří sáláním, nikoli konvekcí – tak se označuje přenos tepelné energie zajištěný prouděním tekutiny. Většina z nás už zná konvekční cyklus teplého vzduchu produkovaného standardními domácími topnými systémy, ale je důležité pochopit, že infračervené produkty tímto způsobem nefungují.

Namísto toho je pro tyto typy produktů rozhodující infračervené záření. Zde je rychlý přehled o tom, jak fungují infrapanely.

Jak fungují infračervené topné infrapanely?

Když infrapanel zahřívá objekty, které jsou v blízkosti, molekuly, které tvoří objekt, začnou vibrovat. Tyto vibrace vytvářejí infračervené vlny, které jsou poté vyzařovány z povrchu objektu. Množství vyzařovaného infračerveného záření závisí na teplotě objektu; čím je objekt teplejší, tím více infračerveného záření bude vyzařovat.

Kam umístit infrapanely?

Pokud hledáte nejlepší místa pro instalaci infrapanelů, měli byste zvážit přední komínovou část a prostor na stěně v blízkosti dveří. Obě jsou to vynikající místa pro infrapanely, neboť nabízejí široké pokrytí prostoru a zároveň je neblokují kusy nábytku, stěny či jiné spotřebiče.

 

Nástěnný infračervený ohřívač

Umístěním infrapanelu na zeď nasměrujete co nejvíce tepla. Abyste se vyhnuli tepelným ztrátám přes okna, vyberte si pro instalaci infrapanelu stěnu, která není přímo naproti oknu.

Montáž infrapanelu na komín může být ideálním řešením pro obývací místnost, neboť největší podíl tepla bude směřovat na sedačku.

Stropní infračervený ohřívač

Pokud vám nevyhovuje umístění infrapanelu na zeď nebo se bojíte, že by záření blokovaly kusy nábytku či jiné překážky, řešením je umístění infrapanelu na strop.

Stropní infrapanely směřují k podlaze a pokrývají tak velkou část místnosti. Navíc jsou mimo dosah poškození, nakolik jsou v dostatečné vzdálenosti od možného kontaktu osob. V tomto případě je vaší jedinou překážkou lustr, který je zpravidla v centru místnosti na stropě. Abyste si zabezpečili vyhřáté místo k sezení, doporučujeme vám umístit alespoň 2 infrapanely po stranách hlavního svítidla.

Kterým místům byste se měli při umísťování infrapanelu vyhnout?

Výklenky v místnosti

Máte-li ve svém domě výklenek, nenechte se zlákat představou, že to bude ideální místo, kde nenápadně umístíte infrapanel. Pokud byste nainstalovali infrapanel do výklenku v místnosti, snadno by se mohlo stát, že mu budou okolní stěny bránit v co nejširším šíření tepla.

Oproti oknům

Pokud infračervený topný infrapanel umístíte oproti oknům, panel bude mít větší volnost při šíření tepla a pokryje mnohem větší plochu místnosti, ale toto umístění má také své nevýhody. V případě, že máte pohovku či postel dále od zdi, dostane se tam nejméně tepla. Všeobecně odborníci velmi nedoporučují umístit infrapanel oproti oknům kvůli tepelným ztrátám. Nicméně, vlastníte-li dům nebo byt s moderním zasklením, máte izolaci vyřešenou. Skla jsou navržena tak, aby odrážela teplo zpět do místnosti.

 

 

 

Publikováno: 28.06.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Blahodárné účinky infrasauny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Blahodárné účinky infrasauny

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?