Jak na údržbu topné soustavy svépomocí

Většina majitelů rodinných domů údržbu topné soustavy zanedbává. Dobře udržované topení vám ale může ušetřit spoustu financí i starostí. Zjistěte, jak na to.

(Zdroj: Unsplash)

Kyslík a nečistoty snižují výkon a zkracují životnost topení

Největšími nepřáteli topení jsou vzduch a nečistoty v provozní kapalině. Kyslík způsobuje korozi a snižuje účinnost topení. Zavzdušněné radiátory topí méně a nerovnoměrně, a navíc jsou hlučné. Mechanické nečistoty zase zanášejí jednotlivé komponenty topného systému, které mohou poškodit. Drobné částečky se v topení usazují a vytvářejí souvislé vrstvy, které značně omezují přenos tepla.

Proto je potřeba vzduch a nečistoty z vody v topení pravidelně odstraňovat pomocí odvzdušnění a magnetické filtrace.

Odvzdušnění topení

O důležitosti pravidelného odvzdušnění radiátorů není pochyb. Radiátory je potřeba odvzdušnit vždy na začátku topné sezony, tedy po jejich napuštění. Dále se odvzdušnění doporučuje provést kdykoli během topné sezony, kdy budete mít podezření na zavzdušnění.

Odvzdušnění vytápění lze provést dvěma způsoby:

  1. Pomocí odvzdušňovacích ventilů: Ventily jednoduše otevřete a vypusťte veškerý vzduch z topení. Jakmile začne z ventilu kapat voda, je odvzdušnění hotové a ventil můžete uzavřít.
  2. Pomocí odlučovače vzduchu: Tento kompaktní filtr se instaluje na potrubí topení a vzduch z provozní kapaliny odstraňuje průběžně během celé topné sezony. Odvzdušnění tedy probíhá zcela automaticky bez nutnosti manuálního zásahu.

Magnetická filtrace

Magnetické filtry se dnes na topení instalují zcela automaticky. Toto jednoduché zařízení velice účinně z provozní kapaliny odstraňuje veškeré kovové částečky a kaly, které zanášejí čerpadla a kotle. To pak vede k nenávratnému poškození komponentů a k nutnosti jejich nákladné výměny.

Dbejte na správnou údržbu topné soustavyušetřete náklady za vytápění domu a drahé opravy i vy.

Publikováno: 09.06.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Renovace topení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Koubek popisuje, jak zrenovovat topení.

Ekologické vytápění

Jak topit ekologicky?

Úspory energie v domě

Chcete ušetřit i několik tisíc korun ročně na topení? Začněte přemýšlet už při stavbě domu.

Jak odvzdušnit topení

Jak odvzdušňovat topení

Jak dostat z topení peletami maximum?

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"