Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění

Častější výkyvy teplot a vyšší počty tropických dní nepříjemně ovlivňují tepelnou pohodu domů a bytů. Teploty nad 30 °C několik dní po sobě a slunce zářící přímo do oken dokáží i dobře izolovaný dům proměnit v pec. Jednoduché řešení v podobě předokenního stínění dokáže přehřívání interiéru účinně zabránit. Ne náhodou jsou venkovní okenice v jižních státech na každém domě. Poučme se od nich.

(Zdroj: Pixabay.com)

V počasí se střídají extrémy a my se mu musíme přizpůsobit. Je jasné, že horká léta se stávají pravidlem a ne výjimkou. Naše domy na to ale nejsou připravené. Zateplování domů starých, nových i panelových je standardem a pomáhá nejen v zimě, ale i v létě. To ale přestává stačit, protože teplo do domů vniká hlavně okny. Tady pomůže jen jejich zastínění a tím nejúčinnějším je předokenní.

„Nové domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch k využívání sluneční energie,“ říká odborník na stínicí systémy Jan Žižlavský z opavské společnosti Isotra.

Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění
Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění (Zdroj: ISOTRA)

Využijte dotace

Na venkovní zastínění mohou lidé získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Dotaci je možné využít při zateplení rodinného domu nebo při výměně oken. Žadatel musí mít stínicí techniku a její popis v projektu, zažádá při tvorbě žádosti o podporu rekonstrukce a následně vše doloží.

„Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vypočítává výhody nově podporovaného opatření Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Na rolety s ručním ovládáním přispěje ministerstvo životního prostředí částkou 500 Kč na m2 stíněné plochy okna, na ty s automatickým ovládáním pak částkou 1 000 Kč na m2.

Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění
Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění (Zdroj: Dafe-plast)

Problémem začíná být teplo a ne zima

Pasivní domy jsou v posledních letech symbolem komfortu bydlení, energetické i finanční úspory a také šetrného chování k životnímu prostředí. Většina z nich má tvar ležatého kvádru s delší stranou situovanou na jih, kde by mělo být nejvíce prosklených ploch. S orientací tím pak souvisí uspořádání všech místností v domě. Jedná se o tzv. tepelné zónování podle světových stran, kdy obytné místnosti směřují na jih a na severní straně jsou šatny, koupelny a toalety. Další prostory jako například garáže a zimní zahrady jsou od domu tepelně odděleny.

Protože u pasivních domů jde především o kompenzaci tepelných ztrát co největšími zisky ze slunečního záření v zimním období, je většina prosklených ploch orientovaná na jih. V létě je však třeba zabránit přehřívání interiéru.

„Screenové rolety se zabudovaným ZIP systémem řídí světelný i tepelný komfort v interiéru podle potřeby. Je to ideální řešení pro pasivní stavby,“ vysvětluje Jan Žižlavský a dodává: „Důležité je, že při instalaci nedochází k narušení pláště budovy. Inovativní ZIP systém s kovovou pružinou a jedinečným provedením vodicích lišt udržuje látku dokonale napnutou i při silném větru. Roleta pohlcuje přicházející teplo a přitom zajistí cirkulaci vzduchu. Navíc nepropustí alergeny ani prach.“

Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění
Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění (Zdroj: Velux)

Roleta, žaluzie i markýza

Vnější roletu lidé ocení i při intenzivní bouřce, dešti nebo v případě velkých krup. Dokáže totiž tlumit hluk a v případě střešních oken ho ochrání před poškozením. V noci navíc poskytne úplné zatmění pro ničím nerušený spánek. V jižních zemích, jako je například Itálie, jsou venkovní rolety naprostým standardem. Letní počasí u nás se navíc začíná tomu italskému velice podobat, takže bychom se mu měli stejně jako Italové umět přizpůsobit.

Pokud obyvatelé domu nebo bytu řeší přehřívání prostor, ale zároveň si přejí mít ničím nerušený výhled z okna, alternativou k venkovní roletě či žaluziím jsou předokenní markýzy, které poskytují komfort na terasách a balkonech.

Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění
Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění (Zdroj: Sunsystem.cz)

Není dům jako dům

  • Pasivní domy spotřebují tepelnou energii na vytápění menší než 15 kWh/m2 za rok. K dosažení příjemného klimatu používají dobrou tepelnou izolaci, využívají solární energie a teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla. Plocha oken a ostatních zasklených částí domu by neměla být větší než 25 % celkové plochy obvodové konstrukce domu.
  • Nízkoenergetické domy nemají tak náročné podmínky. Spotřeba energie na vytápění je za rok od 40 do 50 kWh na metr čtvereční. Tyto domy mají dobře zateplené konstrukce, řízené větrání a mohou využívat obnovitelné zdroje energie.
  • Nulové domy kladou větší důraz na využívání energie z obnovitelných zdrojů, zejména sluneční. V letních měsících dodávají přebytek energie do sítě a v zimních měsících z ní čerpají. Tím získají nulový energetický standard.
  • Plusové (aktivní) domy jsou takové stavby, které kompletně pokrývají spotřebu energie domu a přebytkovou (plusovou) energii odvádějí do rozvodné sítě.
Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění
Nezbytnost každého domu: Předokenní stínění (Zdroj: ISOTRA)

Publikováno: 01.09.2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.