Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí

Léto je ideální doba, kdy řešit zimní vytápění, protože máte ještě dostatek času vše promyslet. Tento rok je navíc výjimečný v tom, že od září 2022 již nebude možné používat staré neekologické kotle na tuhá paliva. Proto se očekává na podzim mnohem větší vlna nákupů, minimálně u kotlů na tuhá paliva. Tak příliš neotálejte.

(Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o)

Jak se vytápí v domech a na chatách

Nejběžnější způsoby vytápění jsou krby, plynové kotle, tepelná čerpadla, elektrokotle a právě kotle na tuhá paliva. Představte si nyní zimu a chlad venku a pojďme si jednotlivé možnosti vytápění trochu přiblížit.

Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí
Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí (Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o)

Krb a krbová kamna nejen že krásně prohřejí prostor, ale zároveň u nich můžete relaxovat, příjemně posedět i se do nich jen tak zahledět. Samozřejmě se v nich nedá zapálit oheň dříve, než přijedete. Proto se často kombinují s vytápěním, které je možné zapnout na dálku a udržuje vám potřebnou teplotu stabilně.

Elektrokotel vytápí topnou spirálou, ta ohřívá vodu v kotli, a tím v radiátorech. Dá se zapnout na dálku. Na druhou stranu má vyšší náklady na vytápění a není možné ho mít u novostavby jako výhradní zdroj tepla – energetický specialista vám neschválí Průkaz energetické náročnosti budov.

Plynové kotle spalují v plynovém hořáku zemní plyn, kterým ohřívají vodu na vytápění i vodu na koupání. Konkrétně u nás nyní oblíbené kondenzační plynové kotle dokážou využít i spalné teplo obsažené ve spalinách. Pracují i s nižšími teplotami spalin a díky tomu mají vyšší účinnost. Navíc nechají páru obsaženou ve spalinách v kotli zkondenzovat na kondenzát, který je z kotle odváděn ven.

Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí
Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí (Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o)

Kotel na tuhá paliva vytápí prostor spalováním tuhého paliva, které hoří v topeništi. Běžně se jedná o dřevo, uhlí, brikety nebo pelety. Současné kotle na tuhá paliva jsou velmi účinné. To znamená, že spalováním promění palivo na teplo pro vás. Také vypouštějí do ovzduší minimum emisí a téměř žádný prach. Dokážou udržovat stabilní teplotu, pokud budete doplňovat v určitých intervalech palivo do zásobníku. Moderní kotle na tuhá paliva dokáží uživatelům nabídnout komfort a také lze na jejich financování využít dotace na nový kotel.

Jsou i další možnosti?

Dále jako vytápění můžete zvážit tepelné čerpadlo. Vstupní investice je kolem 200 000 Kč, i zde si však cenu můžete snížit díky dotaci. Myslete ale na to, že jakmile se něco pokazí, je oprava většinou velmi nákladná a finanční návratnost čerpadla bývá téměř shodná s jeho životností.

Nejprodávanější kombinace čerpadla je vzduch-voda. To znamená, že využívá teplo venkovního vzduchu k tomu, abyste ho přeměnilo na teplo v domě. Převod tepla na vyšší teplotní hladinu je možný díky stlačení páry chladiva v kompresoru, při kterém dojde k jeho zahřátí. Je to stejný princip, jako když pumpičkou foukáte kolo. Vzduch i pumpička se při stlačování vzduchu výrazně zahřejí.

Někdy chalupáři v odlehlejších oblastech, kde není dostupný plyn, vytápějí topným olejem. V kotli je umístěný olejový hořák, který ohřívá vodu v tělese kotle. Jedná se o neekologickou a drahou variantu. Výhodou ovšem je, že kotel můžete aktivovat na dálku a zajistit si teplo hned při příjezdu do domu.

Myslete o krok napřed

Pokud se vyplní předtucha odborníků, s blížícím se datem nutné výměny kotlů začnou jejich majitelé ve velkém vybírat nový kotel na tuhá paliva nebo přecházet k jinému zdroji vytápění. A prodejci i montážní firmy budou vytížení.

Myslete proto na teplo vašeho domova dříve, než bude zima za dveřmi.

Publikováno: 24.08.2021, Autor: 24.8.2021 4:00 | autor: Komerční prezentace

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.