Zásady, které vaší ledničce prospějí a vám ušetří peníze

Věčně nemáte co jíst, i když vaše lednice přetéká? Když se do ní snažíte narovnat nákup, nenajdete místo? Vyhazujete často zkažené potraviny, které jste přehlédli? Poradíme, jak udržet v ledničce pořádek a řád.

(Zdroj: shutterstock.com)

Nakupujte jen to, co potřebujete

Než vyrazíte do supermarketu na nákup, seznamte se s aktuální situací, která panuje nejenom ve vaší lednici, ale také ve špajzu. S tím také souvisí plánování jídelníčku. Vždy se snažte spotřebovávat potraviny s končícím datem trvanlivosti. Nestane se vám, že po měsíční revizi zbytečně vyhodíte potraviny za několik stovek.

„Tímto způsobem jsem schopna udržet rodinný rozpočet za nákup potravin pro čtyři osoby na osmi tisících, a to se nijak v rámci kvalitních potravin neodbýváme. Řekla bych, že si jich můžeme dopřát víc než v minulosti, kdy jsem utrácela za jídlo hlava nehlava a bez týdenního plánování,“ vysvětluje čtenářka Marta a nový způsob vedení domácnosti si jednoznačně pochvaluje.

Jak to správně srovnat?

Aby teplota a vlhkost panující v lednici potravinám prospívaly, je nutné přiučit se zásadám správné organizace.

První horní přihrádka je teplotně ideální právě pro mléčné výrobky, jogurty, tvarohy, čokoládové pudingy a sýry, ale také pro již uvařená jídla. Hotové pokrmy, které vám zůstaly na následující den, raději uzavřete do speciální nádoby s víkem, aby se lednicí nelinul nepříjemný zápach. O patro níže skladujte párky, uzenou makrelu, šunku a jiné trvanlivé salámy. Nad plastové zásuvky sloužící pro (nemyté) ovoce a zeleninu patří čerstvé chlazené maso. A co se týká ovoce a zeleniny, tak do chladničky rozhodně nepatří rajčata, banány, cibule, česnek a brambory.

Neváhejte ale také dostatečně využít prostor dvířek lednice. A pokud bychom měli opět začít od shora dolů, tak první horní přihrádka je určena na vejce. Druhá je ideální pro margarín, máslo a jiné ztužené tuky. A do posledních dvou patří nižší či vyšší nádoby, láhve, krabice s mlékem či džusem. Oceníte je také jako prostor pro odkládání dresinku, kečupu, otevřeného kompotu nebo šlehačky ve spreji.

Aromatické potraviny, jako jsou syrečky, romadur nebo uzrálý prémiový sýr vložte do sáčku nebo uzavřete do sklenice, aby nedocházelo k přejímání pachů. A pokud se tak z nepozornosti stane, pomoci vám mohou nejenom pohlcovače zápachu, které buď koupíte, nebo si je sami vyrobíte. Zápach zneutralizuje čerstvě namletá káva, kypřící prášek nebo soda. Stačí trochu nasypat na dezertní talířek a umístit do lednice. Doporučuje se také citron nebo rozkrojené jablko.

Minimálně jednou měsíčně byste měli lednici celou vyklidit, vyřadit staré a zkažené potraviny, a vymýt ji octovou vodou. Ta nejenže zneutralizuje zápach, ale také prostor dezinfikuje. Nechcete skladovat potraviny, které jité vy a vaše děti v prostoru zamořeném bakteriemi. Nevidíte je, ale jsou tam.

Rychlé tipy, co si vaše lednička zamiluje

  • Skleněné plochy udržujte v čistotě, jejich znečištění vede k rozvoji bakterií a právě ty mohou ohrozit trvanlivost potravin přítomností plísně.
  • Dbejte na pravidelné odmrazení lednice. Pokud máte novější model s funkcí No Frost, máte o starost méně. Neoblíbené odmrazení tak není potřeba.
  • Máte-li doma chladničky menších rozměrů, nemusíte se okrádat o prostor skladováním potravin, které v lednici být nemusí. Patří sem například hořčice, konzervované potraviny, okurky, paštiky, rybičky v oleji, tomatě nebo ve vlastní šťávě.
  • Nesnažte se za každých okolností jednotlivé potraviny skládat na sebe, zamezíte proudění chladného vzduchu a potraviny mohou snadněji podlehnout zkáze.
  • Pokud nebudete vědět, kam kterou potravinu uschovat. Držte se pravidla, že nejchladnějším místem lednice je vždy její spodní část.
    Blížící se datum spotřeby u jednotlivých potravin mějte na očích, a tedy zásadně vždy v přední části jednotlivých přihrádek.

 

Publikováno: 22.04.2021, Autor: autor: Zelnitiusová Lenka

Mohlo by vás dále zajímat

Skladování potravin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Správné skladování potravin nám ušetří hodně času i financí.

Jak přes zimu skladovat ovoce a zeleninu?

Skladování ovoce a zeleniny má svá pravidla. Jaká to jsou?

Recept na skvělé letní pesto z česnekové pažitky

Znáte cibuli egyptskou, česky zvanou česneková pažitka? Rozhodně byste měli, protože je nadupaná vitaminem C a silnými antibakteriálními a antivirovými účinky.

Správný výběr krmiva pro kočky

Správný výběr krmiva pro kočky.

Jak jednoduše opravit poničenou lednici

Drobné poškození na dveřích lednice si můžeme opravit sami.

Jak jednoduše opravit poničenou lednici

Drobné poškození na dveřích lednice si můžeme opravit sami.

ČTĚTE DÁLE

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.