Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého

Automatické vstupní dveře jsou záležitostí, se kterou se setkáváme každý den – v obchodech, veřejných budovách a stále častěji také v bytových domech či dokonce interiérech. Tato technologie už dávno nemá punc výstřednosti, ale patří běžně do našich životů. Zkrátka nechat si otevřít dveře je tak pohodlné.

(Zdroj: shutterstock)

O tom věděli své i panovníci v dávných dobách. S trochou nadsázky můžeme říci, že za konceptem automatických dveří stojí právě oni, přestože každý panovník měl své poddané, kteří mu sloužili. A nepochybně také všude otevírali dveře.

První zmínka o ryze technickém systému automatického otevírání dveří pochází z 1. stol. př. n. l., kdy egyptský matematik Hérón Alexandrijský popsal vskutku obdivuhodný systém. Kněz zažehl oheň pod mosaznou nádobou, ze které se po několika hodinách přečerpala voda do dalších nádob, jež fungovaly jako závaží. Přes systém kladek a provazů pak otevřely vstupní dveře do chrámu přesně v čase, kdy přicházeli první lidé k modlitbě. Podobný systém se používal i k otevírání městských bran.

Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého
Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého (Zdroj: https://www.gutenberg.org/ebooks/45235/ archiv Trido)

V moderním pojetí popsal automatické dveře spisovatel Herbert George Wells v díle Až spáč procitne z roku 1899, kde se dveře otevíraly vzhůru do stropu. Konceptu automatických dveří jsou potom věrná mnohá vědecko-fantastická díla, zejména filmový Star Trek. Automatické dveře přitom nejsou žádné sci-fi a jejich první moderní instalace je kupodivu pěkně vousatá.

Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého
Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého (Zdroj: shutterstock)

V roce 1931 američtí inženýři Horace H. Raymond a Shledon S. Roby ze společnosti Stanley Works navrhli první model optického zařízení, které spouštělo otevírání automatických dveří. Jejich vynález našel první uplatnění v restauraci Wilcox’s Pier Restaurant ve městě West Haven, Connecticut, kde ulehčoval práci číšníkům nesoucí pokrmy. Celý systém vč. instalace vyšel na tehdejších 100 dolarů, což se zahrnutím inflace vychází na dnešních 1 720 dolarů.

První posuvné automatické dveře otevírané do stran, jak je známe dnes, sestrojili v roce 1954 Dee Horton a Lew Hewitt, když sledovali lidi, jak ve větrném počasí bojují s otevíráním křídlových dveří. O šest let později, roku 1960, spoluzaložili firmu Horton Automatics Inc a přišli s prvními komerčně dostupnými automatickými dveřmi s posuvem.

Během 60. let min. stol. se automatické dveře pomalu stávaly stále běžnější součástí veřejných budov, především bank a obchodů. První automatické dveře v hotelu zavedl věhlasný Conrad Hilton. V 70. letech se k otevírání automatických dveří místo nášlapného senzoru umístěného v rohožce začal používat pohybový senzor a rozšířila se také ohleduplnost stavebních řešení vůči tělesně postiženým.

Osmdesátá léta jsou ve znamení technických inovací a s prvními karuselovými dveřmi přichází infračervené senzory, které se staly standardem v odvětví a používají se dodnes. Další dekáda přinesla automatické skládací dveře.

Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého
Automatické dveře nejsou žádnou výstřední moderní záležitostí, ale standardní technologie pro každého (Zdroj: archiv TRIDO)

Foto: Jedny z prvních unikátních karuselových dveří, které pro ČNB vyrobila společnost TRIDO.

Současným trendem je pronikání této technologie z veřejných budov do soukromých, především bytových domů, kde zajišťují vyšší bezpečnost a hygienu, ale mohou být spojené např. také s výtahem, který přijede, jakmile vstoupíte do budovy, aniž byste jej museli přivolávat.

S rozvojem chytrých domácností se rozšiřuje i obliba automatických vstupních dveří do domu či přímo do bytu, kde umožňují kontrolu příchodů a odchodů či vzdálený přístup, když jste např. na dovolené a potřebujete pustit dovnitř návštěvu. V souvislosti s autorizací, zda je osoba oprávněna k přístupu, se poslední dobou rozmáhá technologie rozpoznávání obličeje či RFID v oblečení, takže je přístup do příslušných místností, např. v hotelech či klinikách, umožněn pouze personálu, který k tomu má oprávnění.

Publikováno: 19.03.2021, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.