Vybíráme kuchyň

Toužíte po nové kuchyni? Než začnete hledat inspiraci pro barvu a styl, měli byste vědět pár důležitých informací. Jen tak si totiž vyberete tu pravou.

(Zdroj: archiv redakce)

Stres a spěch k výběru kuchyně nepatří. Potřebujete jen omladit tu stávající? Zařizujete si novou? Čekají vás stavební úpravy, abyste ji mohli propojit s obývacím pokojem? Zkuste se na celou situaci podívat jinak. Je to vaše příležitost, jak si splnit sen a mít konečně kuchyň podle svých představ.

Čtenářka Alena, Brno
„Opravdu mě fascinuje, že v kuchyňských studiích pracují samí muži. Obešla jsem v poslední době několik prodejen a byla jsem dost rozladěná. Tím nechci nikoho kritizovat, ale přeci jen v kuchyni tráví víc času ženy. Chtěla jsem praktickou kuchyň, která by splňovala moje požadavky, ale všichni prodejci mluvili o trendech a liniích a snažili se mi vnutit, to nejlepší. Neměla jsem ale přesnou představu, a tak jsem si nechala navrhnout kuchyň ve výši mého rozpočtu.  Vypadá sice krásně, ale je snad ještě méně praktická, než byla ta původní. Pokud si budu ještě někdy pořizovat kuchyň, pořádně se na to připravím.“

A jak taková příprava vypadá? Spočívá v tom, že se detailně zaměříte na to, co vám ve vaší stávající kuchyni vadí. Možná jste si i na některá problémová místa zvykli. Teď je ten správný čas si vše promyslet a hodit na papír. Dáváte přednost minutkové kuchyni? Pokud ano, stačí vám menší linka.  Baví vás vařit a péct pro celou rodinu? V tom případě potřebujete větší odkládací plochu a prostor na přípravu jídla. Řešíte mnoho rodinných situací a domácí úkoly s dětmi během vaření? To znamená, že by součástí kuchyně měla být malá jídelna, nebo alespoň prodloužená linka s barovými židličkami.

Čtenářka Iva, Praha
„Přestěhovali jsme se s manželem do nového nezařízeného bytu, a tak poprvé v životě vybírám kuchyň. Prošla jsem jich za dobu našeho harcování po bytech už dost, tak jsem si sedla a na papír jsem si napsala, co všechno mi na nich vadilo. Jednoduše jsem z toho vydedukovala, jak potřebuji kuchyň sestavit, aby odpovídala mému stylu vaření. Pak jsem navštívila několik prodejen kuchyní, kde jsem si musela trvat na svých požadavcích. Ostatně, v kuchyni budu vařit já, ne oni. Teď čekám na kalkulace.“

Teď, když už máte více jasno v tom, jak v kuchyni fungujete, máte před sebou velké rozhodnutí:

Otevřená versus uzavřená

Módní trend, od kterého se k nelibosti mnohých upouští, je otevřená kuchyň. Její nesporná výhoda je v tom, že opticky prodlouží obytnou plochu a zároveň poskytne prostor pro komunikaci s rodinou a přehled. Nevýhoda je, že i v případě kvalitní digestoře se bytem šíří pachy, digestoř bývá hlučnější a celkově pohyb v kuchyni ruší rodinu v obývací části.
Naproti tomu uzavřená kuchyň, je oddělená od zbytku bytu, pachy a hluk zůstávají za dveřmi, stejně jako člověk, který se v ní pohybuje. Pokud máte dostatek místa, můžete do ní umístit jídelnu, kde se bude rodina scházet. Děti si zde mohou psát úkoly, protože se v uzavřené místnosti lépe zkoncentrují. V rodinách s domácími mazlíčky už dlouhodobě vede uzavřená kuchyň. Dveřmi se jim jasně vymezí prostor.

I kuchyň má tvary

V Čechách jsou nejoblíbenější kuchyně do tvaru L, vy ale vycházejte z vlastních dispozic a ze zkušenosti. Máte-li dostatek prostoru, můžete zvolit kuchyň do U, kde hravě umístíte všechny spotřebiče. Velmi oblíbenou kombinací, kterou můžete vidět v moderních bytech, je spojení kuchyně do L s ostrůvkem, který slouží buď jako varná nebo odkládací plocha.
Nyní je čas přikročit k dalšímu, velmi důležitému kroku. Musíte se totiž rozhodnout, kdo přenese vaše poznatky a přání z papíru do reálné podoby.

Studio nebo truhlář?

Jestliže pouze vyměňujete staré skříňky za nové, zvládnete jejich nákup sami, nebo vám v prodejnách poradí s výběrem. Vše si změřte, vyfoťte nebo si nakreslete rozmístění skříněk. Velikosti bývají většinou standardní, a pokud se vrátíte k prodejci své současné kuchyně, pak máte jistotu, že nová dvířka budou na korpus stoprocentně sedět.

Pokud stojíte nad prázdnou místností a nevíte si rady, nebo nově propojujete kuchyň s obývákem, pak vám doporučujeme navštívit kuchyňské studio nebo dobrého truhláře. Co se ceny týká, truhlář bývá levnější, splní vám i netradiční požadavky, ale spotřebiče si většinou sháníte sami a také musíte myslet na další věci, jako jsou obklady, dlažba anebo osvětlení.

Vybíráme kuchyň
Vybíráme kuchyň
Vybíráme kuchyň
Vybíráme kuchyň
Vybíráme kuchyň
Vybíráme kuchyň

Kuchyňské studio je sice dražší, ale v ceně je veškerý servis – od nákresu, přes montáž, dodání spotřebičů a představení nových trendů. Rozhodnete-li se tedy pro něj, navštivte jich určitě několik a nechte si udělat cenovou kalkulaci. Ptejte se také, zda si značku spotřebičů můžete vybrat sami a zda je studio zajistí nebo ne. Trvejte na splnění svých požadavků. Kuchyň budete využívat mnoho let, tak by měla být pro vás co nepraktičtější.

Z čeho bude?

Kuchyně z masivu vypadají a jsou velmi kvalitní, ale cena odpovídá kvalitě. A také péče o takovou kuchyň je náročná. Pokud máte malé děti, přistupte k materiálu, kterému nebude tolik vadit poškrábání, budou se z něj lépe odstraňovat nečistoty a také, pokud se za čas rozhodnete vyměnit spodní dvířka, nebudete muset sahat hluboko do kapsy. V případě, že chcete ušetřit, pořiďte si linku s laminátovými nebo foliovanými dvířky. Dalším často používaným materiálem je sklo. Najdete ho v mnoha moderních kuchyních developerských novostaveb. Za sklem a na skle je vše vidět, takže pokud rádi udržujete pořádek a v úklidu jste našli smysl života, volba je jasná. Prosklené a nasvícené vitríny vypadají působivě, a pokud se jich nechcete vzdát, zkuste materiály kombinovat.

Skříňky a úložné prostory

Rozmístění skříněk by si měl rozhodnout ten, kdo je v kuchyni nejčastěji. Měl by vycházet ze svých praktických zkušeností. Je fajn mít vše na dosah ruky, ale musíte volit, co používáte denně, co častěji a co jen výjimečně. Věci denní potřeby byste měli mít co nejblíž místu, kde se nejvíce pohybujete. Pokud vám klasické skříňky nevyhovují, zkuste výsuvné panely, ve kterých si můžete nádobí a pomůcky přehledně uspořádat. Pro lepší organizaci se zeptejte na drátěné programy a otočné držáky. Máte-li malé děti, nezapomeňte na pojistky proti otvírání a další bezpečnostní prvky.

Pestrá nebo přírodní

V českých kuchyních převládá bílá barva, protože je nadčasová a dá se jednoduše kombinovat. Studia zase nabízejí kuchyně ve výrazných barevných trendy odstínech. Pokud se tedy snažíte najít tu nejlepší barevnou kombinaci, pak určitě platí, že míň je víc. Myslete na to, že si zařizujete kuchyň na několik let, a i když máte zrovna teď období zelenkavé nebo oranžové, za dva roky se vám může okoukat. Největší úspěch mají zatím přírodní odstíny hnědé barvy, přičemž škála se pohybuje od  latte až k tmavé čokoládě.

Osvětlení

Na práci musíte vidět a v kuchyni to platí dvojnásob. Pracujete s ostrými noži nebo s horkým obsahem hrnců, proto je důležité prostor správně nasvítit. Obecně platí, že tam, kde děláte nejvíce úkonů, by mělo být nejvíce světla. Pokud nechcete klasické centrální světlo, můžete se rozhodnout pro bodovky a osvícenou pracovní desku. Nedávno k nám dorazil z Itálie nový trend v podobě podsvícených pracovních desek, což má ale spíše designový než praktický efekt.

Vychytávky, které si zamilujete

Kuchyň zařizujete jednou za několik let, a proto je čas se rozmazlit. Kromě běžných spotřebičů jako je například myčka (a na tu nezapomeňte, šetří čas a vodu), mikrovlnka a trouba, určitě oceníte vestavěný kávovar, konvektomat, který funguje na bázi horkovzdušné a parní trouby, nebo kombinovanou sklokeramickou a indukční varnou desku. Můžete si také pořídit parní hrnec, sušičku ovoce, rýžovar, šunkovar a troubu na domácí chleba. Pokud jedete v hi-tech a moderních technologiích a jste ochotni si připlatit, pak budete překvapeni, co vše můžete ovládat telefonem či tabletem – od teploty v lednici, vytváření automatizovaného nákupního seznamu na základě spotřeby potravin až po dobu pečení trouby a intenzity nastavení digestoře.

Nezapomeňte si také pořídit knihu s chutnými recepty, protože si vaření v nové kuchyni budete užívat.

Sabrina Harisová
Foto: pinterest.com

Publikováno: 11.05.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční druhy rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poradna Ludmily Duškové o poznávání a pěstování netradičních rostlin (stévie, jakon, rakytník...).

Rebarbora

Dana Makrlíková a její host si povídají pěstování rebarbory.

Jak vybrat vařič

Jak si vybrat vybrat správný vařič nebo sporák do domácnosti v reportáži poradí pan Miloš Chadt

Dvířka pro uzávěr vody

Jak přidělat dvířka pro uzávěr vody

Stavba kuchyně v tiny house

Jak na stavbu kuchyně ve vašem Tiny house?

Jak instalovat odpady v kuchyni a na WC v tiny house?

Nainstalovat si opad v kuchyni nebo koupelně v tiny house není jen tak.

ČTĚTE DÁLE

Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz
Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz

Inspirace pro vaše bydlení

Barva nadcházejícího roku září teplem, elegancí a symbolizuje štěstí. V těžkých dobách by měla navodit pocit sounáležitosti s ostatními lidmi.

Terase sluší atraktivní kamínky
Terase sluší atraktivní kamínky

Inspirace pro vaše bydlení

Kamenný koberec je druh podlahové krytiny, který se hodí do interiérů i exteriérů a obzvláště pěkně vypadá také na terase nebo v okolí venkovních bazénů

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát
Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Inspirace pro vaše bydlení

Propojení kuchyně s obývacím pokojem vytváří jeden společný prostor. Poradíme vám, jak tento moderní a velmi aktuální trend zakomponujete do svého bydlení.

Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi
Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi

Inspirace pro vaše bydlení

Japandi styl je spojen klidem, útulnem a příjemnou atmosférou. Chcete mít i vy místo, kam se budete rádi vracet? Zařiďte ho ve stylu japandi. Poradíme vám.

Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit
Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit

Inspirace pro vaše bydlení

Boho styl v interiéru je originální trend, který umně propojuje nespoutanost s útulnou atmosférou. Zařiďte si i vy boho interiér. Poradíme vám jak na to

Světlo v kuchyni
Světlo v kuchyni

Inspirace pro vaše bydlení

Při návrhu kuchyně je důležité zaměřit se také na její osvětlení. Důležité je zajistit nejen dostatečné nasvícení pracovních ploch, ale i to, abychom se v kuchyni cítili příjemně. Osvětlení kuchyně bychom měli podřídit nejen provozu, ale i jejímu stylu. A to může být někdy pěkně tvrdý oříšek.

Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek
Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek

Inspirace pro vaše bydlení

Relaxační zóna na vaší zahradě nebo ve vašem okolí? Proč ne. Vytvořte si takové místo a užijte si odpočinek podle svého gusta.

Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie
Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie

Inspirace pro vaše bydlení

V současné době má zelenou originalita. A to se týká nejen lidí, ale i prvků, které denně používáme a kterým donedávna jim byla věnována velmi malá pozornost. Tentokrát bude řeč o dveřích.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.

Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu
Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu

Inspirace pro vaše bydlení

Za oknem sice ještě mrzne a občas se i chumelí, ale přesto je dobré pracovat na své postavě. Taky chcete v plavkách vypadat neodolatelně, ale zimní sporty vám nic neříkají a návštěva veřejného fitness centra je pro vás tabu? Nezoufejte, i vy můžete léto přivítat v té nejlepší kondici. Zařiďte si domácí posilovnu. Cvičení doma přináší celou řadu výhod. Ušetříte na vstupném, nejste omezeni otevírací dobou, nemusíte čekat, až se uvolní požadovaný trenažér, a také uspoříte čas, který byste jinak strávili na cestě. Navíc budete mít posilovnu stále na očích, což je ta nejlepší motivace.

Závěsná lůžka do interiéru
Závěsná lůžka do interiéru

Inspirace pro vaše bydlení

Závěsná lůžka do interiéru mají spoustu výhod. Pokud chcete změnu ve své ložnici nebo udělat radost dětem, vsaďte právě na závěsná lůžka.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.