Domov provoněný kávou

Kvalitní a chutnou kávu si v dnešní době můžeme připravit i doma, aniž bychom dennodenně utíkali do nejbližší kavárny. Nabídka přístrojů na přípravu kávy roste a mezi jednotlivými typy je celá řada odlišností. Jak tedy ten správný kávovar vybrat?

Domov provoněný kávou
Domov provoněný kávou (Zdroj: archiv redakce)

Rychlá záchrana bez zbytečné námahy

Prvním kritériem při výběru kávovaru či pressovače je pracovní tlak. Pro kvalitní přípravu kávy budete potřebovat přístroj, který dokáže vyvinout 9 barů, zdaleka není nutných často výrobci uváděných 15 bar. Zásadnější je však schopnost tlak během spařování udržet. Z toho důvodu rozhodně volte pomocníka z pevných a odolných materiálů, plastový kávovar vám nebude sloužit dlouho a ani dobře.

Nejméně náročným pomocníkem pro přípravu kávy jsou automatické kávovary a kávovary na kapsle. Jejich nespornou výhodou je rychlá příprava moku pouhým stisknutím tlačítka a hodí se zejména tam, kde se káva pije ve velkém.

Automatické kávovary se vymezují zabudovaným mlýnkem na kávová zrna, zásobníkem na vodu a prostorem pro kávový odpad. Stačí si ohlídat zásoby kávy a vody, spustit program a vaše čerstvá káva se připraví sama. Při výběru automatického přístroje raději volte takový, který nabízí možnost nastavení jemnosti mletí. Příjemnější jsou varianty s displejem, který vám včas ohlásí potřeby kávovaru. A jelikož většina českých domácností trpí tvrdostí vody, neváhejte pořídit samočisticí kávovar s odvápňovací funkcí. Skvělým pomocníkem se samočisticí funkcí je například kávovar VeroAroma od firmy Bosch. Ten proplachuje trubice po každé přípravě kávy a minimalizuje tak případné smíchání chutí.

Z praktického hlediska oceníte kávovar na kapsle. Díky porcování kávy vám klesne nepříjemná nutnost úklidu kávového odpadu na minimum. Navíc nabídka variant kávy v kapslích je skutečně široká. Kromě systému Nespresso a Dolce Gusto budete ve většině případů nuceni používat výhradně kapsle od výrobce kávovaru. Proto se raději vyvarujte nákupu jedinečného přístroje v zahraničí, aniž byste si ověřili, zda budou požadované kapsle dostupné i u nás. Nevýhodou většiny kávovarů na kapsle je, že oproti automatickým přístrojům nedokáží připravit dva šálky současně.

Pro odvážné kávové labužníky

V jiné cenové hladině se pohybují manuální pákové kávovary známé jako pressovače. Pro každý šálek kávy je nutné naplnit sítko v páce novou dávkou namletých zrn. Kvalitní pressovač musí dokázat uvést teplotu vody na hodnotu 88–92 °C a samotná extrakce by měla trvat 25–30 vteřin. Není na škodu zmínit, že správné espresso je namleté ze 7 g kávy a zalité 30 ml vody.

Zejména v domácnosti skutečného milovníka kávy, který se náročné přípravy nebojí a rád se tuto dovednost učí, bude manuální kávovar zaujímat své zasloužené místo. Pořizovací náklady i samotný proces přípravy šálku kávy může při volbě přístroje odradit, na druhou stranu chuť a vůně vzniklého moku je bezkonkurenční.

Tím však proces nekončí. S pákovým pressovačem budete nuceni pravidelně vynášet lógr a pravidelně přístroj čistit speciálními chemikáliemi. Před zavápněním kávovaru vám jako prevence pomůže konvice na filtrování vody. Upravená voda bude mít i pozitivní vliv na chuť výsledné kávy. Ideální je kávovar, který si dokáže vodu filtrovat sám, jako je Espresso Catler ES 8012. Tento přístroj navíc dokáže po dokončení extrakce odstranit přebytečnou vodu z kávy ve filtru.

Dáváte-li důraz na kvalitní kávu, měl by z doplňkových prvků kávovar rozhodně mít plochu na nahřívání hrnků a parní trysku pro úpravu mléčné pěny. Velkou výhodou je i nastavitelná výška výpusti, díky které vám nebude dělat problém připravovat nápoje typu latté. Jelikož budete připravovat kávu s rozličnou intenzitou, není na škodu mít možnost volit sílu a množství připravované kávy.

Některé kávovary nabízí i takzvaný cappuccino tower. Jedná se o prostor s náhubkem, kam vložíte krabici s mlékem a přístroj rovnou čerpá mléko pro přípravu kávového nápoje. Tento prvek není nezbytně nutný a zvažte jeho využitelnost, pokud si mléčné typy kávy nepřipravujete dostatečně často.

Domov provoněný kávou
Domov provoněný kávou
Domov provoněný kávou
Domov provoněný kávou
Domov provoněný kávou
Domov provoněný kávou

To pravé kouzlo ukrývá mlýnek

O kávovaru již představu máme, tím však cesta ke skutečně lahodné kávě nekončí. Přestože má řada moderních přístrojů mlýnek na kávu zabudovaný, věnujme i tomuto komponentu vysokou pozornost. Chuť kávy totiž začíná u správně namletých zrn. Bude-li káva namletá příliš najemno, hrozí při extrakci její spálení, a tudíž nahořklá pachuť nápoje. Naopak přes hrubě namletou kávu voda proteče a nezanechá aroma.

Ať je mlýnek do kávovaru zabudovaný, či se raději rozhodnete pro samostatný doplněk, měl by mít možnost nastavit hrubost mletí. Integrovaný mlýnek by měl mít navíc možnost vyjmout a vyčistit. Tuto vychytávku mnoho kávovarů na českém trhu nenabízí, objevíte ji ale u kávovarů Catler.

Při mletí je důležité vyvarovat se přepálení kávy, ke kterému může dojít vlivem tření o stěny u zdlouhavého mletí. Před mlýnky s noži dávejte přednost přístrojům s mlecími kameny, které dokáží upravovat zrna při malých otáčkách. Případně neváhejte sáhnout po klasickém ručním mlýnku s kličkou. Manuálně určitě nedocílíte takových otáček, abyste kávová zrna znehodnotili.

Pokud se nechcete vhodným mletím kávy zdržovat, můžete si samozřejmě nechat zrna namlít ve specializované prodejně. Nezapomeňte však říct, pro jaký typ kávy chcete zrna připravit. Na chuť a kvalitu nápoje má vliv i čerstvost namletých zrn, proto si raději kupujte jen takové množství, které spotřebujete v brzké době.

Vyzkoušejte i jiné možnosti

Klasikou českých domácností jsou překapávače. Hodí se zejména tam, kde je zvykem kávu popíjet třeba i celý den. Jejich výhodou je příprava velkého množství slabší kávy. U výběru překapávače byste se měli zaměřit především na samotnou nádobu. Pro bezpečnou a snadnou manipulaci oceníte protiskluzovou úpravu povrchu. Tento typ kávových přístrojů není drahý. Proto vás jistě nebude mrzet připlatit si za takový, který má nádobku vhodnou pro mytí v myčce, indikátor hladiny vody či funkci proti odkapávání kávy.

Exotičtějším způsobem přípravy kávy je moka a turecká káva čili džezva. Možná jste se s těmito pomocníky setkali během dovolené u Středozemního moře, kam se dostaly z arabských zemí. Kubisticky vyhlížející moka konvičky vám připraví poměrně silnou kávu. Do sítka se napěchuje káva a do spodní části konvičky nalije voda. Pomalým zahříváním se pomocí přetlaku hotový nápoj přelije do vrchní části. Ještě zajímavější je příprava turecké kávy v konvičce džezva. Hrubě namletou kávu vsypeme do nádobky, zalijeme vodou a pomalu zahříváme na sporáku. Káva začne pěnit a jakmile vystoupá k hornímu okraji, konvičku ze sporáku stáhneme. A totéž ještě dvakrát zopakujeme. Chcete-li si navodit co nejautentičtější zážitek, ochuťte kávu třtinovým cukrem a kardamomem.

Příjemným pomocníkem pro přípravu kávy může být takzvaný french press. V této nádobě zalijete hrubě mletá zrna téměř vroucí vodou a poté scedíte pomocí posuvného sítka. Podobný princip nabízí i aeropress. Do jednoduchého přístroje nasypeme mletou kávu a zalijeme vodou o 80 °C. Směs necháme pracovat a poté aeropress překlopíme a nápoj stlačíme přes filtr. Poněkud laboratorně vzhlížející je Hario. Do typizované skleněné nádoby je filtrován kávový nápoj skrze papírový filtr.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest, Bosch, Catler

Publikováno: 11.05.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Krásně barevné papírové jiřiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kytičky z papíru si vyrobíme jednoduše pomocí špejle, krepového papíru a filtrů z kávovaru.

Příprava kávy

Dnes tu máme něco pro milovníky kávy. Po naší reportáži budete vědět více o tomto nápoji.

Odpuzovač komárů z kávy

S komáry mají problém v létě asi všichni. Zjistíte, jak použít kávu jako odpuzovač komárů. Kromě kávy vám k tomu stačí pouze zapalovač, nebo sirka.

Vyrobte si farmářský podnos na kávu nebo čaj

Zbylo Vám pár prken? Vyrobte si z nich tác!

Přírodní kosmetika

Paní Michalcová se zabývá výrobou domácí kosmetiky. Například ukáže, jak si vyrobit květinovou vodu za pomoci presovače na kávu a kávový peeling z mleté kávy a mandlového oleje.

Požární ochrana - informace, hasící přístroje, požární hlásič

Požární ochrana - informace, hasící přístroje, požární hlásič

ČTĚTE DÁLE

Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz
Barvou pro rok 2024 je Peach Fuzz

Inspirace pro vaše bydlení

Barva nadcházejícího roku září teplem, elegancí a symbolizuje štěstí. V těžkých dobách by měla navodit pocit sounáležitosti s ostatními lidmi.

Terase sluší atraktivní kamínky
Terase sluší atraktivní kamínky

Inspirace pro vaše bydlení

Kamenný koberec je druh podlahové krytiny, který se hodí do interiérů i exteriérů a obzvláště pěkně vypadá také na terase nebo v okolí venkovních bazénů

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát
Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Inspirace pro vaše bydlení

Propojení kuchyně s obývacím pokojem vytváří jeden společný prostor. Poradíme vám, jak tento moderní a velmi aktuální trend zakomponujete do svého bydlení.

Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi
Udělejte si doma útulno, udělejte si japandi

Inspirace pro vaše bydlení

Japandi styl je spojen klidem, útulnem a příjemnou atmosférou. Chcete mít i vy místo, kam se budete rádi vracet? Zařiďte ho ve stylu japandi. Poradíme vám.

Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit
Propadněte kouzlu neotřelého boho stylu. Bude vás bavit

Inspirace pro vaše bydlení

Boho styl v interiéru je originální trend, který umně propojuje nespoutanost s útulnou atmosférou. Zařiďte si i vy boho interiér. Poradíme vám jak na to

Světlo v kuchyni
Světlo v kuchyni

Inspirace pro vaše bydlení

Při návrhu kuchyně je důležité zaměřit se také na její osvětlení. Důležité je zajistit nejen dostatečné nasvícení pracovních ploch, ale i to, abychom se v kuchyni cítili příjemně. Osvětlení kuchyně bychom měli podřídit nejen provozu, ale i jejímu stylu. A to může být někdy pěkně tvrdý oříšek.

Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek
Vytvořte si doma svůj vlastní relaxační koutek

Inspirace pro vaše bydlení

Relaxační zóna na vaší zahradě nebo ve vašem okolí? Proč ne. Vytvořte si takové místo a užijte si odpočinek podle svého gusta.

Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie
Dveře si můžete navrhnout podle svých potřeb i fantazie

Inspirace pro vaše bydlení

V současné době má zelenou originalita. A to se týká nejen lidí, ale i prvků, které denně používáme a kterým donedávna jim byla věnována velmi malá pozornost. Tentokrát bude řeč o dveřích.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.

Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu
Tipy, jak si zařídit domácí posilovnu

Inspirace pro vaše bydlení

Za oknem sice ještě mrzne a občas se i chumelí, ale přesto je dobré pracovat na své postavě. Taky chcete v plavkách vypadat neodolatelně, ale zimní sporty vám nic neříkají a návštěva veřejného fitness centra je pro vás tabu? Nezoufejte, i vy můžete léto přivítat v té nejlepší kondici. Zařiďte si domácí posilovnu. Cvičení doma přináší celou řadu výhod. Ušetříte na vstupném, nejste omezeni otevírací dobou, nemusíte čekat, až se uvolní požadovaný trenažér, a také uspoříte čas, který byste jinak strávili na cestě. Navíc budete mít posilovnu stále na očích, což je ta nejlepší motivace.

Závěsná lůžka do interiéru
Závěsná lůžka do interiéru

Inspirace pro vaše bydlení

Závěsná lůžka do interiéru mají spoustu výhod. Pokud chcete změnu ve své ložnici nebo udělat radost dětem, vsaďte právě na závěsná lůžka.

Vyberte si vhodné zastínění do ložnice
Vyberte si vhodné zastínění do ložnice

Inspirace pro vaše bydlení

Výběr vhodného zastínění do ložnice může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku i času relaxace. Z jakých možností máte na výběr? Inspirujte se.